» » Microsoft, bir kez daha sahte Google uygulamalarını Microsoft Mağazasında yayınladı
09:39 Pazar 1 684
14-10-2018, 09:39
Uygulamalar 684 1

Microsoft, bir kez daha sahte Google uygulamalarını Microsoft Mağazasında yayınladı

Microsoft'un PWA uygulamaları sevmesinin en büyük sebeplerinden birisi de iOS ya da Android gibi özel bir platforma bağımlı bir altyapıya sahip olmamasıdır. Yani temelde rakip platformda var olan PWA uygulamalar kolaylıkla Windows 10'a da gelebilirdi.
PWA uygulamaların avantajı henüz tüm kullanıcılar tarafından anlaşılmasa da Microsoft, geleceği erkenden gördü ve bu kısma doğru yatırımlarını gerçekleştiriyor. Ancak PWA'in, Mağazalara getirdiği bazı sorumluluklar da var...

Microsoft Store'da yayınlanan bazı PWA uygulamalar profesyonelce hazırlanmış aldatıcı öğeler içeriyor. Uygulama geliştiricisi adından, kullanılan görsel materyallere kadar bilinçli bir şekilde Google uygulamalarını taklit eden öğeler mevcut.

Google Fotoğraflar'a ait PWA uygulamada şu anda Mağaza'da Google LCC tarafından yayınlanmış gözüküyor. Üstelik sayfaya basitçe göz attığınızda şüphe duyabileceğiniz herhangi bir öğe bulunmuyor. Google tarafından yayınlanmadığını anlamanın tek yolu ise uygulamaya ait açıklamada yer alan sorumluluk reddi beyanı:
Bu uygulama, herkese açık web sitesi içeriğini bir uygulama olarak deneyimlemenizi sağlar. Ticari markalar ve telif hakkıyla korunan içerikler sahiplerine aittir.

Uygulamayı indiren kullanıcılar ise kötü amaçlı yazılım tehdidi ve yayıncıya ait reklamların uygulama içerisinde yer aldığını belirtiyor. Microsoft'un mağaza tasarımı nedeniyle geliştiriciyi kontrol etmek ve geliştiricinin diğer uygulamalarını incelemek oldukça zor, hatta sıradan bir kullanıcı için neredeyse imkansız.

Nihayetinde "geliştirici" isminde yapılan aldatmanın sorumluluğunu üstlenen Microsoft, mağazasını düzgün bir şekilde denetleyememenin bedelini Windows kullanıcılarının güvenliği tehlikeye atmakla ödüyor.

Microsoft Store'u herkes için ücretsiz hale getirmek, geliştiricileri çekmek yerine sahtekarlara davetiye çıkartıyor gibi gözüküyor. Microsoft için şu anda uygulama ekosistemi düşük önceliğe sahip çünkü tüketiciler yapılan anketlerde bilgisayar kullanımında değil, tablet ve telefonlarda uygulamaların faydalı olduğunu düşünüyor.

Her ne kadar Sets (Sekmeler) özelliği ile birlikte bilgisayarlarda da aktif bir şekilde uygulamaların kullanılacağı senaryosu hazırlansa da öncelikle Mağazadaki uygulamaların nitelikli olması gerekiyor.

Türkiye'deki kullanıcıların ise bu gibi Mağazada bulunan zararlı yazılımlardan etkilenme gibi endişeleri yok. Microsoft Türkiye, altı ayı aşkın süredir mağazada bulunan 0x00000194 hatasını düzeltmediği için milyonlarca kullanıcı mağaza üzerinden uygulama indirme veya satın alma işlemini gerçekleştiremiyor.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Hatırlatma
MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

1 Yorum
  1. yusufask
    yusufask
    14 Ekim 2018 19:12
    Sormayın. Microsoft Türkiye %99 sorun bildirdiğinizde hemen çözüm olarak. "Bölge ve dil ayarlarını değiştir" sorun hallolur diyorlar. Bot gibi cevaplar. Sorunları yabancı kaynaklarda arıyor olduk artık. :D Bu arada Şu resmi okumak gerçekten bazılarında işkence gözümü monitöre sokuyorum. Biraz daha net ve büyük olsa. İyileştirilebilir. :D Teşekkürler. ;)