» » Windows 10 Ekim 2018 Güncellemesi incelemesi: Küçük detaylar, büyük farklar yaratıyor
12:14 Cuma 0 617
2-11-2018, 12:14
Windows 10 617 0

Windows 10 Ekim 2018 Güncellemesi incelemesi: Küçük detaylar, büyük farklar yaratıyor

Windows 10'un en son yayınlanan özellik güncelleştirmesi birçok düzeltmeyi ve birkaç yeni özelliği beraberinde getiriyor. Peki güncelleme gerçekten iyi mi? Detaylarıyla hep birlikte göz atalım.
Son Windows 10 özellik güncellemesinin kullanıcılara sunulmasının üzerinden altı ay geçti, bu da yeni bir özellik güncellemesinin geleceği anlamına geliyor elbette. Önümüzdeki birkaç hafta içerisinde Windows 10 Ekim 2018 Güncellemesi tüm dünyadaki Windows 10 kullanıcıları tarafından indirilebilecek ve kullanıcıların cihazlarına yeni özellikler ve iyileştirmeler sağlayacak.

Microsoft, kullanıcılara bu güncelleme ile beraber çok fazla bir değişiklik vaat etmiyor. Ancak işletim sisteminin kabuğunun altında yaptığı değişiklikler ile günlük hayatınızda gerçekleştireceğiniz işlemleri kolaylaştırmayı hedefliyor. İncelemenin devamında Windows 10 Ekim 2018 Güncellemesinde yer alan değişiklikleri ve yenilikleri başlıklar halinde değerlendireceğiz.

Ancak incelemeye başlamadan önce kabul etmemiz gereken bir şey var; Ekim 2018 Güncellemesi kullanıcılar için hiç de iyi bir başlangıç yapmadı. Eğer güncellemeyi merak ediyorsanız kurmakta acele etmeyin. Güncellemede yer alan hatadan dolayı bazı kullanıcıların verilerinde kayıplar yaşanmakta. Microsoft bu nedenden dolayı güncellemenin dağıtımını resmi olarak durdurdu. Ancak siz güncellemeyi edindiğinizde böyle bir sorunla karşılaşmayacaksınız. Microsoft hatayı düzeltti ve güncellemenin ardından dosyalarınızla ilgili endişelenmenize gerek kalmadı.

Windows 10 masaüstü ve Dosya Gezgini

Ekim 2018 Güncellemesi incelememize işletim sisteminin en çok kullandığımız öğeleri ile başlayalım. Artık Başlat menüsünde yer alan canlı kutucuklardan oluşturduğunuz klasörleri adlandırabileceksiniz. Bu güncellemeden önce canlı kutucuklar ile klasörleme imkanı bulunuyordu ancak bu klasörlere bir ad veremiyordunuz. Bir canlı kutucuk klasörü oluşturmak için iki canlı kutucuğu üst üste getirin; adlandırmak için canlı kutucu klasörünü açın ve adlandırın.

Bazı uygulamalarda ve işletim sistemi içerisinde yer alan metin kutularında yeni bir içerik menüsü tasarımı da mevcut. Microsoft, bu güncellemeyle beraber yeni bir içerik menüsü ekleyerek kullanıcıların işlemlerini kolaylaştırmayı hedefliyor. Ancak işletim sisteminde yer alan içerik menüsü karmaşası bu sürümde de devam ediyor. Farklı uygulamalarda ve işletim sisteminin farklı noktalarında yer alan değişik tasarımlara sahip içerik menüleri bu güncellemede de tasarımdaki kargaşayı sürdürüyor.

Yeni içerik menüsü animasyon ve akrilik öğelere sahip. Bu içerik menülerinin en önemli yanı uygulamaya ait kısa yolları doğrudan barındırmasıdır. Uygulamaya ait kısa yolların yer aldığı yeni içerik menüsü işlemlerinizi kısa sürede bitirmenize odaklanmış durumda. Önceden klavye üzerinden kısayollar ile yaptığınız işlemleri şimdi farenizin sağ tuşu ile gerçekleştirebilirsiniz.

Microsoft ayrıca işletim sisteminde yer alan koyu mod desteğini Dosya Gezginine de getiriyor. Eğer bilgisayarınızı genellikle gece geç saatlerde kullanıyorsanız Dosya Gezginini açtığınızda retinanızın kavrulduğunu hissetmişsinizdir. Yeni güncelleme ile beraber gelen Dosya Gezgini için koyu mod desteği bu durumun önüne geçiyor.

Ancak bilmeniz gereken bir şey var; Dosya Gezgini için yapılan koyu mod desteği kesinlikle mükemmel değil. İlk bakışta güzel duruyor olabilir fakat kullanıcılardan gelen geribildirimlerin bir kısmında kullanılan gri tonu beğenilmemiş. Aynı zamanda koyu mod aktifleştirildiğinde Dosya Gezgininde yer alan simgelerin de uyumsuzluğu eleştiriler arasında yer alıyor. Bunlar küçük detaylar ve ben görmezden gelebilirim. Benim görmezden gelemeyeceğim şey ise Dosya Gezgini için koyu modun henüz bitmemiş olması.

Koyu modu aktif ettiğiniz zamanda Dosya Gezginine ait öğelerden bazılarının hala koyu olmadığını gözlemlemek çok da zor değil. Bir dosyayı kopyaladığınızda ortaya çıkan diyalog penceresi hala beyaz ya da işletim sisteminde bulunan yazı tiplerinin bulunduğu klasör Beşiktaş formasını andırıyor. Elbette bu durum da Dosya Gezgini için koyu modun henüz bitmediğini doğruluyor.

Yeni içerik menüsünün tasarımı harika ancak işletim sisteminde kullanılabileceği alanlar oldukça sınırlı. Dosya Gezgini için koyu modun yapılması da en azından bir başlangıç, ancak bitmesi için üzerinde daha fazla çalışılması gerekiyor.

Windows 10 Arama ve Cortana

Arama arayüzü artık çok daha geniş bir alana yayılmış durumda. Tabi bu durumdan Cortana da etkilenerek kişisel deneyimi daha da derinleştiriyor. Elbette Cortana henüz Türkçe dil desteğine sahip olmadığı için bizim deneyimleme imkanımız yok fakat yeni gelen özelliklerden bahsetmesek de olmaz. Cortana, Windows 10 ile hayatımıza girdiğinde daha kişisel asistan odaklı bir servisti, yeni tasarım ile beraber ise cihazınızdaki verileri bulma konusunda yardım eden bir asistan olarak hizmet veriyor.

Ekim 2018 Güncellemesi ile beraber Cortana'ya ait alanda artık dosyalar içerisinde arama özelliği daha fazla öne çıkartılmış durumda. Bu alan genellikle cihaz içerisinde yer alan dosya ve dokümanların bulunması nedeniyle kullanıldığından dolayı yapılan düzenleme oldukça mantıklı. Bu geniş alanın sonucu olarak ise arama sonuçları daha detaylı gözüküyor; artık arama sonuçları pencerenin sol kısmında yer alırken sonuca ait dosya veya doküman verileri ise pencerenin sağında seçenekleriyle yer alıyor. Aynı zamanda bu kutu içerisinden internette arama yapabileceğinizi de unutmayın.

Yeni arama kullanıcı arayüzü güzel ancak arama sonuçları hala istenilen seviyede sonuçlar göstermiyor. Örneğin Facebook uygulamasını açmaya çalışmak için arama kutusunu kullanıyorsunuz, ancak arama sonuçlarında size Facebook adlı bir görsel ilk olarak gösteriliyor. Bu da uygulamanın açılma sürecini arttırıyor. Microsoft, arama sonuçlarının istenilen seviyede olmadığının farkında ve muhtemelen bir sonraki güncellemede bunun için bir şeyler yapıyor olacak.

Yine bu güncelleme ile beraber Cortana'nın Zaman Çizelgesi ile entegrasyonu arttırılmış seviyede. Ancak Cortana'nın bizde aktif olmamasından dolayı buradaki yenilikleri anlatmanın pek anlamlı olacağını düşünmüyorum. Yine de bir gün Cortana, Türkiye'deki kullanıcılar için hizmet vermeye başlarsa bilin ki işletim sisteminde yer alan pek çok hizmet ile entegre olarak çalışabiliyor olacak.

Windows 10'un yeni Telefonunuz uygulaması

Microsoft kendi mobil platformundan vazgeçtiğinden beri, Windows bilgisayarların Android ve iOS cihazlar ile entegre olması konusunda oldukça özverili şekilde çalışıyor. Ekim 2018 Güncellemesi ile beraber Microsoft, telefonunuz ile bilgisayarınızı senkronize edebileceğiniz "Telefonunuz" adlı yeni bir uygulama kullanıma sundu.

Microsoft'un, Android telefonunuzu doğrudan bilgisayarınızdan yönetebilmeniz için geliştirdiği uygulamanın hedefleri geleceğe yönelik planlarda oldukça büyük. Telefonunuz uygulaması şu anda Android cihazlar ile verimli bir şekilde çalışabiliyor. Apple'ın iOS işletim sisteminde üçüncü parti geliştiriciler için koyduğu katı kurallar nedeniyle ilerlemenin Android'e sunulan özelliklerin yanında zayıf kalacağını belirtse de belirli bir noktaya geleceğini vurguluyor.

Telefonunuz uygulaması ile beraber Android kullanıcıları telefonlarını bilgisayarlarına kablosuz olarak bağlayabilir ve cihazlarındaki fotoğraflar ile kısa mesajları paylaşabilirler. Bu, telefonunuza gelen kısa mesajları doğrudan bilgisayarınızdan cevaplayabilirsiniz demek oluyor. Bu süreç şimdilik çok da mükemmel değil, telefonunuza gelen bir kısa mesaj birkaç saniye içinde bilgisayarınıza yansıyor ve bazen Telefonunuz uygulaması ile kısa mesaj göndermek 5 saniyeyi bulabiliyor.

Ayrıca Telefonunuz uygulamasında bulunan bir problem ise belirli bir süre bağlı kaldıktan sonra yeni kısa mesaj bildirimlerini iletmemesi. Bağlantıda yer alana bir nedenden dolayı yeni kısa mesajlar uzun süre bağlı kalırsanız gelmiyor. Ancak bu işletim sistemi ile ilgili bir sorun değil, uygulamanın güncellenerek kolayca çözebileceği bir durum.

Şu anda çalışan bir diğer Telefonunuz özelliği ise telefonunuzdan çekilen son 30 fotoğrafı bilgisayarınıza kolayca göndermenizi sağlıyor. Uygulama içerisinden son çektiğiniz fotoğrafları görüntüleyebilir ve kolayca dosya transferini sağlayabilirsiniz. Uygulama içerisinden fotoğrafları düzenleyebilir, farklı bir uygulamada açabilir ve hatta sürükle bırak yaparak klasörlere yerleştirebilirsiniz.

Artık telefonunuzdan bilgisayarınıza fotoğraf göndermek için bulutla veya kablo ile uğraşmanıza gerek yok, Telefonunuz uygulaması ile bu işlemi gerçekleştirmek çok kolay.

Ekim 2018 Güncellemesindeki Telefonunuz uygulaması çok iyi bir başlangıç, gelecek güncellemeler ile beraber de çok daha iyi bir deneyim sunacağı şüphesiz.

Yeni Windows 10 Ekran Alıntısı ve Taslak uygulaması

Windows 10'da sürekli bir şeylerin ekran görüntüsünü alıyorsanız size güzel bir haberimiz var; Microsoft, Windows 10'a ekran görüntüsü aldığınız araç deneyimini tamamen yeniledi. Yeni ekran görüntüsü alma aracı size farklı seçenekler sunar; dikdörtgen ekran görüntüsü alma, serbest biçimli ekran görüntüsü alma ve tam ekran görüntüsü alma.

Ekran görüntüsü aldığınızda Windows, otomatik olarak panonuza kopyalandığını belirten bir uyarı çıkartıyor, bu da ekran görüntüsünü kolaylıkla bir yere yerleştirebilmenizi kolaylaştırıyor. Eğer bildirime tıklarsanız ekran görüntüsünü düzenlemek için araçları da kullanabilirsiniz.

Eğer WIN+PrtnScn kısayolunu kullanarak tam ekran görüntüsü almaya alıştıysanız endişelenmeyin, bu deneyiminiz eskisi gibi yeni uygulamadan etkilenmeden devam ediyor. Ancak eski Ekran  Alıntısı Aracı için kullandığınız WIN+Shift+S kısayolu artık yeni araç ile çalışıyor.

Windows 10'un yeni Panosu

Microsoft'un Ekim 2018 Güncellemesinde yer alan yeni pano deneyimi, varsayılan olarak kapalı olsa da işletim sistemine gelen en büyük yeniliklerden birisi. Microsoft, işletim sistemine yeni bir pano özelliği ekledi; bu yeni pano ile cihazlarınız arasında kopyaladığınız metin ve görselleri doğrudan yapıştırabiliyorsunuz. Eğer bir cihazınızdan kopyaladığınız metni veya görseli diğer cihazınıza aktarmak istiyorsanız bu yeni aracı kullanabilirsiniz.

Bu yeni panoyu WIN+V tuş kombini ile kullanabilirsiniz. Panoyu açtığınızda tüm oturum içerisinde kopyaladığınız metin ve görselleri listelenmiş halde bulabilirsiniz. Bu veriler yalnızca cihazınızda değil aynı zamanda hesabınızın bağlı olduğu cihazlarda da görülebilir.

İşte "Bulut Pano" ismi de tam burada devreye giriyor. Geçmişteki kopyalama işlemlerinizin yanı sıra diğer cihazlarda da bu verileri kullanabilirsiniz. Microsoft, tüm verilerin buluta kopyalanması fikrinden herkesin mutlu olmadığının farkında olduğunda bu özelliği varsayılan olarak aktif etmiyor.

Microsoft aynı zamanda gelecekte Android için bulunan SwiftKey uygulamasına da Bulut Pano özelliğinin geleceğini duyurdu. Yani bu özellik yalnızca Windows cihazlar arasında değil, aynı zamanda Android cihazlar için de kullanılabiliyor olacak.

Unutmamanız gereken önemli detay ise pano, yalnızca oturum içerisinde gerçekleştirdiğiniz kopyalama verilerini saklıyor olacak. Eğer oturumunuzu kapatırsanız verilerinize erişemeyeceksiniz. Ancak önemli kopyalama verilerini saklamanız için sabitleme özelliği de bulunuyor. Bu özelliği kullanarak verileri kaydedebilir ve daha sonra da kullanabilirsiniz, cihazınızı yeniden başlatsanız bile.

Windows 10'a eklenen yeni özelliklerdeki en büyük sorun siz keşfetmedikçe yeni özelliklerden haberdar olamamanız. Eğer MSFThaber'i takip etmiyorsanız büyük ihtimalle bulut panoya ait bir bilgiye ulaşmanız oldukça zor. Uygulamaya ait seçenekler Ayarlar uygulaması içerisinde yer alıyor ve siz bu detay bilmedikçe bulut panoyu aktif etmeniz için herhangi bir bilgilendirme penceresi işletim sisteminde yer almıyor. Microsoft'un bu özelliği tüm kullanıcılara duyurması için çalışma yapması gerekiyor.

Microsoft Edge

Microsoft, her yeni Windows 10 özellik güncellemesinde olduğu gibi Microsoft Edge'e yeni özellikler ve geliştirmeler yapmaya devam ediyor. İyileştirmelerin çoğu gözle görülmeyecek detaylardan oluşuyor, elbette kullanıcı arayüzünde de ufak tefek değişiklikler var ancak fark edilmesi zor.

Kullanıcılar artık, adres satırının sağ tarafında hangi butonların yer alabileceğini özelleştirebilecekler. Önceden bu butonlar sebebi bilinmeyen bir nedenden ötürü düzenlenemiyordu ve bu da tarayıcının kişiselleştirilmesini sınırlıyordu, ancak bu sınır ortadan kalktı. Şimdi butonları gizleyebilir veya daha fazlasını ekleyebilirsiniz. Ayrıca sekmeler kısmı için de yeni bir gölge efekti mevcut. Bu da tarayıcıda gezinme deneyimini derinleştiriyor.

Microsoft ayrıca butonlar da dahil olmak üzere Edge'e yeni efektler ekledi. Ayrıca Ayarlar ve Hub menüsü için yeni tasarımı kullanıcıya sundu. Burada yapılan değişiklikler, kullanıcıların aradıklarını daha kolay bulmalarını sağlıyor.

Ekim 2018 Güncellemesi ile Edge'de de artık bir internet sayfasında yer alan otomatik video ve ses oynatmaları engelleniyor. Bunun haricinde artık ilgili sekmede olmasanız bile sesi doğrudan sağ tıklayarak susturabilirsiniz.

PDF okuyucuda da küçük değişiklikler mevcut. PDF simgesi kullanıcıların rahat anlayabilmesi için yeniden tasarlandı. Windows 10 ilk çıktığında Edge'i denediyseniz ve sevmediyseniz şimdi tekrar bir şans daha verin. İlk yayınlandığından bugüne kadar Edge çok fazla yol kat etti.

Windows 10 Ayarları

Windows 10 Ekim 2018 Güncellemesinde Ayarlar uygulaması hiç olmadığı kadar daha fazla ayarı bünyesinde barındırıyor. Microsoft, eski Denetim Masasından kurtulmak için orada bulunan seçenekleri Ayarlar uygulamasına eklemeye devam ediyor. Tüm ses, giriş ve çıkış ayarları artık Ayarlar uygulamasında.

Microsoft, SwiftKey'in iOS ve Android'de yaptığı gibi tüm yazım alışkanlıklarınızı ve verilerinizi takip edecek olan seçenekleri Ayarlar uygulamasına "yazma öngörüleri" adlı yeni bir seçenekle ekliyor. Bu özellik de Bulut Depolama gibi varsayılan olarak kapalı ancak etkinleştirdiğinizde önerilen sözcükler ve yazım denetimi gibi seçenekler sunuyor.

Windows Defender, Ayarlar uygulamasında Windows Güvenliği olarak yeniden adlandırıldı ve Windows Güvenliği uygulamasına bazı yeni Akıcı Tasarım Sistemi öğeleri eklendi.

Bluetooth cihazların da pil durumları artık Ayarlar uygulaması içerisinde görülüyor. Bu sayede bilgisayarınıza bağladığınız Bluetooth bağlantılı cihazların pil durumunu bilgisayarınız üzerinden takip edebilirsiniz.

Ayarlar uygulamasında ayrıca ipuçları ve püf noktalar ile ilgili kısımda artık sık sorulan soruları önererek daha kolay çözüme kavuşulması hedefleniyor.

Son olarak Windows Update ile güncellemelerin ne zaman kurulacağı ile ilgili daha iyi kararlar alınabilmesi için makine öğrenme kullanılıyor. Microsoft, iş esnasında güncellemeye maruz kalmamanız için makine öğrenimini kullanarak Windows Update işlemlerinin ne zaman gerçekleşeceğine karar veriyor. Makine öğreniminin ne kadar faydalı olacağı ise henüz belirsiz; bu sürüm ile gelen özellik henüz çok iyi bir şekilde test edilemedi.

Çeşitli değişiklikler, iyileştirmeler ve övgüler

Oyun Çubuğu, artık daha temiz bir görünüme, aynı zamanda daha detaylı bir özete sahip. Aynı zamanda Mixer entegrasyonu arttırıldı.

Windows 10'da varsayılan olarak gelen Skype uygulaması ise masaüstü Skype ile aynı sürüme güncellendi. Bu sürüm 8, yani modern kullanıcı arayüzü ve daha fazla yeniliği beraberinde getiriyor. React Native ile hazırlanan yeni Skype uygulaması eskisine kıyasla çok daha fazla özelliğe sahip ve çok daha hızlı çalışıyor.

Uygulama pencereleri etrafında yer alan renk çizgisi artık varsayılan olarak gösterilmeyecek. Artık renkli çerçeve yerine gri bir hat kullanılacak. Bu tercih, pencerelerde yer alan gölge efekti ile daha uyumlu olması için yapıldı. Renkli kenarları tekrar açabilirsiniz elbette, ancak gri çok daha iyi duruyor.

Zaman Çizelgesi bu güncelleme sonucunda da oldukça gecikme sorunlarıyla karşı karşıya. Özelliğe ait animasyonlar hala takılıyor ve donanımınız ne kadar iyi olursa olsun kusursuz bir deneyim sunmuyor. Eğer 1080p ve daha yüksek bir çözünürlüğe sahip bir ekrana sahipseniz takılmalar daha fazla gerçekleşiyor.

Ekim 2018 Güncellemesi değerlendirmesi

Ekim 2018 Güncellemesi işletim sistemi için büyük bir yenilik vaat etmiyor ancak "Hizmet Olarak Windows" çerçevesinde yeterli bir içerik sunuyor. İşletim sistemini kullanmayı keyifli hale getiren detaylar ve iyileştirmeler tatmin edici derecede iyi.

Her özellik güncellemesi ardından söylediğimiz gibi; Windows 10 için en iyi deneyim, en güncel sürümle elde ediliyor.

Artılar

• Bulut pano özelliği harika ve üretkenliği inanılmaz derecede olumlu yönde etkiliyor.
  • Telefonunuz uygulamasının sunduğu özellikler sınırlı ancak gelecekte şahane özelliklere kavuşacak potansiyele sahip.
  • Edge, her zamankinden daha iyi bir deneyime sahip.
  • Ufak tefek değişikliklerle işletim sisteminin deneyimi arttırılıyor.

Eksiler

• Çıkışta yaşanan dosya silinmesi sorunu, güncellemenin itibarını olumsuz etkiledi.
  • Türkçe Cortana için hala bir adım atılmıyor.
  • Yeni özelliklerin kullanıcılara anlatılmaması bazı deneyimleri köreltiyor.
  • Zaman Çizelgesi hala hatalı.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Hatırlatma
MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y