» » Dil Topluluğu uygulaması ile Windows 10 çevirilerinin iyileşmesini sağlayın
12:32 Cumartesi 0 1 517
11-08-2018, 12:32
Uygulamalar 1 517 0

Dil Topluluğu uygulaması ile Windows 10 çevirilerinin iyileşmesini sağlayın

Windows 10'un çeviri sorunlarına sahip olduğundan geçtiğimiz dönemde sıkça bahsettik ve nihayet belirttiğimiz çeviri sorunlarının hepsi artık işletim sisteminde yer almıyor. Ancak diller arası farklılıklardan dolayı hala çeviri sorunlarının oluşması mümkün olabiliyor. Windows 10'un daima en iyi çeviriye sahip olabilmesi için kullanıcıların yardımına ihtiyacı var.
Dil Topluluğu uygulaması kesinlikle Windows 10'da olması gereken en önemli araçlardan bir tanesi. Bir sonraki büyük Windows 10 sürümüne ait yeni terimleri, sürüm yayınlanmadan önce çevirebilir ve mevcut yapıdaki çeviri hatalarını bildirebilirsiniz.


Uygulama üç temel yapıdan oluşuyor; Oy ver, Hızlı öneri, Ekran görüntüsü al. Bu üç temel yapı da gerçekten olması gerektiği gibi verimli bir şekilde çalışıyor.

Oy ver


Oy ver alanının kullanımı oldukça basit. İşletim sisteminin bir sonraki sürümüne ait yeni özelliklerden çevrilmesi gereken kısımlar size tek tek gösteriliyor. Genellikle metne ait iki adet farklı çeviri size sunulmuş oluyor. Bu çevirileri beğenerek seçilmesini sağlayabilir, hatalı olanları raporlayarak işletim sisteminde yer almasını engelleyebilirsiniz. Eğer her iki çeviri de size göre hatalıysa pencere içerisinde yer alan "Önerinizi ekleyin" butonuna tıklayarak orijinal metne alternatif bir çeviri ekleyebilirsiniz.

Eğer size sunulan metnin çevirisine dair herhangi bir fikriniz yoksa atla butonuna tıklamak en iyisi olacaktır. Burada yapacağınız tercihler, milyonlarca Türk kullanıcısının deneyimini etkileyeceği için doğru kararlar vermek gerekiyor.

Hızlı öneri


Eğer mevcut yapıda bir çeviri hatası ile karşı karşıyaysanız kullanmanız gereken seçenek Hızlı öneri olacaktır. Bu araç, kesinlikle Dil Topluluğu uygulamasının en işlevsel özelliğini oluşturuyor. İşletim sisteminde çevrilmeyen veya hatalı çevrildiğini düşündüğünüz pencereyi açın ve ardından Dil Topluluğu uygulamasını açarak Hızlı öneri seçeneğini seçin. Açılan diyalog kutusundan çeviri için önerinizi girin ve gönder butonuna tıklayın. Çeviri için yaptığınız öneri ve ilgili alana ait ekran görüntüsü otomatik olarak bu araç tarafından oluşturulup Microsoft mühendislerine gönderilecektir.


Ekran görüntüsü al


Ekran görüntüsü al aracı çok daha kapsamlı çeviri önerileri yapmak istediğinizde kullanmanız gereken bir araç. Örneğin Ayarlar uygulamasına gelen yeni Telefon seçeneği içerisinde birden fazla alan Türkçeye çevrilmemiş veya Türkçe çevirisi yanlış yapılmış; bu durumda Ekran görüntüsü al aracını açarak ilgili sayfanın ekran görüntüsünü alın ve tek ekran üzerinden topluca önerilerde bulunun.

Windows 10, her gün milyonlarca Türk kullanıcının hayatını kolaylaştıran işlemleri gerçekleştirmesinin ilk adımlarından bir tanesi. İşletim sistemindeki çevirilerin doğru ve anlaşılır olması da oldukça önemli. Eğer siz de milyonlarca insana yardım etmek istiyorsanız Dil Topluluğu uygulamasını kullanmaya başlayarak önerilerde bulunmaya başlayın.

Dil Topluluğunu Mağazadan ücretsiz edinin
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y