» » Yeni Chromium tabanlı Edge'e ait ekran görüntüleri sızdırıldı
18:31 Salı 0 606
5-03-2019, 18:31
Uygulamalar 606 0

Yeni Chromium tabanlı Edge'e ait ekran görüntüleri sızdırıldı

Microsoft, Edge tarayıcısını açık kaynak kodlu Chromium Project ile yeniden oluşturuyor. Şirket şu anda Edge'i iki yapı oluşturarak geliştirmekte: Birisi haftalık olarak güncellenene Dev, diğeri ise günlük olarak güncellenen Canary.
Tarayıcının geçtiğimiz günlerde yalnızca kurulumuna ait ekran görüntüleri yayınlanmıştı, bugün ise tarayıcının genel görünüme dair ekran görünütleri de sızdırıldı. Temelde EdgeHTML tabanlı mevcut tarayıcının görünümüne benzese de henüz bildiğimiz Edge deneyimi ile aynı arayüze sahip değil. Ancak EdgeHTML'i terk edip Chromium tabanına geçmenin bir artısı olarak eklenti seçenekleri arttı. Şu anda Microsoft, Edge eklentileri için "Microsoft Edge Mağazası" adında bir sayfa üzerinden tarayıcı eklentilerini dağıtmayı düşünüyor.


Edge'in tasarım dili temelde aynı kalıyor ve ikonlarda da pek değişiklik yapılmışa benzemiyor. Ancak Chrome kullanıcılarının yakından bildiği bazı özelliklerin de varlığı görülüyor. Ancak üzüleceğimiz en büyük nokta ise EdgeHTML tabanlı Edge'de severek kullandığımız sekmeleri kaydederek kaldırma özelliğinin yokluğu. Chromium tabanlı Edge hala geliştiriliyor ancak görünen o ki Microsoft, klasik Edge'de kullanıma sunduğu bu özelliği şimdilik tarayıcıya eklemeyi düşünmüyor.

Microsoft Edge, Chromium ve Blink SSS: Bilmeniz gereken her şey

Adres satırının sağında ise uzantıların haricinde Chrome'da olduğu gibi profil resminiz bulunuyor. Microsoft'un arama motoru Bing, tarayıcının temellerine entegre edilerek günlük arkaplan değişikliğine imkan sağlıyor. Bildiğimiz Edge'de olduğu gibi yine haberlere erişebileceğimiz bir alan bulunuyor. Ancak eskiye göre eklemeler yapılarak haber akışının görünümünde düzenlemeler yapabilmek de mümkün kılınmış.


Tarayıcı her ne kadar Chromium tabanlı olsa da Microsoft kendi eklenti mağazasını kurmayı planlıyor. Temelde Chrome Web Mağazası üzerinden eklenti indirmek mümkün gibi gözükse de Microsoft kendi mağazasını kurmayı tercih etmiş. 

Microsoft'un kendi eklenti mağazasına sahip olması Chrome Web Mağazasından eklenti indiremeyeceğiniz anlamına gelmez. Temelde bu duruma izin verilmiyor ancak ayarlar içerisinden küçük bir değişiklikle Chrome Web Mağazasında eklenti indirebilirsiniz.

Ayarlar sayfası da tamamen değiştirilen kısımlardan birisi; EdgeHTML tabanlı Edge'de ayarlar sayfası bir yan pencere olarak açılsa da yeni Chromium tabanlı Edge'de bu bir tam sayfa görünüme sahip. Bildiğimiz ayarların yanına Microsoft hesabınız ile ilgili bilgiler ve diğer Chromium tabanlı tarayıcılar gibi bazı seçenekler eklenmiş gözüküyor.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın.