» » Hangi Windows Insider halkası en iyisi? Yavaş, Hızlı ve Release Preview halkaları hakkında bilmeniz gereken her şey
13:18 Cuma 2 1 154
3-08-2018, 13:18
Windows 10 1 154 2

Hangi Windows Insider halkası en iyisi? Yavaş, Hızlı ve Release Preview halkaları hakkında bilmeniz gereken her şey

Sizin için en iyi Windows Insider halkası hangisi ve riskleri nelerdir? Bu kapsamlı makalede bilmeniz gereken her şeyi ortaya çıkartıyoruz.
Microsoft 2016 yılının Şubat ayında bilgisayarlar ve telefonlar için Insider halkasında üçüncü bir halka daha ekledi: Release Preview. Bu yeni halka, hali hazırda bulunan Hızlı ve Yavaş halkaların yanına ek olarak geldi.

Kullanıcıların hangi halkayı seçmesi konusunda çoğu zaman kafaları karışık olabiliyor. Bu makale ile hangi halkayı seçmeniz konusunda sizi ikna edeceğiz.

Insider halkaları hakkında bir uyarı


Windows Insider Programı ve halkaları hakkında hatırlamanız gereken en önemli şey, her zaman için daha yeni yapı edineceğinizdir. Bilgisayarınızı veya telefonunuzu sıfırlamadan veya geri yükleme yapmadan eski bir sürüme dönüş yapamazsınız.


Bu, kararlı sürümden Hızlı halkaya doğrudan geçiş yapabileceğiniz anlamına gelir, ancak biraz uğraşarak da kararlı sürüme geri dönüş yapabilirsiniz.

Windows 10 veya Mobile kullanıyorsanız ve Hızlı halkaya kayıtlıysanız, diğer halkalar arasında geçiş yapabileceğinizi unutmayın.

Kayıt olun


Windows Insider Programına kayıt olduğunuzda cihaza göre yapı alma durumu değişebilir:
 • Bilgisayar - Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için Insider halkasına kayıt olduğunuzda bir Insider yapısını edinebilmek için 24 saat beklemeniz gerekebilir. Ancak, ilk güncellemenizi aldıktan sonra halkalar arasında hemen geçiş yapabilirsiniz.
 • Telefon - Telefonlar için Insider yapılarını hemen almaya başlayabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra telefonunuz seçtiğiniz halkaya dahil olur ve işletim sistemini hemen alır. Aynı durum halkalar arasında geçiş için de geçerli.

Halka çeşitleri


Hızlı halka


Hızlı halka, kurulu olan cihazda risk almayı göze alabilenler için ideal bir halkadır. Biz bu halkayı ikinci bir bilgisayarı veya telefonu olan Windows kullanıcıları için öneriyoruz. Hızlı halkada yer alan hatalar, günlük kullanıcı deneyiminizi olumsuz yönde etkileyebilir, eğer telefon söz konusuysa bu durum iki kat rahatsız edici olabilir.

Hızlı halkaya kayıt olmanın genel amacı Geri Bildirim Merkezi üzerinden Microsoft Mühendislerine hataları iletmektir. Microsoft, hızlı halkanın hatalara sahip olduğunu biliyor, zaten bu halka da bu nedenden dolayı var.

Hızlı halkada yer alan özellikler, kararlı sürümde bulunmayan özelliklere sahiptir. Hızlı halkadaki sürüm kodu, kararlı sürümden bir binlik olarak daha yüksektir. Bu halkanın temel amaçlarından birisi de geliştiricilerin işletim sistemine gelecek olan özellikleri, kendi yazılımlarına erkenden entegre etmesini sağlamaktır. Microsoft, hızlı halkada yeni özellikler ekleyebilir ve daha sonra geliştirilmek üzere veya tamamen kaldırabilir.

Ancak bu binlik fark, Microsoft'un yılda iki defa yayınladığı büyük güncellemelerle beraber kararlı sürümle eşitlenir. Örneğin, Redstone 4 kod adı ile geliştirilen 1803 yapıları kararlı sürümde Nisan 2018 Güncellemesi olarak yayınlandı. 

Güncellemeler genellikle iki haftada bir defa olarak hızlı halka için yayınlanır, ancak yapıların durumuna göre yayınlanma aralığı artıp azalabilir. Bu yapıların yayınlanma aralığı oldukça önemli, çünkü güncelleme işlemi yapılırken telefonunuzu veya bilgisayarınızı kullanamayacaksınız.

Hızlı halka, hatalara sahip olabilir ancak işletim sistemine gelecek yenilikleri ilk siz deneyimleyebilirsiniz, bu da meraklı kullanıcılar için mükemmel bir deneyimdir.

Insider Programında bir de Uygulama halkaları mevcuttur. Outlook ve Groove gibi önyüklü gelen Windows yazılımları için önizleme sürümleri de Mağaza üzerinden yayınlanmaktadır. İşletim sistemine gelen özelliklerin paralel olarak uygulamalara da geldiğini düşünürsek bu sistem oldukça mantıklı.

Yavaş halka


Eğer Insider programında yeniyseniz, Yavaş halka sizin için daha iyi olabilir. Yavaş halkada bulunan hataların oranı Hızlı halkaya göre çok daha azdır. Eğer günlük kullandığınız bilgisayarınıza veya telefonunuza Insider yapısını kurmak istiyorsanız yavaş halkayı seçmenizi öneririz. Ancak yavaş halkayı kullanmanın da bazı riskleri olabilir, yine de hızlı halkaya kıyasla oldukça azdır.

Yavaş halka hakkında diyebileceklerimiz:
 • Yavaş halkaya ait yapılar, hızlı halkaya göre daha kararlıdır.
 • Yavaş halka, hızlı halkadan daha seyrek güncelleme alır, bu da kota sorunu yaşayan kullanıcılar için bir tercih sebebidir.
 • Yavaş halka ile hızlı halka aynı yapıları farklı zamanlarda alır.
 • Yeni özellikleri deneyimleyebilirsiniz ancak hızlı halkadan daha sonra.

Yavaş halka, Windows 10 için test edilen özellikleri deneyebileceğiniz bir halkadır ancak hızlı halka kadar riskli değildir. Bununla birlikte yine de bazı hataların olduğunu unutmamanız gerekmektedir.

Release Preview


Release Preview, Windows 10 ve Windows 10 Mobile için en garip halkalardan birisi olabilir ancak yine de ihtiyaçlar doğrultusunda kullanıcılara sunulmaktadır. Eğer işletim sisteminin yeni bir sürümünü denemek istiyorsanız ancak yine de gelecek olan bir sonraki kararlı yapıyı denemek istiyorsanız Release Preview sizin için ideal olacaktır.

Başka bir deyişle, Release Preview'a katılan kullanıcılar aynı yapı numarası üzerinde yayınlanan yeni yapılara erken erişim hakkına sahiptirler.

Microsoft, ayda bir veya iki kez bilgisayarlar ve telefonlar için toplu güncellemeler yayınlamaktadır. Bu güncellemelere genellikle "Salı güncellemesi" denir. Bu güncellemeler, hata düzeltmeleri, güvenlik eklemeleri ve performans iyileştirmeleri içermektedir.

Bu güncellemeleri eninde sonunda herkes almaktadır, ancak Release Preview halkasındaki kullanıcılar daha erken edinmektedirler. Bu halkaya katılan kullanıcılar çok nadir durumlarda yeni özellikleri deneme şansı bulurlar. Ancak bu halka, Insider Programındaki en kararlı yapıları oluşturmaktadır.

Windows 10 ve Windows 10 Mobile ile mutluysanız ancak hata düzeltmeleri ve yamaları erkenden almak istiyorsanız bu halkaya kayıt olmayı düşünebilirsiniz. Bu halkadaki yapıları günlük kullandığınız bilgisayarlarınıza veya telefonlarınıza kurmaktan çekinmeyin.

Toparlarken


Microsoft'un Windows Insider Programı, sürekli yeni özelliklerle büyüyen ve gelişen bir yapıdır. Halkalar, bir hizmet olarak Windows anlayışının oluşmasındaki en önemli yapıyı oluşturmaktadır.

Hangi halkayı seçeceğinize ait karar, ne kadar risk almayı göze aldığınıza göre değişmektedir.

Şahsen Hızlı ve Yavaş halkayı gündelik hayatta kullandığınız cihazlara kurmanızı tavsiye etmeyeceğim. Release Preview halkası, tek cihaza sahip kullanıcılar için en istikrarlı ve kararlı bir deneyim sunmaktadır.

Eğer ikinci veya eski bir cihazınız varsa Hızlı veya Yavaş halkalardan birini cihazınıza kurmayı tercih edebilirsiniz. Hızlı ve Yavaş halkaları gündelik cihazlarınızda kullanmak pil ve performans sorunlarına neden olabilir. Ve unutmayın, eğer kararlı yapıya dönmek isterseniz bu işlem yarım saatten bir buçuk saat kadar bir süre alabilir.

Insider Programını kullanırken yedek almayı unutmayın! :)
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

2 Yorum
 1. Batı Han
  Batı Han
  21 Ağustos 2018 22:58
  İnsider programı ilk ne zaman kim tarafindan duşunuldu ve çıkarıldı? O gunden bugune ne değişti? Bununla ilgili bir yazı ele alsanız guzel olur sanki. Bende bir ara uye oldum mailimd halen gelir devwlopment vs gibi insider vb. mailleri ama ingilizce yazınca anlamıyorum.
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   29 Ağustos 2018 22:10
   Insider Programı ilk defa Windows 10 ile beraber ortaya çıktı ve başında ilk olarak Gabe Aul vardı. Ancak diğer Windows sürümleri için de önizleme sürümleri yayınlanıyordu. Tabi güncellemeleri edinmek ve geri bildirimde bulunmak bu kadar kolay değildi. Microsoft, Windows 10 ile beraber bunu çok daha sistematik bir hale getirdi. Insider Programının tarihçesi pek ilgi çekici bir konu değil gibi geldi bize. Genelde nasıl kayıt olunur, hangi halkayı tercih etmelisiniz veya Insider programına geçmeli misiniz gibi konular merak ediliyor. Ancak değerlendirmeye alalım, sizin merakınızı gidermek için yayınlamaya çalışacağız.