» » Winsta, Windows 10'daki en iyi Instagram alternatifi olabilir
12:35 Pazartesi 4 628
21-01-2019, 12:35
Uygulamalar 628 4

Winsta, Windows 10'daki en iyi Instagram alternatifi olabilir

Windows 10 ve Windows 10 Mobile cihazlarda Instagram'ın resmi uygulaması bulunuyor, ancak uygulamanın mevcut hali diğer platformlara kıyasla birçok eksiklik içermekle birlikte çeşitli performans sorunlarına da sahip. Winsta ise tamamen UWP olan altyapısı ile birlikte Windows 10, Windows 10 Mobile ve Xbox cihazlarınızdaki Instagram açığını kapatmaya geliyor.
Facebook, Windows 10'un duyurulması ile birlikte platforma resmi Facebook ve Instagram uygulamalarını getirerek desteğini göstermişti. Ancak Facebook'un kendi Osmeta teknolojisi ile iOS'ten Windows platformuna aktarılan bu uygulamaların açılış hızları ve gezinti deneyimlerindeki performans sorunları pek çok kullanıcı için sorun yaratabiliyor. Winsta ise tamamen UWP altyapısını kullanarak geliştirildiğinden dolayı hem açılış hızında, hem de uygulama içi gezinti deneyiminde farkını gösteriyor.

Winsta'nın mevcut yapısında hikayeler, Direct (mesajlaşma), bildirimler, fotoğraf atma, çoklu fotoğraf ve video içeren gönderileri görüntüleyebilme yer alıyor. Uygulamanın temel işleyişi resmi Instagram uygulamasından farklı diyemeyiz, yalnızca tasarımsal farklılıklar içeriyor. Uygulama içi gezinti menüleri hem masaüstü hem de mobil cihazlarda altta değil, hamburger menüde yer alıyor. Bu durum bilgisayarlar için bir sorun yaratmasa da mobil cihazlarda gezinti deneyimini biraz zorlaştırıyor. Ancak hikaye görüntüleme ve gönderiler arasında gezinmede herhangi bir eksikliği bulunmuyor. Hikayeleri hızlıca görüntüleyebilir ve cevaplayabilirsiniz, aynı şekilde gönderileri beğenebilir, yorum yazabilir veya mevcut bir yorumu yanıtlayabilirsiniz. Unutmadan, uygulamanın mevcut sürümünde yeni bir hikaye oluşturmak henüz mümkün değil, ayrıca yeni bir gönderi oluştururken de yalnızca fotoğraf yükleyebiliyorsunuz. Yine burada da birkaç eksiklik yok değil, fotoğraf yüklerken boyut sınırlamanız yok. Yani kare (1:1) ölçekte fotoğraflar yerine istediğiniz ölçekte bir fotoğraf yüklemeniz mümkün ama çoklu fotoğraf veya video yüklemenize uygulama şu anda izin vermiyor.


Winsta'nın bildirim görüntüleme merkezi ise beklediğimden çok daha iyi durumda; tüm bildirimler toplu bir şekilde listelenmiş, takip isteklerini görüntüleyebiliyor ve takip ettiğiniz arkadaşlarınızın aktivitelerini doğrudan görüntüleyebiliyorsunuz. Windows Phone 8 döneminde çıkan üçüncü parti geliştiricilerin uygulamalarında bu kısım genellikle çok iyi bir deneyim sunmuyordu. Tabi o günden bugüne geldiğimizde aktiviteleri kontrol etme oranı ne kadar varlığını sürdürüyor bilemeyiz. Çünkü Instagram çok daha hızlı tüketim odaklı bir uygulama haline geldi ve tüm hızını Hikayeler üzerinden gerçekleştiriyor.

Direct kısmına gelececek olursak, Instagram'da artık takipçileriniz (veya arkadaşlarınız) ile iletişime geçmenin en önemli noktası olmuş durumda. Winsta'nın da bu kısımda size eksik hissettirdiği pek bir şey yok aslına bakacak olursak. Messages içerisinden geçmiş mesajlaşmalarınızı görebilir, yeni bir mesajlaşma başlatabilirsiniz. Mesajlaşma esnasında kalp gönderme ve şimdilik yalnızca fotoğraf gönderme özellikleri de mevcut. Yani yukarda bahsettiğimiz gibi mesajlarda da henüz video gönderme işlevi bulunmuyor. Ancak hikaye ve gönderileri arkadaşlarınız ile uygulama içerisinden paylaşmakta herhangi bir sorun bulunmuyor. Muhtemelen en çok kullandığınız özellikler bunlar olduğu için bu kısımda da büyük bir problem yaşamayacaksınız.


Açıkçası uygulamayı incelemeye başladığımda video ve çoklu fotoğraf yükleme özelliklerinin eksikliğinin ardından Keşfette bir hikayeler özelliği olacağını düşünmemiştim. Pek çok Instagram kullanıcısı için bu kısım da oldukça önemli. Ancak keşfette yer alan gönderilerin dizimi çok sade bir yapıda. Resmi uygulamadan alıştığımız çeşitli gönderilerin öne çıkma durumu maalesef henüz Winsta'da bulunmuyor. Bu da keşfet sayfasında gezdikçe çok karmaşık bir görüntü oluşturuyor. Resmi uygulamada bu kısımda çeşitli gönderiler öne çıkartıldığı için gezinti esnasında gözümüzün arada rahatladığını fark ettim. Winsta'da ise tam bir karmaşanın ortasında ilginizi çekenleri bulmaya çabalıyorsunuz. Arama kısmında da söyleyecek ekstra bir şey bulunmuyor aslına bakarsak; resmi istemci ile senkronize çalışan bu kısımda zaten önceden ziyaret ettiğiniz profilleri listelenmiş olarak buluyorsunuz ve yeni aramalar gerçekleştirebiliyorsunuz.

Son olarak ise Ayarlar hakkında konuşalım. Instagram'ın resmi uygulamasındaki Ayarlar sayfası belki de en karmaşık deneyimi sunan yer. Winsta'da ise bu sayfa çok daha derli toplu, tabi bu her seçeneğin henüz bulunmamasından da kaynaklı olabiliyor. Uygulama ayarları içerisinden videolu gönderilerin otomatik olarak oynatılıp oynatılmayacağı ve profil gizlilik seçeneklerinin yanı sıra önceden beğendiğiniz gönderileri görüntüleme seçenekleri bulunuyor. Hatta biraz daha ileri gidecek olursak yorum ayarları bile uygulama içersine eklenmiş ki bu çok iyi. 

Winsta mevcut hali ile ne kadar eksikliklere sahip olsa da gezinti deneyimi konusundaki başarısı ve resmi istemcideki performans sorunları ile çoklu resim içeren gönderileri görüntüleme şansı vermesi nedeniyle pek çok kullanıcının tercihi olabilir. Winsta'yı bu kadar anlattıktan sonra gelelim Mağaza'daki durumuna, Winsta Microsoft Store'dan ücretsiz olarak indirilemiyor. Bu da pek çok kullanıcının Winsta'yı deneyemeyeceği anlamına geliyor olacaktır. Neyse ki Mağaza fiyatı çok yüksek değil ve yalnıca ₺8,50'a elde edilebiliyor. Winsta'nın pek çok eksiğikliği olmasına rağmen geliştiricisinin verdiği düzenli destek sayesinde eksikliklerini önümüzdeki dönemde kapatacağını tahmin edebiliyorum. Winsta'nın potansiyeli çok yüksek ve yakın dönemde resmi Instagram uygulamasının performans ile gezinti deneyimi konusunda herhangi bir iyileştirme alacağını düşünmüyorum. Yani; eğer sizin için Instagram olmazsa olmaz ise Winsta'yı satın alın ve geribildirimleriniz ile beraber geliştirilmesine katkıda bulunun. Bu sayede Windows 10, Windows 10 Mobile ve Xbox cihazlarınızdan Instagram'a erişebilecek bir istemciye sahip olacağınızı da unutmayın.

Winsta'yı Mağazadan ₺8,50'a edinin
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

4 Yorum
 1. Ali Noshahi
  Ali Noshahi
  21 Ocak 2019 23:52
  Hi and thanks for sharing.
  Because I have translated the text to English so I didn't get all your review correctly but seems you said it doesn't have free trial version, however it has. The bad store UI caused this issue, you can find try button at right hand side of the buy button when you click / tap on … button. You can try this app with no ads and full functionality for 7 days and you will have access to anything in these 7 days.
  About Video uploading and Album uploading I should say, these are the features coming very soon. Video Upload will be available in the next upcoming update and we are doing our best to make Winsta better everyday.
  We are reading reviews and ideas in Dev Center, do not forget to review us on the Windows Store.
  Thank you.
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   22 Ocak 2019 11:08
   We are really excited for new features. Thanks for 7 days trial code.
   1. Ziyaretçi Kurban
    Ziyaretçi Kurban
    22 Ocak 2019 22:37
    Abi ne konuştunuz ne yazıştınız? Bir yazsaydın? Lumia telefonda şimdi çıkıp translateye yazsam telefon kitler kapatır devam ediyor der etmez o yuzden kopyala yapıştır bile yapmaya korkar oldum. Kasım kasım kasılıyor telefon Lumia 📱 kim bunyazan bu yazılımın developmentımı (geliştiricisim)
    1. Tolga Altaş
     Tolga Altaş
     22 Ocak 2019 23:38
     Uygulamanın aslında ücretsiz deneme sürümü de mevcutmuş, yani Mağazadan reklamlı versiyonunu indirebilirsiniz siz de. Video ve albüm yükleme özellikleri ise gelecek olan güncellemede geliyor olacak.