» » Microsoft, Windows 10 için Skype uygulamasını yeni tasarım ve özelliklerle güncelliyor
10:32 Cuma 0 1 771
29-06-2018, 10:32
Uygulamalar 1 771 0

Microsoft, Windows 10 için Skype uygulamasını yeni tasarım ve özelliklerle güncelliyor

Microsoft, Windows 10 için Skype uygulamasını yeni tasarım ve özelliklerle beraber güncelliyor. Windows 10 ilk duyurulduğundan bugüne kadar gelen evrensel Skype uygulamasının sunduğu deneyim pek iyi değildi. Bitmemiş gözüküyordu, uygulama içi gezintide sunduğu deneyim yavaştı ve pek çok özelliği eksikti. Zamanla uygulama iyileşti ancak genel olarak sunduğu "bitmemişlik" hissini sürdürmeye devam ediyordu.
Bir sonraki Windows 10 güncellemesi ile Microsoft, eski evrensel Skype uygulamasını yenisiyle değiştirerek işleri daha iyi bir hale getirecek. Yeni uygulama Windows 7, Windows 8 ve Windows 10'un eski Skype'ında kullanılan XAML yerine React Native tabanı kullanılarak hazırlandı. Ancak merak etmeyin; Xbox, HoloLens ve hatta sızıntılara konu olan Andromeda'da da dahil olmak üzere birçok farklı Windows 10'da çalışabilmesi için yeni uygulama da Evrensel Windows Uygulamasıdır.

Yeni Skype uygulaması, Android ve iOS'te bulunan tasarım dilini temel almıştır. Bu da ne yazık ki yeni uygulamada Akıcı Tasarım Sistemine ait öğelerin bulunmadığı anlamına geliyor. Ancak, eski Skype uygulamasının eksiklerini göz önüne aldığımızda Akıcı Tasarım Sisteminin var olmamasını göz ardı edebilirim.


Performans konusunda yeni Skype uygulaması gayet hızlı. Uygulamanın ilk açılışı belki uzun sürebilir ancak uygulama içi gezinti deneyimi söz konusu olduğunda eskisine kıyasla çok daha hızlı görünüyor. Ayrıca, özellik bakımından ele alacak olursak, eski uygulamada bulunmayan ancak varolan Skype özelliklerinin bu yeni uygulamada bulunduğunu görebiliyoruz. Unutmadan; Kişiler entegrasyonu yeni Skype uygulamasında da mevcut.

Ancak tüm haberler iyi değil; Windows Phone kullanıcıları arasında popüler olan SMS Relay özelliği artık yeni uygulamada bulunmuyor. Microsoft, bu özellik az kişi tarafından kullanıldığı için kaldırdığını belirtti. Windows 10 Mobile'ın da öldüğünü kabullenirsek söylenen ifadede bir yanlışlık bulunmuyor.

Ancak yeni uygulamaya kusursuz diyemeyiz elbette, yeni uygulamanın tek sorunu olarak bellek tüketiminin artmasını gözden kaçırmamak gerekiyor. Yeni uygulamanın RAM tüketimi eskisine kıyasla daha fazla ve bu da pil tüketimini etkiliyor. Ancak Microsoft, güncellemelerle beraber bu soruna mutlaka odaklanacaktır.

Insider Programına katılmadan yeni Windows 10 Skype uygulamasını nasıl edinebilirim?

Dün geceden beri kullanmaya başladığım Skype uygulamasını gerçekten çok sevdim. Eski UWP uygulamasının yerine gelen uygulama gerçekten büyük iyileştirmeler içeriyor. Nihayet Windows 10'da yer alan yerleşik Skype uygulaması için artık olumlu şeyler söylemek mümkün. Uygulama şu anda Windows Insiderlar tarafından Redstone 5 yapılarında test ediliyor. Tüm kullanıcılara bu yılın sonbahar aylarında önyüklü olarak dağıtılacak ancak yeni Skype'ı hemen denemek isterseniz Skype Önizleme Programına katılabilirsiniz.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Hatırlatma
MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y