» » Microsoft, Windows 10'da Chromium kullanarak Edge'i yeniden yapacak
20:58 Cuma 0 442
1-03-2019, 20:58
Uygulamalar 442 0

Microsoft, Windows 10'da Chromium kullanarak Edge'i yeniden yapacak

Microsoft, Edge'in EdgeHTML motorunu terk ederek Chromium tabanına geçiyor, bu da Edge'in artık UWP tabanlı olmayacağının habercisi.
Microsoft geçtiğimiz haftalarda EdgeHTML motorunu terk ederek Edge'i Chromium tabanına geçireceğini doğruladı. Yazılım devi, Windows 10'da en iyi web deneyimini sağlamak istediği için Chromium tabanına geçmek istediğini belirtiyor. Edge'in yeni sürümüne ait geliştirici önizlemesi önümüzdeki aylarda yayınlanacak, ancak şu anda bildiklerimiz sınırlı. Eğer Edge'in yeni önizleme sürümünü edinmek istiyorsanız buradan kayıt olabilirsiniz.

Microsoft Edge, Chromium ve Blink SSS: Bilmeniz gereken her şey

Microsoft, Chromium'un Blink görününtü motoruna geçmiyor, tamamen Chromium tabanına geçiyor. Bunun ilk büyük nedeni şirketin eski işletim sistemleri olan Windows 7, Windows 8 ve hatta Mac gibi diğer işletim sistemlerinde de Edge'in kullanılabilmesi. İkincisi ise uygulamanın Insiderların sürekli şikayet ettiği tarayıcının işletim sisteminden bağımsız olarak güncellenmesini çözüyor.

Bu aynı zamanda, Edge'in mevcut özelliklerinin çoğunun yeni tarayıcıya aktarılması gerektiği anlamına geliyor. Bununla beraber kullanılmayan özelliklerinde yeni tarayıcıda olmayacağı buradan çıkartılabilir. Ancak Edge'in ruhunu kaybetmemesi için şu eşsiz özelliklerini kaybetmemesi gerek; eşsiz kalem desteği, PDF görüntüleme desteği.

Edge yine Edge olacak


Microsoft, yeni tarayıcının adının da Edge olacağını belirtiyor. Çoğu kullanıcı Edge'in motoru değiştiğinde nelerin değiştiğini fark etmeyecektir bile. Kullanıcı arayüzünde bazı değişiklikler görüyor olacağız muhtemelen ancak özelliklerin büyük bir kısmı aynı yapıda kalacaktır. Chromium'a geçmenin en iyi yanı ise Blink motorunu kullanarak web sitelerinin daha iyi görüntülenmesini sağlamak.

Microsoft, Chromium açık kaynak kodlu bir proje olduğundan Chromium'un gelişiminde daha fazla yer almaya başlayacak. Google, şu ana kadar Chromium projesine kod desteğinde bulunan tek büyük oyuncuydu, ancak şimdi Microsoft da oyuna dahil oluyor ve Chromium'u geliştirmek için kod yazmaya hazır. Örneğin Microsoft, Chrome'un dokunmatik kaydırma deneyiminin mevcut Edge'teki kadar iyi olmadığını bildiğinden Chromium'daki bu deneyimi geliştirmek için çalışacak, böylece yeni Edge de benzer bir kaydırma deneyimi yaşatacak.

Chromium'lu yeni Microsoft Edge'de görmek istediğimiz 6 şey

Edge artık bir UWP değilHayranlar için en üzücü haber ise Edge'in Chromium tabanına geçerek Evrensel Windows Platformu (UWP) ile yollarını ayırması. Microsoft, yeni Edge'in standart bir Win32 uygulaması olacağını belirtiyor, ancak kullanıcı arayüzünde Akıcı Tasarım Sistemine ait akrilik veya ışık efektleri olacaktır. Microsoft'un yeni tarayıcıyı UWP olarak geliştirmemek istemesinin bir sebebi var; Edge'i tüm platformlara getirmek.

Bir Win32 programı olarak Edge, Microsoft'un mevcut Windows 10'a sıkışmış yapısından kurtulmasını sağlayarak Windows 7 ve Windows 8'e gelmesine olanak sağlıyor. Şu anda Edge, masaüstü bilgisayarların yalnızca yarısında kurulu olan Windows 10'da bulunuyor. Eğer Windows 7'de de Edge gelirse erişim kapsamı iki katına çıkmış olacak. Bu da yaklaşık 500 milyon kullanıcıya ulaşması demek oluyor.

Microsoft, Edge'in pazarda ciddi bir rakip olduğunu göstermek istiyor ve çoğu insanın sevdiği bir tarayıcı  olması için çabalıyor. Elbette Edge'i kullanırken yine Microsoft hesabınızı kullanacaksınız, şifrelerinizi, yer imlerinizi ve diğer verilerinizi cihazlarınız arasında senkronize edebileceksiniz.

Edge için büyük bir adım


Google, Chrome tarayıcısını yaparken Chromium tabanını kullanıyor ancak üstüne çeşitli eklemeler yaparak farklı bir deneyim sunuyor. Microsoft da bu yolda Chromium tabanıyla tamamen farklı bir deneyim elde etmek için çabalıyor olacak.

Edge ve Windows 10 için büyük değişiklikler önümüzdeki aylarda bizlerle beraber olacak. Ancak Edge'in yeni sürümü hazır olduğunda bu durumdan mutsuz olmayan kullanıcıların bile mutlu olacağını düşünüyorum. Hiç şüphesiz Chromium tabanlı Edge'de gezinti deneyimi daha iyi olacaktır ve yeni özelliklerle beraber daha etkili bir kullanıma sahip olacaktır. İşletim sisteminden bağımsız olarak güncellenebilmesi de Edge'in ivmesini hızlandıracaktır.

Microsoft, Edge'in yeni sürümü üzerinde hala sıkıca çalışıyor ve yapması gereken çok şey var. Peki yeni Edge'i bekliyor musunuz? Yorumlarda bize yazın.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın.