» » Spectre ve Meltdown açıkları, Qualcomm'un Snapdragon 845 işlemcilerinin gecikmesine neden olabilir
08:28 Pazartesi 0 1 878
8-01-2018, 08:28
Şirket 1 878 0

Spectre ve Meltdown açıkları, Qualcomm'un Snapdragon 845 işlemcilerinin gecikmesine neden olabilir

Geçtiğimiz günlerde tüm önemli işlemci üreticileri için kritik bir güvenlik açığı ortaya çıktı. Spectre ve Meltdown olarak adlandırılan bu güvenlik açıkları, bilgi çalmak veya doğrudan kötü amaçlı yazılım yüklemek için işlemci açığından yararlanmaktadır. Tüm üreticiler bunları düzeltmekle uğraşırken Qualcomm hangi ARM işlemci tasarımlarının bu güvenlik açığından etkilenip etkilenmediğini de duyurdu.
Şirket henüz resmi bir açıklama yapmadı ancak bir sözcü, şirketin açığı kapatmak için üzerinde çalıştığını söyledi.

Şu anda etkilenen ürünlerin açıklarını kapatmaya çalışıyoruz ve bunları müşterilerimize sunma aşamasındayız. Müşterilerimize mümkün olan en kısa sürede cihazlarını güncellemelerini öneriyoruz.

Bu durum Qualcomm'un içinde bulunduğumuz sene birçok amiral gemisi akıllı telefon ve üçüncü parti üreticiler tarafından çıkartılacak olan ARM üzerinde Windows çalıştıran cihazların çıkışını etkileyebilir. Bu cihazların hepsi Snapdragon 845 ile piyasaya çıkmaya hazırlanıyordu.

Qualcomm'un sorunu nasıl çözeceğine dair resmi bir açıklama bulunmuyor ancak yeni işlemcilerin performansında duyurulan rakamlardan düşük sonuçlar almak tüketicileri mutsuz edebilir.

Şimdilik, bu konuyla ilgili Qualcomm'dan resmi bir açıklama bekleniyor. Umarız Snapdragon 845 için bir gecikme yaşanmaz.

Meltdown açığına karşı Windows 10 cihazınızı şimdi güncelleştirin

Meltdown açığına karşı Windows 10 Mobile cihazınızı şimdi güncelleştirin

Meltdown ve Spectre açığı nedir, hangi işlemciler bu açıktan etkilenir?
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Hatırlatma
MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y