» » Windows 10'un bir sonraki büyük güncellemesi 19H1'de görmeyi istediğimiz 4 şey
11:25 Perşembe 2 1 885
2-08-2018, 11:25
Windows 10 1 885 2

Windows 10'un bir sonraki büyük güncellemesi 19H1'de görmeyi istediğimiz 4 şey

"19H1", Microsoft'un Windows 10 için yayınlayacağı bir sonraki büyük güncelleştirmesidir.
Windows 10 19H1, önümüzdeki yılın bahar aylarında kullanıcılara sunuluyor olacak. Güncelleme için çalışmalara başlandı ve kullanıcılar için pek çok yenilik bekleniyor.

Microsoft, her yıl Windows 10 için iki büyük güncelleme yayınlamayı hedeflediğinden beri Mart veya Nisan ayında ve Eylül veya Ekim ayında kullanıcılara geniş çapta yenilikler sunan yeni özellikli yapıları ücretsiz sunuyor. 19H1'in de Mart veya Nisan 2019'da kullanıcılara sunulacak.

İşte 19H1 güncellemesinden beklediklerimiz:

Windows SetsMicrosoft, işletim sistemine getirmeyi planladığı yeni özellikleri yeterince hazır olmadan kullanıcılara sunmak istemiyor. Bundan dolayı Redstone 4 ve Redstone 5 yapılarında Insiderlar için kullanıma sunulan Sets özelliği 19H1 güncellemesine ertelendi. Muhtemelen Sets'in önümüzdeki yıl gelecek olan güncelleme ile beraber kullanıcılara sunulacağını tahmin ediyoruz.

Sets, kullanıcıların tıpkı bir web tarayıcısında olduğu gibi tek bir pencere altında uygulama ve web sayfalarını görüntülemesine olanak sağlıyor. Tek bir pencere içerisindeyken PowerPoint, Word ve Excel ile çalışırken bir yanda da Microsoft Edge ile web sitelerini görüntüleyebilirsiniz. Sets ayrıca Windows Zaman Tüneli özelliği ile de entegre çalışıyor; böylece tek bir pencere içerisinde yaptığınız tüm işlemlere başla bir Windows 10 cihaz üzerinden devam edebilirsiniz. Bu da cihazlarınız arasındaki bağı ve verimliliği arttırmaya yönelik bir değişikliktir.

Kontrol MerkeziEğer 2017 yılına dönecek olursak, Microsoft'un bildirim ve eylem merkezini yenilemek için çalışmalara başladığını hatırlayabilirsiniz. Yeni kontrol merkezi, pek çok ayarı çok daha kolay bir şekilde yönetebilmenizi sağlayacak şekilde geliştiriliyor.

Kontrol Merkezinin ilk ortaya çıkışından itibaren çok fazla yeniden düzenlemeye maruz kaldığı gelen bilgiler arasında ancak son haline dair herhangi bir görsel bulunmuyor. 19H1 ile beraber yeni Kontrol Merkezinin Insiderlara denenmek amacıyla kullanıma sunulması beklentiler arasında yer alıyor.

TelefonunuzMicrosoft, bu yılın başında Build geliştirici konferansında Your Phone'u (Telefonunuz) duyurdu. Bu uygulama sayesinde, kullanıcıların telefonları ile bilgisayarlarını senkronize şekilde kullanmaları; metinleri, fotoğrafları ve daha fazlasını doğrudan bilgisayara göndermesi amaçlanıyor. Windows 10'un hali hazırda telefonlar ile küçük bir miktarda entegrasyonu var ancak bu yeni uygulama ile beraber telefonunuzu elinize almadan işlem yapabiliyor olacaksınız.

Microsoft, çok daha fazlasını planlıyor ancak resmi olarak herhangi bir açıklama yapılmadığı için sizleri beklentiye sokmak istemiyoruz. Şimdilik telefonunuzdaki belgeleri bilgisayarınızla kolay bir şekilde paylaşabileceğiniz, bildirimleri kontrol edebileceğiniz bir uygulama olan Your Phone yine de işinizi kolaylaştıracak.

Kişilerim için iyileştirilmiş tasarımKişilerim ilk duyurulduğunda harika bir kullanıcı arayüzü ile karşımıza çıkmıştı. Bugün Windows 10'da bulunan kişilerim ise ilk gösterilen tasarımdan hiç etkilenmemiş durumda ve açıkçası hiçbir işleve yaramıyor. Eğer Microsoft, 19H1 güncellemesinde Kişilerime odaklanıp bitmemişlik hissini kaldırırsa çok iyi olur.

Ayrıca telefon senkronizasyonundan bahsetmişken Kişilerim için de bir senkronizasyon desteği Your Phone'a gelirse harika olabilir. Kişilerim üzerinden SMS'lere cevap verebildiğinizi düşünsenize, harika olurdu. Kişilerim gerçekten çok fazla potansiyele sahip ancak üzerinde çalışılması gerekiyor.

Ve daha fazlası


Eminim 19H1 güncellemesinde Edge, başlat menüsü ve daha fazlası için bilmediğimiz yenilikler bulunacaktır. Peki siz bir sonraki büyük Windows 10 güncellemesinde ne görmeyi umuyorsunuz? Yorumlarda paylaşmayı unutmayın.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Hatırlatma
MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

2 Yorum
 1. weltmeister x7
  weltmeister x7
  3 Ağustos 2018 19:51
  19h1 adının ne anlama geldiğini öğrenebilir miyiz acaba? 2019'un 1. güncellemesi olabilir ama h'yi tahmin edemiyorum.
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   3 Ağustos 2018 19:54
   Kesinlikle doğru anlamışsınız. H ile Half yani Yarı/Yarım/Dönem anlamına gelmektedir.