» » Endişelenmeyin, yeni Microsoft Edge Chrome'a benzemeyecek
20:26 Çarşamba 6 473
6-03-2019, 20:26
Uygulamalar 473 6

Endişelenmeyin, yeni Microsoft Edge Chrome'a benzemeyecek

Microsoft'un "Anaheim" kod adıyla geliştirdiği Chromium tabanlı yeni Microsoft Edge'e ait ekran görüntüleri geçtiğimiz gün sızdırıldı. Ekran görüntülerinin sızmasının ardından kullanıcıların yeni Edge'in görüntüsü hakkında endişeleri dillenmeye başladı. Ancak endişelenmeye gerek yok.
Bu hafta, "Anaheim" kod adıyla geliştirilen Chromium tabanlı Microsoft Edge'in geliştirici sürümüne ait ekran görüntüleri sızdırıldı. Microsoft'un yeni tarayıcıda hangi aşamada olduğunu görmemiz için iyi bir fırsat oldu bu sızıntılar, ancak ekran görüntüleri bizleri tam olarak memnun edemedi. Henüz geliştirilmeye devam edilen yeni Microsoft Edge'in sızan görüntüleri tasarım konusunda Chrome'a çok benziyor ... en azından şimdilik.

Yeni Chromium tabanlı Edge'e ait ekran görüntüleri sızdırıldı

Ancak Microsoft, eğer bu konu üstünde çalışmaya devam ederse Anaheim'ın görüntüsü Chrome'u andırmayabilir. Anaheim'ın Chrome'a benzemesinin nedeni aslında Chromium tabanının kullanılması. Temelde Chrome da Chromium görünümünün çok az özelleştirilmiş bir halini kullanıyor. Tarayıcı hala geliştirilme aşamasında ve tamamlanmaya yakın değil. Özellikle tasarım ve Microsoft Edge'in kendine has özelliklerinin tamamı henüz bitmedi. Ekran görüntülerine baktığımızda Edge'de en sevdiğimiz sekmeleri kaydederek kaldırma özelliği bile henüz bulunmuyor.

Aslında yeni Edge'de herhangi bir özellik kaybının yaşanması beklemiyor. Microsoft, daha önceki yaptığı açıklamalarda mevcut sürümdeki özelliklerin yeni Chromium tabanlı Edge'de bulunacağının sözünü vermişti. Ancak ilk beta sürümlerinde mevcut tüm özellikler Chromium tabanlı Edge'de olmayacaktır. Anaheim hakkında bilmediğimiz çok şey var çünkü Microsoft henüz kimseye açıklamada bulunmadı.

Microsoft Edge, Chromium ve Blink SSS: Bilmeniz gereken her şey

Chromium tabanına geçiş tarayıcıya ekleme yapmak demek değil, tarayıcıyı tamamen değştirmek demek oluyor. Daha önceden "Spartan" kod adıyla geliştirilen mevcut Microsoft Edge de Internet Explorer yerine gelmişti zaten. Ancak mevcut Edge için çalışmalar tamamen en baştan başladı ve rakiplerine yetişebimesi uzun sürdü. Chromium tabanlı Edge için bu durum geçerli değil, hali hazırda bir altyapı var ve Microsoft bu altyapı üzerinde iyileştirmeler ve eklemeler yaparak yeni bir tarayıcı geliştirmekte. Microsoft, Anaheim ile tam olarak bunu yapıyor, ancak Microsoft Edge'in gelişimini tamamlaması için üç yıla ihtiyacı olmayacak.

Chrome temelde, Edge yüzeyde


Microsoft, Edge'i Chromium tabanına geçirdiğinde kullanıcılara kendini pek iyi ifade edemedi. Microsoft her ne kadar değişikliğin yalnızca temelde olduğunu söylese de Chromium tabanına geçiş aynı zamanda yüzeyde de değişiklikleri zorunlu olarak getiriyor. Anaheim'ın görünümü şu anda Chrome oldukça benzeyebilir ancak yıl sonuna kadar bu görünüm yerini tamamen Spartan olarak bildiğimiz Microsoft Edge'e benzeyecektir.


Spartan olarak bildiğimiz Microsoft Edge'de gördüğümüz tüm özelliklerin Anaheim'a gelmesi için Microsoft yeniden bir geliştirme sürecine girmiş durumda. Ancak bu her Edge özelliğinin Anaheim'a gelebileceği anlamına gelmiyor. Microsoft eğer Edge'e kullanıcıların çok sık kullanmadığı özellikleri tespit etmişse bunları Anaheim'a getirmek için mesai harcamak istemeyecektir. Bu da Spartan ile Anaheim arasında farklılıklara hazır olmamız gerektiğinin bir göstergesi.

Anaheim bildiğimiz Edge değil, herkes için tamamen yeni bir tarayıcı. Anaheim ne tam olarak Edge, ne de tam olarak bir Chrome kopyası. Anaheim kendisine özgü yeni bir tarayıcı olacak, ancak yaşattığı deneyim Edge ile Chromium'un bir karması olacak.

Yeni Edge'in ilk ekran görüntüleri endişe verici durmuyor. Muhtemelen ilerleyen aylarda bildiğimiz Edge görünümüne daha çok benzeyecek bir geliştirici sürümü ile karşı karşıyayız. Ve inanıyorum ki mevcut Edge'de bulunmayan yeni özellikleri Anaheim ile görüyor olacağız. Microsoft, Anaheim için sıkı çalışmalı ve Chrome'un yalnızca farklı bir sürümü gibi bize sunmamalı.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın.

6 Yorum
 1. Ziyaretçi Kurban
  Ziyaretçi Kurban
  8 Mart 2019 09:42
  E hadi inşaallah. Eğer ki direk esk son güncelleme gibi güzel olmazsa mesela indirdiğimiz dosya yerini göster gibi ve acil sekmeleri sol köşeye saklama özelliği kalemle işaretleme özelliği ve daha neler neler olmazsa ahdım olsun mozillaya geçerim daha da dönmem
  1. Ziyaretçi kurban
   Ziyaretçi kurban
   8 Mart 2019 09:43
   Bu arada kaç gündür yorum yazamıyorsun cacth problem çıktı diyordu tekrar eski sisteme dönmen guzel olmuş tolga
   1. Tolga Altaş
    Tolga Altaş
    9 Mart 2019 13:49
    Diğer güvenlik yönteminin sorunu ne hala bulmaya çalışıyorum, aslında onunla yorum yapmak üye girişi yapmayan kullanıcılar için daha iyi. Tabi benim isteğim aslında üye olmayanlara yorumları kapatmak ama onun için Facebook, Google ve Yandex ile girişleri düzeltmem lazım. Onlar da yaza ancak olacak şeyler şimdi vakit ayıramıyorum.

    Yeni Edge'de sevdiğimiz özellikler olacak, Microsoft en azından bunun sözünü verdi. Sekmeleri kaydederek kaldırma giderse benim için de üzücü olur. Ancak geliştirme sürecinin erken safhalarındayız, yeni yıla kadar mutlaka gelir diye düşünüyorum ben.
 2. bam bam
  bam bam
  13 Mart 2019 21:43
  Microsoft Edge Geliştirici Sürümünü nasıl indirebilirim ?
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   13 Mart 2019 21:45
   Edge'in geliştirici sürümünü henüz indiremezsiniz, şu anda kapalı beta olarak geliştiriliyor. Ancak ilerleyen haftalarda herkese açık olarak yayınlandığında edinmek için https://microsoftedgeinsider.com sayfasına giderek geliştirici sürümüne kayıt olabilirsiniz.

   Eğer bir dahaki yorumunuzda gerçek elektronik posta adresinizi yazarsanız cevap verildiğinde anında bildirim alabilirsiniz. Merak etmeyin, spam mail göndermiyor veya sizi bültenimize izinsiz eklemiyoruz.
   1. bam bam
    bam bam
    13 Mart 2019 22:21
    anladım teşekkürler. gerçekten faydalı bir site olmuş inşallah daha geniş kitlelere ulaşır. emeğinize sağlık