» » Telefonunuz ve Telefon Eşlikçisi: Hangi uygulama ne işe yarar?
17:08 Cuma 4 647
12-10-2018, 17:08
Uygulamalar 647 4

Telefonunuz ve Telefon Eşlikçisi: Hangi uygulama ne işe yarar?

Microsoft, Windows 10'u duyurduğuda mobil için de sağlam adımlarla gideceğine dair umutlarını arttırmıştı. Farklı form faktörlere sahip cihazlarda tek bir çekirdek kullanarak ve UWP uygulama platformuyla bunu başaracağını iddia eden yazılım devi; telefonlar ile bilgisayarların da birbirleri ile konuşmasını istiyordu.
Telefonunuza gelen bildirimleri, mesajları ve çağrıları yanıtlayabilmek pek çok kullanıcının ideali olabilir. Microsoft, bu fikri çok uzun yıllar önce dile getirdi ancak bir türlü gerçekleşmedi. Bunun temel nedeni ise Windows 10 Mobile'ın kaderine terk edilmesi idi.

Windows 10 Mobile, Microsoft tarafından Creators Update'in ardından yalnız bırakılınca doğal olarak firma mevcut kullanıcıların sahip oldukları akıllı telefonları ile bilgisayarları arasındaki deneyimi iyileştirmeye odaklandı. Windows 10 ile beraber hayatımıza giren Telefon Eşlikçisi uygulaması, tüm cihazları Windows 10 bilgisayar ile buluşturmanın ilk ve ilkel adımıydı. Uygulama temel olarak akıllı telefonunuzu bilgisayara bağlamak konusunda herhangi bir faaliyette bulunmuyordu. Yalnızca hangi mobil işletim sistemine sahip bir cihazınız olduğunu seçiyordunuz ve bu platformlarda bulunan Microsoft uygulamalarını görüyordunuz. Eğer uygulama listesinden birisini seçerseniz de uygulamanın ilgili platformuna ait sayfayı görüntülüyordunuz. Bu elbette temelde bir senkronizasyon faaliyetini gerçekleştiriyor; ancak uygulamalar bazında. Örneğin Android veya iOS için OneNote uygulamasını indirdiğinizde bilgisayarda yaptığınız düzenlemeleri akıllı telefonunuzda telefonda yaptığınız düzenlemeleri de bilgisayarınızda anlık olarak görüntüleyebiliyordunuz. Aynı şey Outlook, OneDrive ve Office ürünleri için de geçerliydi. Ancak durum yalnızca uygulamalar arası senkronizasyonu sağlıyordu. Sistemde yer alan bildirimlerin senkronizasyonu mümkün değildi. Kısaca ilk göz ağrısı olan Telefon Eşlikçisi uygulaması farklı platformlarda bulunan Microsoft uygulamalarını tanıtmaktan başka bir faaliyette bulunmuyordu.

Tabi Telefon Eşlikçisi'nin bir de veri transfer için bir anlamı vardı diyebilir miyiz bilemiyorum. Telefonunuzu bilgisayarınıza kablo ile bağlayarak veri transferini uygulama ile gerçekleştirebiliyordunuz ancak bunu gerçekleştirmek için uygulama hiçbir zaman zorunlu olmadığından akıllarda bile kalmadı.

Bir süre önce Dell Mobile Connect adlı yazılımdan sıkça bahsettiğimizi hatırlıyor olabilirsiniz. Dell Mobile Connect ise gerçekten günümüzde akıllı telefonlar ile Windows 10 bilgisayarları birbirine bağlayabilen yegane yazılım. Çağrı, kısa mesaj, bildirimler ve hatta ekran yansıtma özelliği bile mevcut. Şu senaryoya bir göz atın; önemli bir çağrı bekliyorsunuz ancak Windows 10 bilgisayarınızda üzerinde çalışmanız ve yetiştirmeniz gereken bir doküman bulunuyor. Çağrı geldiğinde doğal olarak telefonu elinize alıp yanıt vermek durumundasınız. Bu da çalıştığınız dokümana olan odağınızın kaybolması anlamına geliyor. Ancak Dell Mobile Connect uygulamasına sahipseniz gelen çağrıyı doğrudan bilgisayarınızdan yanıtlayarak bilgisayarınızın mikrofon ve hoparlörü aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Benzer durum bildirimler için de geçerli. Kısa mesaj veya mesajlaşma uygulamalarından gelen bildirimleri de doğrudan Dell Mobile Connect ile telefonunuza el sürmeden yanıtlayabilirsiniz.

İşte Telefonunuz uygulamasının olmak istediği şey de tam olarak bu; Dell Mobile Connect. Ancak Dell Mobile Connect bu işlemlerin hepsini Bluetooth üzerinden gerçekleştirirken Telefonunuz uygulaması internet ağı üzerinden gerçekleştiriyor. Bu bana göre bir eksi; çünkü Dell Mobile Connect'i iki cihazınızda da internet olmadan kullanabilirsiniz ancak Telefonuzu kullanmak için iki cihazınızın da internete bağlı olması zorunlu.

Telefonunuz uygulaması şu anda sınırlı özelliklere sahip, özellikle iOS işletim sistemine sahip cihazlar için. Android işletim sistemine sahip cihazlarda Fotoğraf gönderimi ve metin mesajı senkronizasyonu bulunuyorken iOS cihazlarda yalnızca Edge uygulaması ile bile yapabileceğiniz telefonunuzdaki web sayfasını bilgisayara yönlendirme işlemi yer alıyor. Elbette iOS için de geliştirmeler yoldadır fakat iOS'in kapalı yapısı nedeniyle Android'e kıyasla yetenekleri çok daha az olacak gibi.

İlerleyen dönemlerde Microsoft, tıpkı Dell Mobile Connect gibi Android cihazlar için ekran yansıtma özelliğini Telefonunuz uygulamasına getirmek istiyor, ancak henüz yolun başındalar.

Ancak Microsoft, Android için tüm senkronizasyon işlemlerini telefonunuz ile gerçekleştirmiyor. Android içni Edge ile telefonunuzdaki sayfaları bilgisayarınıza yönlendirebilir veya Microsoft Launcher ile Zaman Çizelgesi özelliğini kullanabilirsiniz.

Şu anda Ekim 2018 Güncellemesini eğer Windows 10 bilgisayarınıza kurarsanız zaten Telefon Eşlikçisi uygulamasının varsayılan olarak gelmediğini görebilirsiniz. Eğer akıllı telefonunuz ile bilgisayarınızı en iyi şekilde bağlamak istiyorsanız Ekim 2018 Güncellemesi ile gelen Telefonunuz uygulamasını şimdi deneyin.

Telefonunuz uygulamasını Mağazadan ücretsiz edinin

Dell Mobile Connect uygulamasını indirin
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Hatırlatma
MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

4 Yorum
 1. weltmeister x7
  weltmeister x7
  12 Ekim 2018 17:28
  Bence dell mobile'a göre internet üzerinden çalışması eksi değil artı. Bluetooth bağlantıları çok zayıf olurken artık her yerde internet bağlantısı olduğu /olacağı için ileriye dönük daha iyi bir tercih gibi geliyor bana göre.
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   12 Ekim 2018 17:38
   Halka açık ağ bağlantılarında yaşanabilecek güvenlik sorunları için riskli bir durum bana kalırsa. Sonuçta bu veriler sunucular üzerinden geçiyor. İllaki şifreleniyordur tabi detayları bilmiyoruz. Ancak ağ bulamama gibi bir durumda Dell Mobile Connect'in çalışması bana kalırsa bir avantaj.
 2. Ali
  Ali
  12 Ekim 2018 18:13
  Arasında ki farkı gerçekten güzel anlatmışsın Tolga hocam. Eline sağlık. Aklımda ki karmaşıklık gitti. Yalnız uygulama ile ilgili yorumuma gelecek olursam; Microsoft'un çıkarttığı uygulama DELL gibi Bluetooth ile olmalıydı yada en azından tercih ettirilebilirdi. Şimdi bağlan AĞ ile Şimdi bağlan Bluetooth ile gibi. Bence ilerde bunu da getirmeliler. Güvenliğe bu kadar önem veren bir firma bunu da umarım bir güncelleme ile getirir...
 3. Ziyaretçi Kurban
  Ziyaretçi Kurban
  13 Ekim 2018 11:51
  Gerçekten çok teşekkürler. Bizi kırmayıp böyle bir yazıyı kaleme aldığın için ve bilgimizin artmasında katkıda bulunduğun için minnettarım. Emeğine eline sağlık.