» » Chromium'lu yeni Microsoft Edge'de görmek istediğimiz 6 şey
12:41 Cumartesi 0 452
2-03-2019, 12:41
Uygulamalar 452 0

Chromium'lu yeni Microsoft Edge'de görmek istediğimiz 6 şey

Yeni Chromium Edge sürümünde Akıcı Tasarım, geçmişte arama, sekmeleri kenara bırakma ve diğer üç şeyin olmasını umuyoruz.
Microsoft'un Chromium destekli Edge'in yeni sürümü, önümüzdeki birkaç ay içerisinde önizleme olarak kullanıcılara sunulacak. İlk geliştirici önizlemesi muhtemelen nihai sürümde olmasını beklediğimiz tüm özellikleri içermeyecektir, ancak Edge'in yeni sürümü (kod adı Anaheim) bu yıl piyasaya sürüldüğünde bu özelliklerin hepsi tarayıcıda olmalı.

Microsoft Edge, Chromium ve Blink SSS: Bilmeniz gereken her şey

Daha iyi şifre yönetimiYeni Microsoft Edge'de giriş bilgilerinin olduğu alanlar için daha gelişmiş bir şifre yöneticisinin olması çok daha iyi bir deneyim sunacaktır. Birçok kişi bunun için üçüncü taraf eklentiler kullanırken ben Microsoft'un Edge'in Android ve iOS sürümleriyle senkronize olabilen bir yapıda hizmet sunmasını tercih ederim.

Sekmeleri kaydederek kaldırma


Sekmekmeleri kaydederek kaldırma benim Edge'de sık kullandığım özelliklerden bir tanesi. Kullanıcılar genellikle bu iş için web sitesini sık kullanılanlara eklemeyi tercih eder. Ancak bu ilerleyen dönemlerde sık kullanılanların bir kara deliğe dönüşmesine neden oluyor. Yeni Edge çıktığında Android ve iOS ile senkronize şekilde çalışan sekmeleri kaydederek kaldırma özelliğini görmek benim için heyecan verici olur. Telefonlarda bulunan "Bilgisayardan devam et" özelliği yerine sekmeleri kaydederek kaldırmanın senkron şekilde çalışması daha verimli olacaktır.

Daha iyi sekme senkronizasyon desteği


Microsoft Edge'in sekmeleri senkronize etme yeteneği şu anda çok iyi değil. Farklı cihazlarda Edge'i açtığınızda önceden bıraktığınız sekmeler her zaman sizinle beraber gelmiyor. Ancak yeni Edge ile beraber bu durumun değişmesi en büyük dileklerimden birisi. Yine bu durumun Android ve iOS için Edge ile birlikte çalışması da verimliliği arttıracaktır.

Tarayıcı geçmişinde arama


Microsoft Edge'in en büyük eksikliklerinden birisi geçmiş içerisinde arama yapılamıyor olması. Teknik olarak Zaman Çizelgesi içerisinden göz atma mümkün olsa da kelimelerle sayfa araması mümkün değil. Chromium'a geçiş sayesinde tarayıcı geçmişinde kelime tabanlı arama yapmak mümkün olacaktır.

İleri ve geri dokunma hareketleri


Microsoft Edge ile ilgili sevdiğim özelliklerden birisi ise rakipsiz dokunma desteğine sahip olması. Chromium'a geçiş ile birlikte bu durumun ilk başta aynı deneyimi sunup sunamayacağından emin değilim. Ancak Microsoft'un bu konuda Chromium'a katkıda bulunması gerektiği kesin.

Akıcı Tasarım ve diğer Windows 10 entegrasyonları


Son ve en önemlisi ise yeni Edge'in Windows 10 ile entegrasyonunun daha da güçlenmesi. Yeni Chromium motoru sayesinde Edge artık çapraz platform desteğine sahip olacak ancak bu durum Windows 10 entegrasyonunu tehdit etmemeli. Akıcı Tasarım sistemi hiç şüphezi Windows 10'u güzelleştiren en iyi şey. Edge'in de diğer tarayıcılardan farklılaşması için bu tasarım dilini sürdürmesi gerekiyor. Umarım yeni Edge, bildiğimiz Edge gibi gözükür ve Chrome ile en ufak bir görsel bağa sahip olmaz.

Akrilik ve ışık efektleri mutlaka yeni Edge'de de varlığını sürdürmeli. Tasarım öğeleri küçük detaylardır ama fark yaratan gerçek değerler de onlardır. Canlı Kutucukların geleceği pek parlak olmasa da destek verilmesi şimdilik iyi bir fikir olabilir. Zaman Çizelgesi desteği ve Cortana entegrasyonu da çoğu kullanıcının görmek isteyeceği özelliklerdendir.

Chromium tabanlı Edge'de siz ne görmek istersiniz?


Bunlar, yeni Edge'de bizim görmek istediğimiz şeylerdi. Belki sizin aklınızda yeni özellikler de bulunuyor olabilir. Lütfen fikirlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın.