» » Windows kullanıcısı olmaktan gurur duyacağınız 12 neden - #SadeceBilgisayarla
14:54 Cumartesi 0 1 792
7-07-2018, 14:54
Windows 10 1 792 0

Windows kullanıcısı olmaktan gurur duyacağınız 12 neden - #SadeceBilgisayarla

Windows'u kullanmak için daha iyi bir zaman olmamıştı.
Microsoft, diğer tüm lider teknoloji şirketlerinde olduğu gibi, 1975'ten bugüne kadar yıllarca inişli çıkışlı bir süreç yaşadı. Bu, ticari değer taşıyan tüm oluşumların karşılaştığı doğal bir durumun sonucudur. Ancak şirket hiç şüphesiz 2018'de zirvesini yaşıyor. Kişisel bilgisayarlar için şirketin sunduğu Windows işletim sistemi, son sürümü ile tüketiciler tarafından sevilerek kullanılıyor. Araştırma firması IDC'ye göre neredeyse her büyük dizüstü bilgisayar satıcısı ABD, Avrupa ve Orta Doğu ülkelerinde istikrarlı büyüme kaydetti. Orta Doğu'da da benzer tabloyu görmek oldukça önemli; bildiğiniz gibi Microsoft Türkiye yalnızca ülkemizde değil aynı zamanda Orta Doğu için de önemli bir konuma sahip.

Başka bir deyişle, Windows şu anda en çok sevilen işletim sistemleri arasında kendisine büyük bir pasta dilimi edinmiş durumda. Üstelik bu durum hem ticari hem de bireysel amaçlı kullanım sağlayan tüketiciler için geçerli. Biz de dünyadaki milyonlarda kullanıcı gibi Windows kullanmaktan gurur duyuyoruz ve bunu sizinle paylaşmak istiyoruz.

Eğer siz de Windows kullanıcısı olmaktan gurur duyuyorsanız sosyal medyada #SadeceBilgisayarla etiketi ile Windows kullanmaktan neden gurur duyduğunuzu paylaşmayı unutmayın. Eğer Windows'u kullanmaktan duyduğunuz gurur 240 karaktere sığmıyorsa MSFThaber'in yorumlar bölümünü de kullanabileceğinizi unutmayın.

1. İlk Surface: Kusurlu olabilir ama harika

Henüz ikisi bir arada bilgisayarlarla tanışmadığımız dönemde hepimiz ya masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarla muhatap oluyorduk. Ancak Microsoft, 2012'de Surface RT ve Sruface Pro'yu tanıtınca bilgisayar pazarı da önlenemez bir yeniliğe kucak açtı. Windows 8 işletim sisteminin esnekliği ile donanımı birleştiren Microsoft, tüm teknoloji severleri kendisine hayran bıraktı.

Surface ürün ailesi Türkiye'de resmi olarak satılmadığı için hiçbir zaman kendime bir tane almadım. Ancak çevremdekilerin sahip olduğu cihazları da uzun uzun inceleme fırsatını da kaçırmadım. Windows 8 ile beraber satışa sunulan Surface ürünleri bugün Windows 10 ile beraber harika işler çıkartmaya devam ediyor. Elbette yeni Surface ürünleri de başarı çizgisini sürekli yukarıya tırmandırmaya devam ediyor. Microsoft'un, Surface ürün ailesi beni o zaman büyülemeyi başarmıştı. Elbette Surface ile beraber gelen bu büyülenme Windows ekosisteminin de geleceğini göstermiş oldu. Ülkemizde her ne kadar Windows ekosistemi yeteri kadar servisle beslenmese de benim için Windows'tan gurur duymamı gerektiren nedenlerden birisi Surface cihazlar.

2. Oyuncular için: Eşsiz bir sistem

Microsoft'un Xbox platformunu Windows 10 ile entegre etme çabası henüz mükemmel bir deneyim sunmuyor ancak bu entegrasyon sonucu ortaya çıkan harika yeniliklerin olduğunu göz ardı edemeyiz. Xbox One ve bilgisayarları her zamankinden birbirine daha yakın hale getiren Xbox "Play Anywhere" ile beraber platformlar arasında oyuncuları bir araya getirmek eşsiz bir çözüm.

Çapraz platform desteği henüz diğer üreticiler tarafından yeni yeni benimsenmeye başlanmışken Microsoft yıllar önce bu modeli benimsedi ve elindeki en güçlü iki oyuncuyu birleştirdi. Desteklenen oyunların sayısı belki kullanıcılar tarafından az görülebiliyor olabilir ancak unutmamak gerek; bu henüz yeni bir adım ve önü çok açık. Tek bir ücret dahilinde her iki platformda da oyun oynamak Microsoft'tan önce düşünülebilir bir fikir değildi. Ancak oyuncuların dünyası Microsoft'un adımları sayesinde şekilleniyor. Günümüzde en katı kurallara sahip olan PlayStation cephesi bile gelen baskılara dayanamayarak çapraz platform desteğini gündemine taşıdı. Xbox'ın oyun ekosistemi şu anda en büyük rakibine kıyasla pek iç açıcı gözükmeyebilir ancak duyurulan yeni pek çok oyun olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Türkiye'de "oyun konsolu" denildiğinde bir zamanlar Xbox'ın adı bile geçmezken günümüzde Türk oyuncuları için ciddi bir alternatif olarak pazarda yerini alıyor. Microsoft'un oyunculara yönelik yaptığı bu olumlu adımlardan dolayı oldukça gururluyum.

3. Daha büyük şeylere ufuk açmak: İlk adım Windows

Windows'un bana yeni beceriler katma konusunda ilk adımı attırmasını bir tarafa bırakamam. Akademik anlamda Turizm ve Pazarlama konularına eğilsem de Windows ile tanışma serüvenimin başlangıcı itibariyle kendimi farklı bir yerde buldum.

İlk olarak Adobe Photoshop öğrenerek görsel becerilerimi dijital platformlarda da geliştirmeye başladım. Daha sonra da bu becerilerimi temel kodlama yapılarını öğrenerek web sitesi yapımı ile birleştirdim. Çok daha önceden Rus bir içerik yönetim sisteminin Türkçe desteğini uzun yıllar vermişken bir web ajansı kurup burada profesyonel çözümler sunmaya başladım. Ardından kendimi akademik anlamda geliştirmeye devam ettim. Akademik çalışmalarımda video kurgusu, web sistemlerine olan hakimiyetim, Office yazılımlarını iyi derecede bilmem ve Adobe Photoshop'u bilmem beni birkaç adım öne çıkarttı. Şimdilerde ise Akademik hayatımdan edindiğim yazı dilimin güçlenmesi ile beraber MSFThaber'de içerik üretmeye devam ediyorum.

Unutmayacağım bir dönem ise Microsoft Türkiye'nin başlattığı Windows Elçileri projesiydi. Microsoft yazılımlarına duyduğum ilgi MSFThaber ile değil, çok daha öncesine dayanıyor. Microsoft Türkiye ise heyecanımın en yüksek olduğu dönemlerde bu elçilik programını duyurarak beni daha da heyecanlandırdı. MSFThaber serüveni de kesinlikle bu heyecanın sonucunda oluştu. Ne yazık ki bu program talihsiz bir şekilde sonlandı ancak benim Windows'a olan heyecanımı söndürmedi. Oradan edindiğim "En iyi haber editörü" ve "En çok puan kazanan erkek elçi" ödülleri hala odamın baş köşesinde durarak beni onurlandırmaya devam ediyor.

4. Oyun bilgisayarı: Alternatifsiz bir platform

Bir Windows sahibi olmadan gerçek bir bilgisayar oyuncusu olmazsınız.

Eğer bir klavye ve fare ile oyun oynamak istiyorsanız kesinlikle iyi bir alternatife sahip olmadığınızı muhtemelen biliyorsunuzdur. Ancak alternatif aramanıza da gerek olduğunu düşünmüyorum; Microsoft son yıllarda oyuncular için işletim sisteminde pek çok iyileştirme yapıyor. Xbox ile Windows'un entegrasyonunu bir kenara koysak bile yazılım tarafında oyunların daha performanslı çalışması için yapılan iyileştirmeler düzenli olarak yapılıyor.

Eh, bir de donanım özgürlüğü var. Windows ile oyun oynamak en keyifli deneyimlerden bir tanesi. Donanımı dilediğiniz gibi geliştirebilir ve yükseltebilirsiniz. Dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar arasında seçim bolluğu da bulunuyor. Eğer bir konsolcu olduğunuzu düşünüyorsanız Xbox One S ile Xbox One X arasında da tercih yapmak çok basit.

Microsoft, Nintendo ve mobil cihazlarla çapraz platform desteğine sahip olmasının yanı sıra Game Pass ve Play Anywhere gibi sınırları sürekli zorlayan ve sektöre yön verici adımlardan çekinmiyor. Eğer gerçekten bir oyuncu olduğunuzu iddia ediyorsanız Windows'tan kesinlikle gurur duyuyor olmalısınız. Windows ile tek sınır sizin hayal gücünüz.

5. Bilgisayar modlama: Hayalindeki bilgisayarı kur

Eskiden Mac'ler ile bilgisayarlar karşılaştırıldığında bilgisayarlara çirkin ördek yavrusu muamelesi yapılırdı. Bu eskiden gerçekten de böyleydi; eski bilgisayar üreticilerinin kullandıkları malzemeler güzel tasarımlarla bir araya getirilmiyordu. O zamanlarda Windows donanım olarak özelleştirilme özgürlüğüne sahip olmasından dolayı yine de seviliyordu. Ancak günümüzde yalnızca donanım özgürlüğü değil, tasarım özgürlüğü de var.

Artık Windows bilgisayarınızın görünümünü istediğiniz gibi özelleştirebilmeniz mümkün. Donanımlar ile yazılımlar arasında kurulan bağlar sayesinde kasanızı tam bir RGB yuvası haline getirebilir ve ışıkların hangi renkte yanacağına kadar ince ayarları gerçekleştirebilirsiniz.

İlk bilgisayarımı bundan yaklaşık 12 sene önce kurmuştum o zamandan bugüne kadar bilgisayar bileşenleri çok değişti. Bilgisayar kasalarını tornavida kullanmadan donanımları kurmak bir yana, eskiden ciddi büyüklüğe sahip donanımlar artık çok daha küçük boyutlara sahipler. Sadece bunlarla sınırlı değil; teknolojinin sürekli ilerlemesi sayesinde birçok yeni ek özellik de hayatımıza girmeye devam ediyor. İlk kasam tamamen kapalı kara bir kutudan ibaretti ve gücünü AMD Athlon 64'ten alıyordu.

Ben şu anda taşınabilir bilgisayarlara yöneldim ancak yeni kasaları gördüğüm zaman imrenmiyor değilim. Kasanın içini temizlemek için kolaylaştırılmış tasarımlarla beraber ekran kartları ve fanlarda bulunan RGB ledler kafamın bir kenarında hayallerimi süslemekteler.

Windows bilgisayara sahip olmak harika, ancak donanımlardan da anlıyorsanız kasa ile uğraşıp donanımlara zaman ayırmak da oldukça zevkli. Sanırım o günleri biraz özlüyorum.

6. Verimlilik: Daha iyi çalışma gücü

Eğer gerçekten bilgisayarda verimlilik ve üretkenlik sizin için ön plandaysa Windows dünyası sizin teknolojik cennetiniz demektir.

Video kurguluyorsanız Apple'ın Final Cut Pro yazılımı kesinlikle çevrenizde konuşuluyordur. Ancak unutmayın; Windows'da irili ufaklı pek çok video düzenleme yazılımı bulunuyor. En temel seviyeden en profesyoneline kadar çeşitliliğe sahip Windows ile üretkenliğinizin üst sınırı yalnızca sizsiniz.

Üstelik Apple dünyasında birkaç cihaz arasında tercih yapmak yerine Dell, Asus, HP ve Lenovo gibi üreticilerin cihazları arasından kendinize en uygunu seçebilirsiniz.

Windows, içerik üreticileri için kesinlikle üretkenliğin sürekli en üst seviyede kalmasını sağlıyor.

7. Esneklik: Bilgisayarın ile ne yapmak istiyorsan onu yap

Windows maceram 256MB RAM ile başlamıştı ve o zamana göre yine kabul edilebilir olan bu belleği ben Windows XP ile uzun süre kullanmıştım. Bundan önce IBM bir dizüstü bilgisayar kullandım ancak benim değildi ve inanın bilgisayar donanımına ait en ufak bilgim yoktu. Kendime ait 256MB'lık Windows XP kurulu bilgisayarım sizin de tahmin edeceğiniz üzere bir süre sonra bana yetmemeye başladı.

O zamanlarda çok ufak iyileştirmeler yaptığım Windows bilgisayarımı daha sonralarda yenileyerek yine ihtiyaçlarıma göre yükselttim. İşte benim sevdiğim önemli noktalardan birisi de bu; ihtiyaçlara göre yükseltme. Kimi kullanıcılar oyuna yönelik yükseltmeler gerçekleştirirken ben üretkenliğe odaklı donanım iyileştirmeleri yaptım. Üstelik önümdeki donanım çeşitleri de oldukça fazlaydı. Diğer işletim sistemlerinin aksine Windows, neredeyse donanımlarla sınırlı olmayan bir işletim sistemidir. Bundan dolayı Windows ile yapabileceklerinizin sınırını siz belirlersiniz. Diğer işletim sistemlerinde de seçenekler yok değil elbette ancak kurulumu hiçbir zaman Windows kadar kolay olmuyor.

8. Sanal gerçeklik: En iyi deneyim

Açık koşmalıyım; VR oyun deneyimi benim çok sevdiğim bir şey değil. Ancak VR son yıllarda çok büyük bir ivme kazandı. Özellikle HTC Vive ve Oculus Rift ile kazanılan ivmeye Microsoft da Karma Gerçeklik ile katılma cesareti gösterdi. SteamVR, Oculus Home ve Windows Karma Gerçeklik; Windows 10'da mevcut. Pek çok farklı oyun deneyimi farklı mağazalardan bilgisayarınız için edinilebilir durumda. Bu da Windows'un diğer platformlara göre çok daha fazla alternatife sahip olduğunun bir göstergesi.

Eğer VR'a meraklıysanız Windows'un avantajlarının farkındasınız demektir. Elbette yakın dönemde HTC Vive, Apple desteğini de kullanıma sundu fakat kurulumu ve çalıştırması Windows'ta olduğu kadar kolay değil.

VR kesinlikle oyunların geleceği açısından önemli bir yere sahip ve bu deneyim şu anda lider olarak Windows'ta. Windows bilgisayarınızda tak-çalıştır mantığında kullanabileceğiniz bu kafa setlerini kullanabileceğiniz alanlar da daha fazla.

9. Teknolojinin odak noktası

Eğer teknolojiyi seviyorsanız bilgisayarlara hayranlık duymamak elde değil. Günümüzde masaüstü bilgisayarların kullanım oranı azalırken akıllı telefonlar sürekli artış gösteriyor. Ancak kişisel bilgisayarlar ne olursa olsun hayatımızın bir parçası ve asla bu parçadan vazgeçemeyeceğiz.

Teknolojiyi yakından takip edenler için yenilik daimidir. İstekler farklı olsa da sürekli olarak yeni teknolojilere göz atma ve sahip olma arzusu varlığını sürdürüyor; bu ister NVIDIA GTX 1080 olsun, isterse çift ekranlı taşınabilir bir bilgisayar. Tablete dönüşebilen bir kalem desteğine sahip bilgisayara sahip olmak isteseniz bile tek çözümü Windows tarafında bulabilirsiniz.

Bilgisayarlar için yeni bir dönüm noktasının hatta bir devrimin çok yakınındayız. Bulut bilişim, yapay zeka, akıllı asistanlar, ultra hızlı işlemciler, 4G bağlantısına sahip taşınabilir cihazlar... Hepsi son kullanıcıya ulaşan bir üründe vücut bulduğunda kullanım alışkanlıklarımız ciddi oranda değişecektir.

Taşınabilir cihazlar bugün hayatımızın önemli bir parçasını oluşturuyor, Windows'un da geleceği kesinlikle burada yatıyor. 2012'den beri içerisinde bulunduğum Windows Phone maceramı zorunlu olarak geçtiğimiz sonbaharda sonlandırdım. Ancak önümüzdeki yıl içerisinde Microsoft'un çok daha yenilikçi bir şekilde mobil pazara geri döneceğini umuyorum.

10. Statü sahibi olmak

Bununla barışık olmamız lazım; bugünlerde Apple ürünü sahip olmak yerine Surface veya herhangi bir ikisi bir arada cihaza sahip olmak çok daha havalı gözüküyor. Eskiden Apple cihazlar tasarımsal anlamda diğer üreticilerin cihazlarına kıyasla çok daha iyi durumdaydı. Ancak bugün pek çok bilgisayar üreticisi üst düzey cihazlarında Apple'ın tasarımlarından daha iyi iş çıkartıyorlar.

Günümüzde hala pek çok kişi Mac tercih edebilir, onları kesinlikle yargılamıyorum. Ancak Windows cihazların kullanım alanlarına bağlı olarak özel çözümler sunması ve kullanım amaçlarına göre özel donanımlara sahip olması kesinlikle büyük bir avantaj. Dell'in XPS'i veya HP'nin Spectre x360'ı bu mükemmel tasarıma sahip cihazlardan yalnızca iki tanesi. 

11. Evde olmak gibi: Windows 98'den bugüne

Aranızda kesinlikle benden daha eski Windows sürümlerini kullanmış olanlar vardır. İlk Windows deneyimimi 98 sürümü ile gerçekleştirsem de zaman zaman 95 kullanmışlığımda olmuştu. Tahmin edebileceğiniz gibi o zamanlar bilgisayarı yalnızca eğlence amacıyla kullanmakla meşguldüm. Ancak o günden bugüne doğru baktığım zaman kendimi sürekli evimdeymiş gibi hissediyorum.

Henüz okula bile gitmiyordum ve teyzemin iş yerinde kendisine verilen IBM bilgisayarında küçük oyunlar oynuyor ve sadece masaüstüne bakarak şaşkınlıklar yaşıyordum. O zamanlar gerçekten çok küçük bir çocuktum ancak büyüdükçe Windows'a olan ilgim arttı. Ben büyüdükçe yeni Windows sürümleri yayınlandı ve ben her Windows sürümü ile teknolojiye olan ilgimi daha çok arttırdım.

Şimdi ise gördüğünüz gibi MSFThaber'de Windows 10 ve Microsoft hakkında içerikler üretiyorum ve bunu gerçekten severek yapıyorum. Windows 10 ve Microsoft dünyası gerçekten çok geniş ve tek başına idare etmek yorucu olabiliyor. Üstelik bu işi kesinlikle kar amacı gütmeden yapmak da aldığım zevki birkaç kat daha katlıyor.

Windows her ne kadar resmi olarak olmasa da benim işimi oluşturuyor ve bundan çok memnunum. İşletim sisteminin gelişimine şahit olmak ve Microsoft'un gelişmelerini yakından takip etmekten hele hele Microsoft Türkiye'deki insanlarla bir yıldan kısa sürede bile olsa diyalog halinde olmaktan çok gurur duyuyorum.

12. Çok yönlülük: Her ihtiyacınızı çözecek bir cihaz

Microsoft ile çocukluğumdan beri bir aradayım, o günden bugüne kadar masaüstü, dizüstü, telefon ve tablet cihazlarımda Windows kullandım. Windows bir işletim sistemi ancak onu hangi amaçla kullandığınız tamamen size ve cihaz seçimlerinize kalmış durumda. Her bir cihazımı farklı amaçlarla kullandım ancak tek bir işletim sistemi sürekli benim yanımdaydı.

Ancak Microsoft'un Surface ürünleri ile başlattığı ikisi bir arada cihazlarla beraber tüm ihtiyaçları çözmeye yönelik yeni cihazlar piyasadaki yerini aldı. Dilendiğinde tablet, dilendiğinde bilgisayar olarak kullanılabilen bu cihazlar kalem destekleri ve dokunmatik ekranları sayesinde kullanım amacına uyum sağlayabiliyor.

Yazı yazmak istediğimde dizüstü moduna alarak kullandığım HP Pavilion x360'ımı video izlemek veya yazı okumak istediğimde tablet modunda kullanıyorum. Surface ve benzeri ikisi bir arada cihazlar kesinlikle birden fazla ihtiyaca yönelik çözüm sunmak amacıyla tasarlanmışlar. Gerektiğinde üretim, gerektiğine tüketim amacıyla kullanılan bu cihazlar Microsoft ekosisteminin benzersiz ve çok önemli parçalarında yalnızca birisi.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Windows ile gurur duyabileceğiniz daha pek çok yön var, peki sizinki ne? Sizlerin Windows macerasını öğrenmek ve hikayesini okumak istiyoruz. Sosyal medyada #SadeceBilgisayarla etiketi ile veya MSFThaber'in yorumlar kısmında hikayenizi paylaşın. Sizden gelen hikayeleri okuduktan sonra sitemizde yayınlayamaya başlayacağız.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Hatırlatma
MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y