» » Microsoft, Dosya Gezgini için Koyu temayı bitirdiğini düşünüyor, ancak pek öyle görünmüyor
13:00 Perşembe 3 1 315
9-08-2018, 13:00
Windows 10 1 315 3

Microsoft, Dosya Gezgini için Koyu temayı bitirdiğini düşünüyor, ancak pek öyle görünmüyor

Microsoft bugün Hızlı halkaya kayıt olmuş Windows 10 Insider kullanıcıları için 17733 numaralı önizleme yapısını (Redstone 5) yayınladı.
Bu yapı ile beraber Dosya Gezgini için koyu temanın da Redstone 5 güncellemesi ile beraber geleceği resmi olarak onaylanmış oldu. Microsoft her ne kadar koyu temanın bittiğine inansa da durum pek öyle gözükmüyor.

Dosya Gezgini, Windows'un temellerine dayanan bir işletim sistemi içerisinde gezinme yöntemi. Bundan dolayı Dosya Gezginine ait kodların kaynağı çok eski Windows sürümlerine ait olabiliyor. Dosya ve klasörleri görüntülemek için kullandığımız Dosya Gezgininin temel hatları koyu moda uyumlu bir hale getirilmiş olsa da Dosya Gezgininin kullanımı yalnızca bu alanlarla sınırlı değil.

Örnek vermek gerekirse kişisel bilgisayarınızda yazı tiplerinin kurulu olduğu C:\Windows\Fonts dizinine giderseniz sizi farklı bir görünüme sahip Dosya Gezgininin karşılayacağını görebilirsiniz. Bu durum eski Denetim Masası veya dosya özelliklerinin bulunduğu küçük pencereler için de geçerli. İşte bu gibi özel kullanım alanlarına sahip Dosya Gezgini pencereleri hala koyu modu desteklemiyor gözüküyor.

Microsoft, son zamanlarda yılda iki kere yayınladığı büyük Windows 10 güncellemelerinde henüz tamamlanmamış özellikleri kullanıcılara yayınlamamayı tercih ediyor. Dosya Gezgini için firmanın ilerleme takviminin nasıl olduğunu bilmiyoruz. Henüz Redstone 5 güncellemesinin tüketicilere ulaşması için ciddi bir süre var. Yazılım devi belki bu süre içerisinde belirttiğimiz alanları da Koyu moda uygun olarak düzenleyebilir.

Aslında firma yeni tasarım dilleri olan Akıcı Tasarım Sisteminin tanıtım videosunda UWP tabanlı Dosya Gezgininin neye benzeyeceğini bize ufaktan göstermişti. Fakat bu yeni Dosya Gezginini görmemize daha çok var gibi gözüküyor.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

3 Yorum
  1. weltmeister x7
    weltmeister x7
    9 Ağustos 2018 21:00
    parlaklığın gözü yormaması ve enerji tasarrufu açısından güzel hamle.. zaten tlfda ve bilgisayarımda hep koyu tema kullanıyorum. edge'de ve youtube'da da aynı şekilde. ilginç olacak gibi görünüyor. bekleyelim.
  2. Ziyaretçi Kurban
    Ziyaretçi Kurban
    11 Ağustos 2018 15:05
    İllede koyu tema tutturmamak gerekli diye düşünüyorum. Psikolojik olarak gotik bir yapı barok bir mühendislik gibi karamsar havaya sokabilir insanı. Kullanıcı isterse tabiki değiştirebilecektir ayarlar kısmında vardır lakin biz millet olarak gelen ayarlarda kullanan bir topluluğuz. Hatta ufak bir değişiklik olsun eski haline getir diyenler dolu etrafımızda. Bu yüzden microsoft yine açık temalı göndersin derim. Psikolojik yönden bakmak gerek bazende. Ayrıca altta ki yorumda yazdığı gibi parlak mod olunca enerji artar mı? Bu olay renk düzeni ile alakalı değil mi? Yani koyu modda da ışık artırılırsa enerji tüketimi yine artmış olacaktır. Burada ki parmaklık ışığın şiddeti koyu ve açık renk tema ile alakalı değilmi? Saydamlıklar geldi o olay güzel oldu. Altta pencere açıksa görüyoruz mesela
    1. Tolga Altaş
      Tolga Altaş
      11 Ağustos 2018 15:25
      Gelen ayarlarda varsayılan olarak her zamanki gibi Açık opsiyonu seçili olarak gelecek. Ayarlar > Kişiselleştirme > Renkler > Varsayılan uygulama modunuzu seçin altından tercihinizi dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Burada temel amaç gece bilgisayar başında vakit geçirenlerin mavi ışığa daha az maruz kalmasını sağlamak. Bunun için Gece ışığı özelliği mevcut, beyaz tonları sarartıyor ancak ne kadar sarartılırsa sarartılsın yine de mavi ışığa maruz kalıyoruz. Ben, bilgisayar başında fazla vakit geçirdiğim için anti-blue ray gözlük kullanıyorum göz sağlığım açısından. Dosya Gezgini için Koyu opsiyonun sunulması kesinlikle benim için eşsiz bir yenilik olacak. Bana kalsa Win32 tabanlı Dosya Gezgini tamamen kaldırılıp yeni UWP tabanlı bir Dosya Gezgini gelmeliydi bununla uğraşacaklarına ama henüz erken herhalde.