» » 2017'de MSFThaber'de neler oldu?
15:39 Pazar 2 2 109
31-12-2017, 15:39
Şirket 2 109 2

2017'de MSFThaber'de neler oldu?

MSFThaber, 2 Şubat'ta Microsoft ve Windows 10 için en iyi haber kaynağı olmak için yola çıktı. Temelleri çok daha uzun yıllara dayanan proje Özkan Poyrazoğlu'nun Windows Phone Haber'i kapatacağını öğrenince süreç daha da hızlandı. Proje henüz birinci yılını doldurmasa da geçtiğimiz yıl MSFThaber'de neler olduğuna göz atmak isteyebileceğinizi düşündük.

En çok okunan 5 makale


VetMapp, arayüz yenilikleri ile güncellendiListenin ilk sırasında Onur Çelik tarafından Windows 10 cihazlar için kodlanan Vetmapp güncelleme haberi var. Vetmapp, size en yakın veterinerleri sıralayarak hayvan dostlarımızın tedaviye ihtiyacı olduğunda size yardımcı oluyor. 6456 okunma ile bir yıl içerisinde MSFThaber'de en çok okunan haber bu olmuştu.

Windows telefonlar neden başarısız?


Windows telefonların neden başarısız olduğu pek çoğumuz tarafından hala merak edilen bir konu. 10 Şubat 2017 tarihinde yazdığımız bu makale MSFThaber'de 3706 defa okunarak en fazla okunan ikinci haber olma özelliğini taşıyor. Makalede Windows telefonların geçmişinden günümüze ve hatta geleceğine kadar pek çok detaya yer vermiştik. Bu makaleyi hala okumadıysanız mutlaka göz atmanızı tavsiye ederiz.

Windows 10 Creators Güncellemesi incelemesi


Windows 10 Creators Güncellemesi yayınlandığında Türk internet basınında detaylı bir inceleme bulunmuyordu. Biz, tecrübelerimizden faydalanarak hem videolu hem de metin tabanlı uzun bir inceleme sunduk. Creators Güncellemesi her ne kadar yenilikler sunsa da bekleneni karşılayamamıştı. Biz de bu makalede hem incelemeyi gerçekleştirdik, hem de Microsoft'u biraz eleştirdik.

Apple'ın yeni iPad reklamları, Windows hakkında dürüst değil


Apple, geçtiğimiz yıl içerisinde iPad serisi için yeni bir reklam serisi yayınladı. Bu reklam serisi Microsoft'un Surface serisini doğrudan hedef almasa da açıktan açıktan gol atmaya çalışıyordu. iPad cihazlar üretkenlik konusunda telefonlara kıyasla daha başarılı olsa da Microsoft'un Surface serisi ve diğer bilgisayarlara kıyasla oldukça geride. Apple, tüketicileri popülaritesiyle kandırarak iPad'lerin üretkenlik konusunda daha iyi olduğunu ikna etmeye çalışıyordu ancak biz bu reklam serisindeki hataları düzelttik. Zaten sonradan bu reklam serisi diğer teknoloji yayınları tarafından da eleştirildi.

Windows 10 Sonbahar Creators Güncellemesi: Bilmeniz gereken her şey


Windows 10 Sonbahar Creators Güncellemesi ilk duyurulduğunda Microsoft'un düzenlediği sunumdaki yenilikleri tek tek makale haline getirerek sizler için yayınlamıştık. Sonbahar Creators Güncellemesi ile beraber Creators Güncellemesinde gelmesi beklenen Kişilerim, Akıcı Tasarım Sistemine ait öğeler, Windows 10 ARM ve Story Remix gibi pek çok özellik Windows 10'a kazandırıldı. Elbette yine planlanan bazı özellikler ertelendi.

En çok yorumlanan 5 makale


Microsoft, desteklenmeyen telefonların Creators Güncellemesine geçmelerine izin veriyorWindows 10 Mobile'ın ölümünün ilk habercilerinden birisi de güncelleme desteğinin gün geçtikçe cihaz başına azalmasıydı. Microsoft, resmi olarak güncelleme vereceği cihazların sayısını gün geçtikçe azaltıyordu. Bu da tüketiciler tarafından oldukça eleştiriliyordu. Ancak firma kendisine bağlı olan kullanıcıları üzememek için güncellemeleri Insider üzerinden sunmaya devam edeceğini açıklamıştı. Bu sayede kullanıcılar resmi olarak olmasa da en yeni sürümü kullanmaya devam edecekti. MSFThaber ziyaretçileri ise bu haberi sevinçle karşılayarak yorumlarda görüşlerini belirttiler.

Ailenize ve arkadaşlarınıza hala Windows telefon öneriyor musunuz?


Microsoft'un mobil işletim sistemi olan Windows 10 Mobile'a olan destek gün geçtikçe azalıyor ve güncellemelerle artık işletim sisteminin yeni özellikler almayacağı resmi olmasa da Joe Belfiore tarafından Twitter'da dile getiriliyordu. Bunun üzerine biz de kullanıcılarımıza hala çevrenize Windows telefon öneriyor musunuz sorusunu yönelttik. Takipçilerimizin büyük bir kısmı platforma olan bağlılığını dile getirerek sistemin bu hale düşmesinden dolayı duydukları üzüntüyü dile getirdiler.

Microsoft, Windows Phone'a olan yatırımını sonlandırdığını yayınladığı raporda doğruladı


Microsoft tarafından yayınlanan raporda Windows Phone'a olan yatırımların tamamen sonlandığı açıklanmıştı. Bu durum Windows telefon kullanıcıları için oldukça üzücü bir haberdi. Zira yeni telefon çıkmayacak ve işletim sistemine Microsoft tarafından yapılan yatırımlarda ciddi derecede azalma olacaktı. Takipçilerimiz bu konu hakkındaki düşüncelerini yine yorumlar kısmında dile getirerek görüşlerini beyan ettiler.

Windows 10 Mobile başarılı olsaydı bile Microsoft akıllı telefon stratejisini değiştirecekti


Microsoft'un sızan telefon vizyonu sonucunda ortaya yeni bir fikir atıldı; Windows 10 Mobile başarılı olsaydı bile Microsoft akıllı telefon stratejisini değiştirecekti. Bu çoğu Windows 10 Mobile hayranı için kabul etmesi zor olsa da gerçekti. Akıllı telefonlardaki üretkenlik seviyesi artık son noktalarına ulaşmış durumda ve insanlar yanlarında akıllı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlarının hepsini birden taşımaktan şikayet ediyorlardı. Microsoft ise bu üç ürün gamını birleştirerek ortaya yeni bir ürünle çıkmaya hazırlanıyordu. Telefonumsu bilgisayarlar henüz hala Microsoft tarafından geliştirilme aşamasında. Ancak bu makaleye göz atarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ziyaretçilerimiz gibi siz de yorumlarda Microsoft'un yeni mobil stratejisi hakkında görüşlerinizi dile getirebilirsiniz.

Windows 10 Mobile'ın geleceği ve gelecek Windows telefonlar hakkında her şey


Windows 10 Mobile'ın feature2 halkasına alınmasıyla beraber işletim sistemine yeni özelliklerin gelmeyeceği resmen doğrulanmış oldu. Bu da uygulama geliştiricileri ve kullanıcılar için oldukça önemli bir noktayı doğurdu. Akıllı telefonlar güncellenerek kullanıcılarına sürekli yeni özellikler sunmaktalardı ancak Windows 10 Mobile artık yeni özelliklere sahip olmayacaktı. Takipçilerimiz bu konu hakkında görüşlerini yorumlar kısmında çoktan belirtti.

Site istatistikleri


Şimdiye kadar yalnızca en çok okunan ve en çok yorumlanan 5 makaleye göz attık. Ancak MSFThaber bunlarla sınırlı değil. Üyeleriyle, ziyaretçileriyle, yorumlarıyla pek çok konuda farklı istatistiklere sahip. Şimdi gelin bunlara göz atalım.

Son bir yıl içerisinde sitede toplam 851 Windows 10 veya Microsoft ile ilgili makale yayınlandı. 851 makalemize bir yılda toplam 708 ziyaretçimiz yoruma bulundu. Anasayfamız bu yıl içerisinde 34 bini aşkın ziyaretçi tarafından görüntülendi ancak yalnızca 84 ziyaretçi MSFThaber'e üye oldu.

MSFThaber'in trafik kaynağı yıl içerisinde aşağıdaki tablo gibiydi.

Trafik kaynağı
Oranlar
Doğrudan trafik
%51,4
Arama motorlarından gelen trafik
%22,8
Sosyal ağlardan gelen trafik
%20,3
Dahili trafik
%4,56
Site bağlantılarından yapılan geçişler
%0,94

MSFThaber'in ziyaret edilen cihaz türü yıl içerisinde aşağıdaki tablo gibiydi.

Cihaz türü
Oranlar
Akıllı telefonlar
%54,1
Bilgisayarlar
%43,5
Tabletler
%2,36
Akıllı televizyonlar
% 7,75×10-3

MSFThaber'in ziyaret edilen işletim sistemi türü yıl içerisinde aşağıdaki tablo gibiydi.

İşletim sistemi
Oranlar
Windows
%73,1
Google Android
%17,6
iOS
%7,09
GNU/Linux
%1,55
macOS
%0,56
Diğerleri
%0,14

MSFThaber'in ziyaret edilen tarayıcı türü yıl içerisinde aşağıdaki tablo gibiydi.

Tarayıcı
Oranlar
Microsoft Edge
%38,1
Google Chrome
%23,9
Chrome Mobile
%8,56
Android Browser
%6,76
Safari Mobile
%6,48
Diğer
%16,2

MSFThaber'in ziyaretçilerinin yaş oranı yıl içerisinde aşağıdaki tablo gibiydi.

Yaş
Oranlar
25-34 yaş
%53,7
18-24 yaş
%25,4
35-44 yaş
%10,8
45-54 yaş
%5,86
18 yaş altı
%4,09
Diğerleri
%0,26

MSFThaber'in ziyaretçilerinin cinsiyet oranı yıl içerisinde aşağıdaki tablo gibiydi.

Cinsiyet
Oranlar
Erkek
%96
Kadın
%3,95

İşte, bir yılda MSFThaber'de bir yıl içerisinde olan biten bunlardı. Umarız bu yıl dilediğiniz gibi geçer. Bir sonraki yılda tekrar birlikte olmak dileği ile...

Herkese merhaba, Neredeyse bir yıllık bir serüvenin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Geçtiğimiz yıl bugün Microsoft Türkiye'nin "Windows Elçileri" etkinliği ile beraber daha da ciddileşen bir yayın anlayışına büründük ve o günden bugüne kadar Türkiye'nin en iyi Microsoft ve Windows 10 haber kaynağı olmak için çaba gösteriyoruz. Yazdığımız her haberde ve yaptığımız her yenilikte desteğinizi her zaman yanımızda hissettik. Bundan dolayı size büyük bir teşekkür ve mutlu bir yıl dilemeyi borç biliriz. Tüm MSFThaber takipçilerine sağlıklı, huzurlu ve barış dolu bir 2018 diliyoruz!

Opublikowany przez MSFThaber Poniedziałek, 25 grudnia 2017
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

2 Yorum
 1. Kurban
  Kurban
  1 Ocak 2018 19:52
  abi bende uye olayımda adım gozuksun en çok yorum atanlar içinde satisfied Birde senin sayende coc coc browser ı kullanmaya başlamıştım onun adıda diğer kısmında olsa gerek. Edge nin ve windows işletim sisteminin yuksek değerlerde olması güzel. Tematik bir site olduğumuzun hakkıdır ;)
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   1 Ocak 2018 20:05
   Üye olursan güzel olur gerçekten. Üye istatistikleri en az ziyaretçiler kadar önemli benim için. smile Coc Coc Browser, Edge motorunu kullandığı için tarayıcı istatistiklerinde Edge ile aynı dilimde duruyor. Yandex, Coc Coc için sınıflandırma ayrımına gitmemiş. Edge'in istatistiklerde en büyük dilimi paylaşması gerçekten güzel. Özellikle en büyük rakibi olan Chrome'a karşı yüksek bir orana sahip.