» » Microsoft, Chromium kullanarak Edge'i yenilemeyi planlıyor. Ama nasıl?
20:24 Cuma 0 510
1-03-2019, 20:24
Uygulamalar 510 0

Microsoft, Chromium kullanarak Edge'i yenilemeyi planlıyor. Ama nasıl?

Chromium yalnızca başka bir Google ürünü değil, açık kaynaklı lisansı sayesinde olmasını istediğiniz herhangi bir şey olabilir.
Microsoft'un Edge tarayıcısını Chromium kullanarak yeniden oluşturacağı duyurusu, tarayıcıyı severek kullananlar arasında biraz şok edici bir etki yarattı. Bu karar neredeyse Microsoft'un, Google'ın Windows bilgisayarlar için tercih edilen web tarayıcısına yenilgiyi kabul etmiş gibi duruyor. Aslında bu durum milyonlarca Windows kullanıcısından çok azının dikkatini çekmekte, çünkü çoğu Windows kullanıcısı güncellemelerle gelen yeniliklerin ne olduğuna dair en ufak bir fikre sahip değil. Ancak bilmeniz gereken tek bir şey var; Chromium, Chrome'dan çok farklı.

Microsoft Edge, Chromium ve Blink SSS: Bilmeniz gereken her şey

Chromium, Google tarafından başlatılan bir proje olsa da, gerçekten düşündüğünüz gibi değil. Ve bunun nedeni, açık kaynak kodlu bir yapıya sahip olmasından kaynaklanıyor. Bu açık kaynak kodlu yapısı sayesinde Chromium, istediğiniz herhangi bir şey olabilir.

Adı neden Chrome'u çağrıştırıyor?


Google, aslında aynı olmayan şeyler için aynı veya birbirini çağrıştıran isimleri kullanarak temelde bir algı oluşturuyor. Chromium, Chrome ile çok benzer bir isme sahip, bu da ikisinin aslında aynı şey olduğunu çağrıştırıyor. Chromium'u Windows, macOS veya herhangi bir Linux dağıtımına kurabilirsiniz. Temel olarak Chromium bir tabandır ve açık kaynak kodludur. Chromium'u kullanarak bir uygulama da yazabilirsiniz, veya temel bir işletim sistemi bile oluşturabilirsiniz.

Chromium ile dosya yöneticisi, fotoğraf galerisi ve web tarayıcısı gibi birden fazla amaçla kullanılıyor. Son ürünü geliştiren şirket kodda istediği değişikliği yapabilir veya herhangi bir bölümünü kullanabilir. Bu sayede Microsoft, harcamalarını kısarak daha az kaynak ile bir açık kaynak kodlu taban ile yeni bir tarayıcı geliştirebilir.

Chrome, Chromium ve EdgeChromium kaynak kodu istenildiği gibi kullanılabilir veya başka bir tarayıcıda kullanılabilir, ancak bu birebir Chrome ile aynı olacağı anlamına gelmez. Temel benzerlikler var elbette; arayüzün tasarımı, Blink render motoru ve tüm kullanıcı verilerinin Google bulutunda senkronize edilmesi... Ancak tüm ortak nokta yalnızca bunlar.

Google ise Chromium tabanına ek olarak kendi kodlarını ekleyerek Chrome'u oluşturur. Chrome'da bulunan özelliklerin hepsi doğal olarak Chromium'da bulunmaz, bunlar Google tarafından özel yazılan kodlardır. Chromium'a Google'ın eklediği bazı özellikler:

Uzantı ekleme politikaları


Chrome, geliştirici moduna girmediğiniz sürece yalnızca Chrome Web Mağazasından uzantı eklemenize izin verir. Chromium'un böyle bir sınırlaması ise bulunmuyor. Chromium'a uygun olarak yazılmış herhangi bir uzantıyı doğrudan yükleyebileceğinizi unutmayın.

Hata günlüğü ve raporlama


Chrome, kilitlendiğinde raporları otomatik olarak Google'a gönderir ancak Chromium'da böyle bir durum söz konusu değildir.

Microsoft, yeni bir Google Chrome yaratmaya çalışmıyor. Edge'i daha iyi bir tarayıcı haline getirmek için Chromium tabanına geçiş yapıyor. Bu sayede Edge, ARM tabletler ve dizüstü bilgisayarlarda daha verimli çalışacak. Aynı zamanda Google'ın bulut servislerini de barındırmayacak. Edge, Microsoft'un bir ürünüdür ve Microsoft hesabınızla senkronize olarak çalışır. Chromium açık kaynaklı olduğundan senkronizasyon konusunda Microsoft'un eli kolu bağlı değil.

Amazon'un Silk tarayıcısı aslında bunun mükemmel bir örneği. Amazon, Chromium tabanını kullarak kendi tableti ve diğer cihazlar için Silk'i geliştiriyor. Silk ile pek çok donanımı ve servisi senkronize eden Amazon, kullanıcı deneyimini bu şekilde geliştiriyor. Chromium'u kullanarak Amazon yepyeni bir şey ortaya çıkarttı, Microsoft da aynı şeyi yapıyor olacak.

Chromium'lu yeni Microsoft Edge'de görmek istediğimiz 6 şey

Chromium, Google'dan daha fazlası


Chromium, 2008 yılında Google tarafından başlatıldı, ancak gelişimini yalnızca Google sürdürmedi. Chromium'a herkes katkı sağlayabilir ve bu noktaya gelmesinde bildiğiniz pek çok şirket katkı sağladı. Chromium'un gelişimine katkı sağlayan şirketler:
  • Samsung
  • Intel
  • NVIDIA
  • Adobe
  • Opera
  • Motorola
  • Microsoft
Microsoft, aslında değişiklikler yaparak Chromium'a katkıda bulunmak zorunda değil. Ancak Chromium tabanlı tarayıcıların ARM64 ile birlikte Windows 10'da olmasını istiyorsa katkıda bulunmak zorunda.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın.