» » Microsoft'un 2019'da Windows 10'a eklemeye hazırlandığı en iyi özellikler
22:37 Cumartesi 5 682
17-11-2018, 22:37
Windows 10 682 5

Microsoft'un 2019'da Windows 10'a eklemeye hazırlandığı en iyi özellikler

Artık 19H1 kod adlı Windows 10 özellik güncellemesinin geliştirilmesi artık ivme kazanmaya başladı. Şimdi ise Microsoft'un bir sonraki özellik güncellemesinde nelere odaklanacağına göz atıyor olacağız.
Windows 10'un 19H1 kod adıyla geliştirilen bir sonraki özellik güncellemesi şu anda Microsoft mühendisleri tarafından geliştiriliyor ve Windows Insider Programına katılan gönüllüler tarafından test ediliyor. Şimdi ise yayınlanan test yapılarında ortaya çıkan yeni özelliklere göz atmamız gereğini düşündük. İşte Microsoft'un Windows 10 19H1 ve 19H2 ile eklemeyi planladığı yenilikler.

Geliştirilmiş hızlı eylemlerWindows 10 19H1'de ortaya çıkan en büyük değişikliklerden biri, Eylem Merkezinde yer alan hızlı eylemlerin yenilenmiş olması. Temelde hemen hemen aynı gözüken bu alanda aslında köklü değişiklikler mevcut Artık hızlı eylemlerin bulunduğu seçenekler arasında ekran parlaklığını kaydırarak ayarlayabileceksiniz. Yalnızca bununla da sınırlı değil; Ayarlar uygulamasına geçiş yapmadan hızlı eylemlere eklemeye veya kaldırma yapabilir veya sıralamasında düzenlemeler gerçekleştirebilirsiniz.

Eylem Merkezini daha önceden organize etmek çok daha karmaşık ve kullanıcı dostu olmayan bir yapıya sahipti. Microsoft, dokunmatik ve dokunmatik olmayan cihazlarda bu işlemin daha da kolay gerçekleştirilebilmesi için çeşitli düzenlemeler gerçekleştirdi.

Geliştirilmiş Windows AramaWindows 10 için dosya ve klasörler içerisinde arama gerçekleştirme hiçbir zaman güçlü yönlerden birisi olmadı. Ancak 19H1 güncellemesi ile beraber bu durum değişecek. Microsoft, 2019'da Windows Arama fonksiyonunu geliştirmeyi planlıyor.

Microsoft'un bu özelliği 19H1'e ekleyip eklemeyeceği henüz kesin değil ancak 19H2 ile beraber kesinlikle 2019 yılı içerisinde kullanıma sunuluyor olacak.

Açık TemaWindows Kabuğu için açık tema, Microsoft'un uzun yıllardır planladığı bir özellikti. Eğer MSFThaber'i yakından takip ediyorsanız açık temaya ait konsept tasarımlara daha önce rastlamışsınızdır. Şimdi ise Microsoft bu hayalini gerçeğe dönüştürüyor. Microsoft teknik olarak Kasım 2015'ten itibaren bir açık temaya sahip ancak kabukta bu seçenek mevcut değildi.

19H1 ile beraber artık Windows Kabuğu için açık temayı kullanabilir ve daha temiz bir görünüm elde edebilirsiniz. Açık temanın etkilendiği alanlar ise Başlat menüsü, Eylem Merkez ve Görev Çubuğundan oluşuyor.

Yeni müzik kontrolüMicrosoft, Windows 8'e ait MDL tasarım dilinden kalma müzik denetimini artık terk ediyor. Pek çok kullanıcının görüntüsünden şikayet ettiği bu alan artık ses denetimi kısmına entegre ediliyor. Bu özellik henüz Insiderlar için geçerli değil ancak yakında test ediliyor olacak. Resmi olarak da mutlaka 2019 güncellemeleri içerisinde yer alacak.

Telefonlar için bulut panoBu özellik henüz Microsoft tarafından resmi olarak açıklanmadı, ancak daha önce Insiderlar tarafından pek çok defa sızdırıldı. Microsoft, Bulut Pano özelliğini Android'e getirmek için hali hazırda çalışıyor, yani bilgisayarınız ile telefonunuz arasında fotoğraf veya metin kopyalamak artık çok daha kolay olacak.

Şu anda Bulut Pano işletim sisteminde bulunuyor. Bir öğeyi kopyaladığınızda veri buluta da gönderilir ve Microsoft hesabınızla giriş yaptığınız cihazlara senkronize edilir. Eğer Android telefonunuzda SwiftKey kullanırsanız, bulut panonuza Android cihazınız ile erişebilirsiniz.

Böylece platform fark etmeksizin Windows cihazlarınız ile Android cihazlarınız arasında bulut pano özelliğini SwiftKey aracılığı ile sorunsuz kullanabilirsiniz.

Daha fazla Akıcı Tasarım öğesi19H1, Microsoft'un yeni tasarım dilini Windows 10'a eklemek için harika bir fırsat. Elbette her güncelleme bu fırsatı Microsoft'a sunuyor ancak 19H1 ile yeni Microsoft donanımları çıkarken Windows 10'u daha da görselleştirmek harika bir fikir olacaktır. Windows 10'un tasarım dili oldukça karışık; Windows 7'den, Windows 8'den ve Windows 10'dan kalan üç farklı tasarım öğeleri bulunuyor. Şimdi ise bu öğelerin temizlenmesi hız kazandı. Microsoft'un Windows 10 için tasarladığı Akıcı Tasarım Sistemi ile beraber içerik menüleri dahil pek çok alanda Akrilik efektini görüyor olacağız.

Akrilik haricinde gölge efektleri de işletim sisteminin pek çok yerine ekleniyor olacak. Bu da Windows 10'un günlük kullanımını daha keyifli hale getirecek.

Siz ne bekliyorsunuz?


Microsoft'un Windows 10 19H1 ve 19H2 ile işletim sistemine eklemeyi planladığı özellikler şimdilik bunlar. Peki siz 2019'da Windows 10'a gelecek özellik güncellemelerinden neler bekliyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

5 Yorum
 1. Ramazan Başak
  Ramazan Başak
  18 Kasım 2018 14:55
  Yazı için teşekkürler ama windows bunları getirmek için 2020 yi bulur bu yüzden haberin başlığı iyi ama microsoft bu ne yapacağı kestirilmez kişilerle dolu. Ayrıca "Microsoft'un 2019'da Windows 10'a eklemeye hazırlandığı en iyi özellikler değil de haberin başlığı Windows 10'a eklemeye hazırlandığı en yeni özellikler yaparsanız daha güzel olur. Ama tabi iyi dereken bir şey düşünmüşsünüzdür ama bence yeni yazsanız daha güzel olur. İyi çalışmalar...
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   18 Kasım 2018 14:58
   Bu özellikler şu anda Insider yapılarında test edildiği için 2020'de işletim sistemine eklenmesini beklemek pek doğru olmaz. Başlık tavsiyesi için teşekkürler ancak arama motorlarında bulunabilirliği ancak bu tarz başlık atarak sağlayabiliyoruz. En iyi tabirini kullanıyoruz çünkü gelecek yenilikler yalnızca bunlar değil; şu anda yeni başka özellikler de işletim sisteminde mevcut ancak kullanıcıları ilgilendiler öne çıkan özellikler bunlardan ibaret.
   1. Ramazan Başak
    Ramazan Başak
    18 Kasım 2018 16:29
    Bence siz alt etiketlemelerde taglarda yapın bu işlemi. Zaten siz bizim gönüllerin sitesisiniz. microsoft haber yazınca bing yandex google de önce sen çıkıyorsun. Zaten bu siteyi sadece microsoft hayranları girip çıkıyor siz yinede ödün vermeyin derim tabi ki takdir sizin. face twit heryerden seni takip edenler yeter. etmezsek bile giriyoruz direk edge den. zaten diğer sitelerle baş edilemez. onların çoğu yalancılıkla dolu. onu okuyanlar teknolojiden anlamayanlar inanın. bildirim sonucu sitye giriyorlar... Biz MSFTHABER'ciyiz vesselam...
 2. Ali
  Ali
  9 Aralık 2018 13:55
  Windows'un En Yeni özelliklerinden birkaçı gibi bir isimde olabilir ama en iyisi olmamalı. bana göre telefona bulut teknoloji en iyisi değil hatta kullanmak istemem ben. neyse bu konular dan ziyade esas problem bu EDGE (Spartan). ya ne zaman Chrome gibi yada mozilla gibi indirdğimiz klasörü göster dediğimiz de klasörü açıp indirdiğimiz malzemeyi gösterecek merak ediyorum ?? sırf bu yüzden chromede kullanmayım diye zaman zaman mozilla kullanmak zorunda kalıyorum...
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   9 Aralık 2018 14:32
   Edge'in motoru olan EdgeHTML'i terk ediyor Microsoft. Bir sonraki güncellemeye Chromium tabanlı yeni bir Microsoft Edge gelecek. Mac, Windows 7 ve Windows 8 dahil olmak üzere pek çok cihazda yer alıyor olacak. Büyük ihtimalle yeni Edge'de istedikleriniz var olur.