» » Windows 10 Nisan 2018 Güncellemesi ile 4 ay: Düzeltildi mi?
13:51 Salı 4 1 935
7-08-2018, 13:51
Windows 10 1 935 4

Windows 10 Nisan 2018 Güncellemesi ile 4 ay: Düzeltildi mi?

Windows 10 sürüm 1803, önceki Windows 10 sürümlerinden çok daha tartışmalı bir şekilde kullanıcılara sürüldü. Yayınlanmasının üzerinden dört ay geçmesine rağmen iyileştirmeler yapılı mı?
Sürüm 1803 olarak da bilinen Windows 10 Nisan 2018 Güncelleştirmesi, şu anda 4 aydır kullanıcılar tarafından kullanılıyor. Ancak bu sürüm çıkışından itibaren kullanıcılar tarafından çok fazla eleştirildi. Sürümün ilk çıkışında bulunan hatalar ve performans sorunları kullanıcıların canını fazlasıyla sıkmıştı. Güncelleme ilk kullanıma sunulduğunda Bluetooth bağlantısı, ekran kartı ile ilgili problemler ve yavaşlama şikayetlerinin sayısı oldukça yüksekti.

Aslında, güncelleme yaptıktan kısa bir süre sonra sürüm 1803'ün en hatalı nihai sürümlerden birisi olduğunu anlamak çok da uzun sürmedi. Zaten Nisan 2018 Güncellemesinin çıkışı da çok problemli olmuştu, beklenen tarihten üç hafta sonra kullanıcılara dağıtılmaya başlanmıştı. Güncellemeyi ilk indiren kullanıcılar arasında küçük depolama alanı, SSD uyumsuzluk sorunları ve grafik kartları ile ilgili problemler yaşanmaktaydı.

Elbette herkes bu bahsettiğimiz sorunlarla karşılaşmadı. Aslında çoğu insan için 1803 güncellemesine geçiş çok da sancılı olmadı ancak diğer güncellemelere bakıldığında 1803 ile ilgili kullanıcı şikayetleri, geçmişte dağıtılan güncellemelere göre oldukça fazlaydı. Ortaya çıkan hataların bir kısmı neredeyse bir iki hafta içerisinde yamalarla ortadan kaldırıldı ancak Surface Book 2 gibi cihazlar için yayınlanan yamaların çıkışı daha uzun sürdü. UWP tabanlı uygulamaların kapatılmasındaki gecikme sorunları ve ekran kartının aygıt yöneticisinde gözükmemesi gibi sorunların çözümü geç yayınlandı.

Surface Book 2 için yamanın yayınlanması tam 2 ay sürdü. Açıkçası bu oldukça uzun bir süre. Yine benzer bir şekilde Surface Studio'da da Bluetooth bağlantı sorunları mevcuttu. Türkiye'de Surface ürünleri resmi yollarla satılmıyor ve ben de bu cihazların herhangi birisine sahip olmadım. Kısa süreli olarak cihazları kullanma fırsatı edindim ve eğer bu cihazlardan birisine sahip olsaydım bu sorunların varlığını kabul edemezdim. Microsoft'un belki de en dikkat etmesi gereken yerlerden birisi Surface ürünleri ile Windows ve diğer hizmetlerin kusursuz çalışması. Ne yazık ki Nisan 2018 Güncellemesi bu konuda sınıfta kaldı.

Saklamaya gerek yok, bugün bile Nisan 1803 güncellemesi hala belirli problemlerle boğuşuyor. Zamansız performans düşüşleri, başlat menüsünün açılırken Akıcı Tasarım Sistemine ait öğelerin sonradan gelmesi, Zaman Çizelgesine ait öğelerin belirli bir süreden sonra yüklenmesi gibi sorunlar hala çözülemedi. Microsoft'un bu ve benzeri sorunlara odaklanıp çözmesi gerekiyor. İşletim sisteminin bu gibi günlük hayatta sürekli kullanılan parçaları kullanıcı deneyiminin önemli bir kısmını oluşturuyor. Ekim ayında çıkacak olan 1809 olarak bir sonraki güncellemede bu sorunların çözüleceğini umuyorum.

Ne yazık ki benim için bu gibi sorunların düzeltilmesini beklemek için bir sonraki büyük güncellemeyi beklemek çok uzun bir süre. Eğer bir animasyon henüz hazır değilse, tüm kullanıcılar tarafından kullanılmak için de hazır değil demektir. Bu sadece kötü bir görünüme sebep olmuyor, aynı zamanda bilgisayarınızın da yavaş çalışmasına sebep oluyor. Bu yazıyı yazarken bile defalarca başlat menüsünün animasyonunu test ettim ve sonucun hala hüsran olduğunu belirtmekten üzüntü duyuyorum. Zaman Çizelgesinin de açılış hızı ve içeriklerin yüklenmesi de benzer durumda.

İyileşme var

Genel olarak, Windows 10 Nisan 2018 Güncellemesi ilk çıktığı haline kıyasla çok daha iyi bir durumda. Başlangıçta yer alan hataların ve sorunların büyük bir kısmı yamalarla çözüldü. Şu anda en büyük sorun sistemin en önemli noktalarında yer alan animasyon sorunları gibi gözüküyor. Bilgisayarınız ne kadar güçlü olursa olsun muhtemelen bir çoğunuz bu sorunlarla karşılaşıyorsunuz.

Şu anda söylenebilecek tek şey var; umarım bir sonraki büyük Windows 10 güncellemesi, sürüm 1803'ün çıkışında boğuştuğu hata ve eksiklikleri bünyesinde barındırmadan kullanıcılara sunulur.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Hatırlatma
MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

4 Yorum
  1. Ziyaretçi Kurban
    Ziyaretçi Kurban
    7 Ağustos 2018 22:40
    Senede tek güncelleme ama sağlam güncelleme..! REDSTONE ayağına zaten bir sürüm yükseltme yapıyorlar tamam olsun REDSTINE6. Bundan sonrada 1903 versinler tamamdır yani. Buna geçmeliler. Yada yetiştiremiyorlarsa fazla özellik yüklemeden, PC yi bozmadan zamanında versinler...
  2. yusufask
    yusufask
    20 Ağustos 2018 21:25
    Merhabalar aynı şekilde 1803 önce pencereler küçükken sağ alt köşedeki masaüstünü göster butonuna gittiğinizde açık pencereler saydamlaşıyordu ve pencereler olduğu yerde çizgi halinde gözüküyordu. Şimdi ise aynı özellik 1803 te bozuldu pencereler yana kayarak saydam oluyorlar. Önceden böyle bir hata yoktu. :) 3-4 pencere açın tam ekran olmasın masaüstü göster simgesi peek özelliği düzgün çalışmıyor... pencereler tam ekran iken sorun olmuyor. :)
    1. Tolga Altaş
      Tolga Altaş
      29 Ağustos 2018 22:07
      Haklısınız, bu tür hata tespitlerini Geri Bildirim Merkezi uygulaması ile Microsoft Mühendislerine iletirseniz bir sonraki güncellemede çözmeye çalışacaklardır. :)
      1. yusufask
        yusufask
        26 Eylül 2018 22:35
        İyi fark etmişim değil mi ;) Geri bildirimde bulundum hiç merak etmeyin... Buradan hala windows mobile kullananlar varsa selamlar. Çünkü hala Nokia Lumia 1520 ile devam ediyorum... X) Sorunsuzca...