» » Microsoft, "tüm yeni cihazlar" için Windows Core işletim sistemi üzerinde çalışmaya devam ediyor
11:48 Salı 1 1 358
14-08-2018, 11:48
Windows 10 1 358 1

Microsoft, "tüm yeni cihazlar" için Windows Core işletim sistemi üzerinde çalışmaya devam ediyor

Windows Core OS, Microsoft'un Windows'u modüler bir yapıya getirmesini hedefleyerek üzerinde çalıştığı bir sürümdür. Bu sürümün Surface Hub 2 ve Microsoft Andromeda (Surface Phone) gibi cihazlarda yer alması planlanıyor. Yer alan bilgilere göre Surface Hub 2'nin ve Microsoft Andromeda'nın çıkışının ertelenmesinin altında yatan temel sebeplerin başında Windows Core OS'in henüz istenilen seviyeye gelmemesi olarak belirtiliyor.
Şu anda, LinkedIn'deki iş ilanı bizlere yazılım ekibinin yalnızca 50 kişiden ibaret olduğunu gösteriyor.

Yazılım Mühendisi Yöneticisi için açılan iş ilanı, Windows Core işletim sisteminin tüm cihazlarda çalışmak üzere geliştirildiğini ve Windows'dan bağımsız olduğunu gösteriyor.

Cihazlarla çalışmayı seviyor musun? Yeni yazılım deneyimlerini yeni donanımlara entegre etmeyi hayal eder misin? Öyleyse, Cihaz Platformu ekibi sizin için uygun olabilir. SiGMa Aygıt Platformu (DPlat) ekibi, tüm yeni aygıtlarda çalışabilen yeni Windows Core İşletim Sistemi (WCOS) üzerinde çalışmaktadır.  … DPlat, Windows Core OS'in hazır olmasını sağlamak ve geliştirilme sürecinde donanım mühendisleri ile ortak çalışarak en iyi sonucu almaya çalışmaktadır.

Ekibin yapısı ise şöyle;

50'den fazla insan aşağıdaki takımlara ayrılmışlardır:
DnD: Aygıtlar ve Sürücüler ekibi.
DDX: Sürücü Geliştirici Deneyimi ekibi.
HLK: Donanım Laboratuvarı Kiti ekibi.
DDC: Farklılaştırılmış Cihazlar Eş-Mühendisliği ekibi.
QCC: Qualcomm Yardımcı Mühendislik ekibi.

Tabi ki iş ilanında her departman ile ilgili çok daha detaylı bilgiler yer alıyor. Ancak ilanda yer alan bir ifade bize yeni bir ipucu daha veriyor. GameCore olarak bahsedilen bir sistem daha var. Bu da önümüzdeki yıllarda çıkacak olan Xbox'un OneCore prensibini benimseyerek çıkabileceğini gösteriyor.

Ertelenmelerin yaşanması ile beraber beklentilerin de arttığını düşünüyorum. Sizce Microsoft Andromeda ile bekleneni sunabilecek mi?
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

1 Yorum
  1. Ali
    Ali
    16 Ağustos 2018 09:38
    heyecanlandırı haberlerden biri daha... belli oldu tek Windows tek Market Tek işletim sistemi ama 10 farklı cihaz... Windows 8 ile beraber attığı bu sürekli senkronlu hayatı yavaş yavaş oturtmaya başladı...