» » 3 yılda ve 3 başlıkta Windows 10: İyi, kötü ve çirkin
12:18 Cuma 0 1 965
6-07-2018, 12:18
Windows 10 1 965 0

3 yılda ve 3 başlıkta Windows 10: İyi, kötü ve çirkin

Üç yıl önce Microsoft, Windows 10'un ilk sürümünün geliştirme sürecini tamamladı. Ancak bugün, üstüne beş büyük güncelleme geldi ve işletim sistemi ilk çıktığı noktadan çok daha farklı bir yerde. Bu beş güncelleme işletim sistemini başka bir noktaya getirse de her şey mükemmel değil.
İlk olarak Microsoft'un doğru yaptığı şeylerle başlayalım.

İyi

Kurulum kolaylığı

Windows 10'un en iyi yönleri arasında işletim sisteminin sunduğu kurulum kolaylığı yer alıyor. Bir bilgisayara Windows 10 kurulumu gerçekleştirmek, mevcut işletim sistemini sıfırlamak ve güncellemeleri yüklemek kesinlikle başarılı yönler arasında yer alıyor. Üstelik toplu güncellemeler ile gerçekleştirilen hata düzeltmeleri ve iyileştirmeler de bunlara eklendiğinde eleştirilecek bir yön kalmıyor.

Sürüm yükseltme hızı

Windows 10'un yeni bir sürümünü indirip kurmaya başladığınızda, yükleme işleminin çoğu bilgisayarınız açıkken (siz kullanırken) gerçekleşiyor; bu da bilgisayarınızın güncelleme işlemini yaparken beklemeniz gereken süreyi büyük ölçüde kısaltıyor. Bu kesinlikle büyük bir avantaj. İnsanların hala Windows 10 güncellemelerinin yükleme süresinden şikayet ettiğini görmek mümkün ama unutmamak gerekir ki bu sürenin uzunluğu depolama biriminin ve işlemcinin saat hızlarına göre değişiklik göstermektedir.

Bilgisayar temelli tasarım

Microsoft günümüzde hala mobil cihazlar için kullanıcı deneyimi oluşturmaya arkaplanda devam ediyor ancak Windows 8 ile beraber yaptığı hatayı Windows 10'da tekrarlamadı. Windows 8 ile masaüstü kullanıcıların deneyimini arkaplana atıp tamamen hibrit bilgisayarları ön plana koyan yazılım devi, Windows 10 ile beraber tekrar bilgisayar merkezli bir tasarım anlayışına geri döndü.

Üretkenliğe odaklı bir anlayış

Microsoft son birkaç yazılım güncellemesinde üretkenliğe odaklanmış durumda. 3B, Karma Gerçeklik ve diğer yeni yazılımlar... Firma özellikle dokunmatik ekranla ve karma gerçeklik setleriyle yapılabilecekleri işletim sistemine entegre ederek üretkenliği arttırmayı sürdürüyor. Üstelik bu durum yalnızca işletim sistemi ile de sınırlı değil; Surface ürün ailesi ile beraber çıkartılan yeni cihazlar ve ek donanımlar da bu vizyonu takip ediyor. Şimdi ise Redstone 5 ardından çift ekranlı cihazlar için bir uyum süreci başlayacak gibi gözüküyor.

Kötü

Bir hizmet olarak Windows

Bu başlık belki de Çirkinler arasında yer almalıydı ancak hizmet olarak Windows o kadar da kötü değil. Microsoft'un tüketicilere kısa süreler içerisinde yeni özellikler sunması oldukça güzel. Ancak Microsoft'un hem tüketiciler hem de iş dünyasındaki kullanıcıları için yarattığı değişimin temposu herkes tarafından sevilmiyor. Windows zaten olgunlaşmış bir platform, bundan dolayı altı ayda bir güncellemeye ihtiyaç duymuyor. Ayrıca gelen güncellemelerde henüz olgunlaşmamış özellikler kimi zaman kullanıcılara sunulabiliyor. Neyse ki Microsoft artık olgunlaşmamış ürünleri tüketicilere sunmaktan vazgeçen bir anlayışa sahip. Ancak yılda iki büyük güncelleme hala Windows 10 için fazla olabilir.

Tutarsız kullanıcı deneyimi

Windows 10, geçmiş ile geleceğin gerçek anlamda bir karması olarak karşımızda duruyor. Windows Vista'dan kalma simgeler (örneğin Not Defteri) ile Akıcı Tasarım Sistemine ait öğeler işletim sisteminin içerisinde adeta savaş veriyorlar. Üstelik çoğu varsayılan Windows uygulaması UWP tabanlı olabilecekken hala Win32 tabanlı olarak varlıklarını sürdürmeye devam ediyorlar. Bu kesinlikle berbat bir deneyim olarak değerlendirilemez ancak Akıcı Tasarım Sistemi ile eski Aero tabanlı işletim sisteminde yer alması rahatsız edici gözüküyor.

UWP karmaşası

Bir önceki maddede temel olarak değindik ancak UWP karmaşası işletim sisteminde ilk sürümden beri varlığını sürdürüyor. Son güncellemelerde Denetim Masasında bulunan büyük özellikler Ayarlar uygulamasına taşındı ancak hala profesyonel kullanıcılar için pek çok ayarlar Denetim Masasında bulunuyor. Benzer pek çok durumu diğer uygulamalar için söylemek mümkün. Microsoft, klasik Windows uygulamalarını UWP ile değiştirmek için çaba gösteriyor ancak daha çok çaba sarf etmesi gerektiğini söylemek gerek.

Erişilebilirlik

Microsoft, erişilebilirlik adına iyileştirmeler yaptığını düşünse de bazı sözde iyileştirmeler kullanıcıların deneyimini olumsuz etkileyebiliyor. Özellikle Windows kurulumu sırasında Cortana ile etkileşime geçmek gerçekten berbat.

Çirkin

Önyüklü yazılımlar

Windows 10'un en sevilmeyen yanlarından birisi kesinlikle önyüklü gelen yazılımlar. Disney Magic Kingdom veya Candy Crush gibi UWP tabanlı oyunlar çoğunlukla kullanıcılar tarafından asla açılmıyor bile. Bu yazılımları temiz kurulum yaptıktan sonra da bilgisayarınızda varsayılan olarak kurulu olduğunu görmek pek kabul edilebilir değil.

Bölgelere göre farklı deneyim

Windows 10'un bana göre en büyük günahı farklı bölgelerde farklı deneyimler sunması. Cortana, Groove, Filmler ve TV, E-kitap ve diğerleri... Microsoft'un pek çok servisi Türkiye ve dünyanın geri kalanında bulunmuyor. İşletim sistemi herkesin kullanılması için tasarlanmış olsa da ve az önce bahsettiğim servisler işletim sistemiyle entegre olsa da Microsoft'un bu hizmetleri sınırlı bölgelerde kullanıma sunması Windows 10'dan edineceğiniz deneyimi ciddi anlamda baltalıyor.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız

Hatırlatma
MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y