» » Microsoft ve WhatsApp, Windows 10 için yeni bir UWP uygulaması üzerinde birlikte çalışıyor olabilir
19:43 Cuma 0 1 826
15-06-2018, 19:43
Uygulamalar 1 826 0

Microsoft ve WhatsApp, Windows 10 için yeni bir UWP uygulaması üzerinde birlikte çalışıyor olabilir

Bir Microsoft tasarımcısının yayınladığı konsept tasarımlar, Windows 10 için yeni bir WhatsApp UWP uygulamasının hazırlandığının habercisi olabilir.
Windows Phone için WhatsApp, geliştiricisinden güncelleme almaya hala sıkça devam ediyor. Özellikle Windows 10 Mobile'ın kaderine terk edildiğini göz önüne alırsak bu durum oldukça iyi. Ne yazık ki uygulamanın kendisi Windows Phone 8.1 için hazırlandığından hala Silverlight tabanına bağlı. WhatsApp'in Windows Phone uygulaması Evrensel Windows Uygulaması (UWP) değil, bu da Windows 10'a ait her platformda çalışmaması anlamına geliyor.

Bu demek oluyor ki Microsoft'un Andromeda cihazı, şu anda kullanımda olan WhatsApp uygulamasını çalıştıramayacak. Microsoft'un yeni Andromeda cihazı, eski Silverlight tabanlı uygulamaları desteklemediğinden WhatsApp için yeni bir uygulamaya ihtiyaç duyuluyor. Neyse ki Microsoft, WhatsApp ile beraber çalışarak Akıcı Tasarım Sistemi ile güncellenmiş yeni bir WhatsApp uygulaması üzerinde çalışıyor gibi görünüyor.

Bu çalışmanın arayüz konseptleri geçtiğimiz günlerde Behance'de yayınlandı, ancak kısa bir süre sonra yayından kaldırıldı. Behance'de yayınlanan proje açıklaması şu şekildeydi:

WhatsApp, Facebook'a ait ücretsiz bir çapraz platform uygulamasıdır. Görüntülü aramalar yapabilir ve kısa mesaj, sesli mesaj, doküman ve kullanıcı konumu paylaşımı gerçekleştirebilir. WhatsApp uygulamasının Silverlight'tan UWP'ye geçişindeki ekibe destek veriyorum. Uygulamalarını Windows 10 masaüstüne getirmelerini ve Ink ile birlikte Akıcı Tasarım gibi Windows 10 özelliklerini entegre etmelerini istiyoruz. Projede, WhatsApp'in Microsoft ile ortaklık kurmasından başarılı bir sonuç ortaya çıktı ve WhatsApp ekibinden yüksek övgü aldık.

Birlikte çalışmak?Proje açıklamasına dayanarak, Microsoft ve WhatsApp'in Evrensel Windows Platformu için WhatsApp'i güncellemede birlikte çalıştıkları anlaışıyor; bu farklı Windows 10 cihazlar için evrensel çalışacak bir uygulamanın varlığının habercisi.

Görsellere bakarak, Windows 10 için hazırlanan yeni UWP WhatsApp uygulaması masaüstü ve mobildeki mevcut WhatsApp uygulamalarından görsel olarak daha gelişmiş gözüküyor. Microsoft, bu uygulamanın yalnızca WhatsApp Web fonksiyonlarına sahip olmasının yerine ilerleyen dönemlerde çağrı gerçekleştirebilecek olan SIM kartlı bilgisayarlar için de doğrudan desteklenebilmesini istiyor.Bu yıl Microsoft, yeni Andromeda cihazına odaklı daha pek çok uygulama üzerinde çalışmaya devam edecek. Bunlardan birisi de elbette WhatsApp oluyor.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Hatırlatma
MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y