» » Microsoft'un Windows 10 güncellemelerindeki kalite kontrolü tam bir fiyasko
15:11 Pazar 6 461
4-11-2018, 15:11
Windows 10 461 6

Microsoft'un Windows 10 güncellemelerindeki kalite kontrolü tam bir fiyasko

Microsoft, son haftalarda Windows 10 sürüm 1809'da bulunan hata yüzünden fazla mesai yapıyor. Güncellemede yer alan hatalar henüz giderilmeden ve yeteri kadar kalite kontrol yapılmadan güncellemenin tüm kullanıcılara sunulmasının affedilebilir bir yanı yok.
Bu tür bir beceriksizliğin kullanıcılar tarafından affedilebilmesi için "pardon" demekten daha fazla yapılması gerekiyor. Bu güncelleme için yapacak bir şey yok; olumsuz deneyimler istenilmese de oluştu ancak Microsoft'un kullanıcıların güvenini kazanması gerekiyor.

Şu anda Ekim 2018 Güncellemesine ne olduğunu bilen var mı? Güncellemenin yayınlanmasının üzerinden bir ay geçti ve geri çekilmesinin ardından tatmin edici bir açıklama yapılmadı. Peki güncelleme yayınlandığından itibaren Microsoft ne yapıyor? Gelin bir bakalım;

2 Ekim. Tam bir ay önce Microsoft, Windows 10'un yeni güncellemesinin kullanıcılar tarafından indirilebileceğini duyurdu. Bu, beklenenden erken bir tarihti çünkü güncellemenin çıkışı en erken 9 Ekim'de bekleniyordu. Normalde güncellemeler ilk önce Insider Programının Release Preview halkasında test ediliyor. Ancak Microsoft, Ekim 2018 Güncellemesini çeşitli nedenlerden dolayı Release Preview halkasına dağıtmadan tüm kullanıcılara sundu.

2 Ekim. Microsoft, kullanıcıların güncellemeyi nasıl edinebileceklerine dair bir makale yayınlıyor ve yayınladığı makalede "Hedefimiz herkes için harika bir güncelleme deneyimi sunmak," diye de belirtiyor.

2 Ekim. Microsoft, geliştiriciler için Windows 10 sürüm 1809 SDK'ini kullanıma sunduğunu belirtiyor.

3 Ekim. Ekim 2018 Güncellemesi ile ilgili sorunların tespit edilmesine rağmen, Windows Insider Programında bu hataların düzeltilmesi için bir çalışma yapmak yerine bir sonraki Windows 10 güncellemesine ait 18252 numaralı yapı yayınlanıyor.

4 Ekim. Ekim 2018 Güncellemesindeki sorunlar basında da yer almaya başladı ve Microsoft'un güncellemeyi neden bu kadar erken yayına sunduğu ile ilgili basında sorular yer aldı.

4 Ekim. Microsoft, Windows 10 1809'daki yeni özelliklerden yararlanabilecek yeni bilgisayarlarını duyurdu.

4 Ekim. Microsoft, Windows 10 sürüm 1809'da yenilenen Microsoft Edge'deki geliştirmelerden ötürü övünüyor.

5 Ekim. Microsoft, kullanıcıların Ekim 2018 Güncellemesini yüklememelerini öneren bir makale yayınadı ancak daha sonra yayından kaldırdı.

6 Ekim. Microsoft nihayet Ekim 2018 Güncellemesini geri çekiyor. Microsoft'un kesinlikle bu konuda bir kalite kontrol eksikliği mevcut.

9 Ekim. Microsoft, dört uzun günün sonunda Ekim 2018 Güncellemesinin "güncellemeden sonra dosyaların silindiği nedeniyle" güncellemenin dağıtımının "duraklatıldığını" belirtti. Firma, veri kaybı yaşayanların az olduğu belirtirken güncellemedeki hatanın düzeltilmesi için çalıştıklarını da belirtti.

16 Ekim. Microsoft, Yavaş ve Release Preview halkaları için hatanın giderildiği 1809 sürümünü Windows Insider Programına kayıtlı kullanıcılar için yayınladı.

17 Ekim. Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı kullanıcılar için Windows 10'un bir sonraki sürümü olan 18262'ye ait yeni bir güncelleme daha yayınladı.

23 Ekim. Windows 10 sürüm 1809'da ikinci bir veri kaybı hatası hakkında daha geribildirimler gelmeye başladı. Microsoft'un kalite kontrolündeki eksikliği devam ediyor.

24 Ekim. Bir haftanın ardından Microsoft bir sonraki Windows 10 sürümü için Windows Insider Programına kayıtlı kullanıcılara 18267 yapısını yayınlıyor.

31 Ekim. Tahmin edin ne oluyor, Microsoft bir sonraki Windows 10 sürümüne ait 18272 numaralı yapıyı dağıtıyor.

İşte, bugün buradayız. Microsoft'un Ekim 2018 Güncellemesini Windows 10 cihazlar için yayınlamasının üzerinden tam bir ay geçti. Ancak güncellemenin sorunlarının giderildiği bir sürüm henüz kullanıcılar için indirilebilir durumda değil. Ancak bu süreç içerisinde Microsoft, bir sonraki Windows 10 Güncellemesine ait toplam dört yeni yapı yayınladı. Ve 9 Ekim'den bugüne kadar, Ekim 2018 Güncellemesinin akıbeti hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Microsoft'un Windows 10 için sunduğu güncelleme sistemi kullanıcılar tarafından sıklıkla eleştiriliyor. Özellik güncellemelerinde yer alan bu gibi sorunlar ve halkla ilişkilerdeki eksiklikler tüketicilerin firmaya olan güvenini azaltıyor. Dolaylı yoldan ise son kullanıcılar dahil kurumsal firmalar da cihazlarını güncellemekten çekiniyor.

Eğer Microsoft, "bir hizmet olarak Windows" politikasını devam ettirmek istiyorsa Insider'lardan gelen geri bildirimleri daha dikkatli incelemek zorunda. Ekim 2018 Güncellemesindeki veri kaybı sorunu aylar öncesinden bildirilmesine rağmen çıkışında bile düzeltilmemişti. Bunun tek sorunu ise Insider Programında yeterince oy almaması. Eğer çok oy alsaydı da geribildirimin değerlendirilebileceğine dair benim bile bir inancım bulunmuyor. Türkiye'de ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yaşanan Mağazaya erişim sorunu altı buçuk ay sonra giderildi. Üstelik bu hataya ait sayısız geribildirim ve destek oyu bulunuyordu.

Microsoft'un Geribildirim Merkezi uygulamasından gelen geribildirimleri daha ciddi bir şekilde değerlendirmesi gerekiyor. Her ne kadar milyonlarca Insider kullanıcısı olsa da işletim sisteminin kalite kontrolü yalnızca geribidirimlere bırakılamaz. Geribildirim Merkezinin mevcut yapısı hatanın önemi yerine hatayı destekleyen kişilere dayalı. Bu çoğunlukla düzgün işleyen bir sistem ancak dosya silinmesi gibi kritik bir problemin önemsiz olduğu anlamına gelmiyor. Kullanıcıların genellikle Windows 10'un görünümü ile verdikleri geribildirimlerin altında kalan dosya silinme hatası, güncellemenin yayınlanmasından üç ay öncesine kadar biliniyordu. Ne yazık ki yeterince destek oyu alamadığından Microsoft tarafından değerlendirilemedi.

Her defasında eleştiriyoruz; Microsoft için Windows 10'a yılda iki defa güncelleme yayınlamak büyük bir iş yükü getiriyor. Güncellemelerde yer alan yeni özellikler yeterince olgunlaşmadan ve hataları giderilmeden kullanıcılara sunuluyor. Bunun sonucunu yukarıda açıkça görebiliyoruz; henüz Ekim 2018 Güncellemesi onarılmadan bir sonraki Windows 10 güncellemesi üzerinde çalışılmaya devam ediliyor.

Güncelleme kesinlikle hazır değildi ancak yeni Surface donanımlarının tanıtılması için hazır olması gerekiyordu. Peki cihazlar tanıtıldıktan sonra güncelleme için ileri bir tarih verilemez miydi? Bunların cevabını bilemiyoruz...

Söylenilecek daha fazla bir şey yok; Ekim 2018 Güncellemesi ile beraber Windows 10'un kalite kontrolü politikası tam bir fiyasko ve bir önce düzeltilmesi gerekiyor.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Hatırlatma
MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

6 Yorum
  1. Mustafa
    Mustafa
    4 Kasım 2018 23:32
    Aslında bence yapılması gereken şey yılda bir kere özellik güncellemesi yayınlamak. Mesela Ocak ayında. Özellikleri toplarsın kontrol edip yayınlarsın. Şuanki politika daha önce uygulanmadı. Hala Windws 7 popüler. İnsanlar geçmeye korkuyor. Stabilite sorunları üst düzey sistemleri olmayanlar için çok fazla. Ben de artık W8.1'e geri dönnmeyi düşünüyorum.
    1. Tolga Altaş
      Tolga Altaş
      9 Kasım 2018 11:06
      Kesinlikle. Stabilite sorunları ile beraber Windows 10'un ilk yapıları düşük donanımlar ile güzel çalışırken şu anda düşük donanımlar için korkunç derecede bir deneyim sunuyor. Microsoft'un biraz da buraya odaklanması gerek belki de.
  2. Ertan
    Ertan
    5 Kasım 2018 15:26
    Her defasında dur biraz bekliyim diyorum ama merak ediyorum yüklüyorum güncellemeyi. Ben bu güncellemeden verilerim silindiği için değil, bazen açılışlarsa sıkıntklar yaşamdan rahatsızım. Bazen PC başladığında siyah ekran geliyor ve reset atmam gerekiyor hem de birkaç defa. Çok fazla ek özelliğin gelmesinden ziyade daha stabil, hızlı, daha sade bir daha kullanım dostu bir arayüz gelmesini tercih ederdim. Mesela ilk çıktığında galeri uygulaması hafif ve hızlıydı ama şimdi içine bir sürü özellik koydular ve çok hantal çalışıyor hatta bazen kendi kendine kapanıyor, kitleniyor.
    1. Tolga Altaş
      Tolga Altaş
      9 Kasım 2018 11:04
      Muhtemelen Windows Core OS'e kadar sorunsuz bir Windows 10 deneyimi yaşayamayacağız gibi hissediyorum. Umarım yanılırım.
  3. Ziyaretçi Kurban
    Ziyaretçi Kurban
    8 Kasım 2018 09:23
    Ertan Bey'e katılıyorum. Benimde nisan güncellemesinden bu yana bilgisayarım uykuya geçtikten sonra açılmıyor kendine gelemiyor daha doğrusun. Pır pır pır ediyor ekran flash atar gibi mecbur resetliyorum. Ayarlardan ekran kapatma filan hepsini kapattım. Ne olursa olsun problem. Elimde fırsat var mı bilmiyorum ama 2017 EKIM güncellemesine dönmek istiyorum. Güncellemeleri geri al desem ne zamana kadar geri alıyor. Son işlerden sonra bende sinir oldum.
    1. Tolga Altaş
      Tolga Altaş
      9 Kasım 2018 11:04
      Sürüm düşürme ilk başta 30 gün içinde yapılabiliyordu ancak mevcut sürümlerde 15 güne düşürüldü diye hatırlıyorum. Muhtemelen şu anda geri dönüş yapamazsınız.