» » Microsoft Andromeda: Sızan katlanabilir cihaz hakkında bilmeniz gereken her şey
15:33 Pazar 3 3 898
5-08-2018, 15:33
Mobile 3 898 3

Microsoft Andromeda: Sızan katlanabilir cihaz hakkında bilmeniz gereken her şey

Microsoft'un söylentilere konu olan "Andromeda" kod adlı yeni cihazı hakkında bildiğimiz her şeyi sizler için derledik. Microsoft'un bu gizemli katlanabilir yapıya sahip ultramobil bilgisayarına yakından göz atın.
Microsoft'un, Andromeda kod adlı katlanabilir tableti hakkında makaleler yazmaya yaklaşık bir senedir devam ediyoruz. Cihazın Windows Core OS işletim sistemine sahip olacağı ve Windows Ink gibi masaüstü Windows deneyimlerini bünyesinde barındıracağını belirtmiştik. Microsoft'un katlanabilir cihazı aslında telefon özelliklerine sahip olan bir taşınabilir bilgisayar olarak tanımlanabilir. Katlandığında telefon, açıldığında tablet ve L şeklinde konumlandırıldığında çift ekranlı bir bilgisayar gibi kullanılabilir. Cihaz hakkında her geçen gün daha fazla bilgi gelmeye devam ediyor. Biz de sizler için bu bilgileri bir araya getirdik.

Andromeda nedir?


Microsoft'un Andromeda projesi yalnızca bir donanımı değil, aynı zamanda yazılımı da kapsıyor. Yazılım tarafında Microsoft, Windows 10'u modüler bir işletim sistemi haline getirerek taşınabilir cihazlar için düzenliyor. Bu işletim sistemi temelde Windows 10 ile aynı ancak yapılandırılabilir olacak. Donanım kısmında ise yazılım devi, yeni katlanabilir cihazını geliştiriyor.

Bu, genellikle "Microsoft'un mobil piyasaya yeniden girişi" olarak beklenen bir cihaz. Ancak Microsoft kaynaklarına göre Andromeda kod adına sahip cihaz bir akıllı telefon olarak piyasada konumlandırılmayacak. Bunun yerine Microsoft; işletmelere, okullara ve içerik üreticilere seslenerek yeni cihaz kategorisinin temellerini sağlam atacak. Akıllı telefonlar üretkenlik konusunda kısıtlı yeteneklere sahip cihazlardır, ancak Microsoft'un Andromeda kod adlı cihazı bu sınırları ortadan kaldırıyor. Firma genellikle benzeri olmayan donanımlar çıkartarak yeni cihaz kategorileri ortaya çıkartıyor ve burada başarılı bir grafik çiziyor. Bunu desteklemek için Surface Studio ve Surface Pro'ya göz atabilirsiniz.

Andromeda: DonanımKaynaklara göre Microsoft'un yeni katlanabilir cihazı menteşe aracılığı ile iki ekranı birbirine bağlayan ARM işlemciye sahip bir tablettir. Cihazın öne çıkan kullanım yönü dokunmatik ekranı olmakla birlikte not alma ve kalem desteği ile ekran üzerinde işlemler yapmak olacak. Cihazın ekran boyutu net olmasa da katlandığında bir mini defter boyutunda olması bekleniyor.

Yeni taşınabilir cihaz aynı zamanda telefon özelliğine de sahiptir; yani cihazı kullanarak arama yapabilir ve metin mesajları gönderebilirsiniz. Kaynaklara göre cihazın Snapdragon 845 işlemci ile piyasaya çıkacağı bilgisi de yer alıyor, aynı zamanda diğer telefon üreticileri gibi farklı depolama alanı opsiyonuna da sahip olacak. Piyasaya sürülecek modeller arasında 64GB ve 125GB depolama alanının bulunması bekleniyor. Cihazın ARM işlemciye sahip olması nedeniyle tıpkı akıllı telefonlar gibi tek bir şarj ile tüm gün işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz bekleniyor. Cihazın pil süresinin uzamasını sağlayacak en önemli etmenlerden birisi ise Windows Core OS olacak.

Sızan bir elektronik postaya göre Andromeda; yeni ve yıkıcı bir cihaz kategorisi oluşturacak. Gerçek anlamda kişisel ve çok yönlü bir kullanıcı deneyimi yaratmak için yeni donanım ve yazılımı bir araya getirecek olan cihaz birden fazla amaçlı kullanıma sahip olacak.

Andromeda, muhtemelen Microsoft'un en iyi Windows 10 ürünlerini piyasaya çıkarttığı Surface markasının altında çıkacaktır. Son söylentilere göre Microsoft, Andromeda'nın piyasaya kusursuz bir şekilde çıkmasını istediği için bu sonbaharda çıkması beklenen cihazı önümüzdeki yılın bahar aylarına erteledi.

Andromeda: YazılımAndromeda OS, Microsoft'un Windows Core işletim sistemi üstünde çalışacak olan yazılımın temel adı olarak gözüküyor. Windows 10'un mevcut kullanıcı arayüzü fare ve klavye ile ağırlıklı kullanım temel alınarak hazırlanmış durumda. Ancak Project Andromeda'da fiziksel klavye ve fare bulunmuyor. Andromeda OS ise dokunmatik kullanım odaklı ve değişik ekran çözünürlüklerine adapte olabilen bir kullanıcı arayüzü deneyimi sunuyor. Firmanın uzun süredir sızıntılara konu olan CShell kullanıcı arayüzü, Andromeda'da yer alacak.

Microsoft, OneNote ve Windows Ink entegrasyonunu derinden benimsemiş yapıda sunacak olan cihazın iki ekranını da kapsayan bir kullanım örneği sunuyor. Bu iki ekranın aynı anda kullanılması tıpkı bir gazete tutma deneyimini yaşatıyor. Microsoft'un şu anda geliştirmekte olduğu Whiteboard uygulaması ise Andromeda'dan nasiplenen ilk görünen uygulama. Henüz iki ekranlı cihazlarda test edilemese de uygulamanın kaynaklarında iki ekranlı kullanım için destek sunduğu belirtiliyor. Cihazın aynı zamanda iki ekranında farklı uygulamalar açarak iki işi aynı anda yürütebilirsiniz.

Andromeda cihazı aynı zamanda Windows 10 Mobile kullanıcılarının bildiği Continuum deneyimine benzer bir yapıya da sahip olacak. Cihazın ekranı daha büyük bir monitöre aktarıldığında klasik Windows deneyiminden alıştığımız başlat çubuğu ve pencerelere bağlı kullanım deneyimi karşımıza çıkıyor olacak. Yine bu özellik de Microsoft'un uzun süredir geliştirdiği CShell sayesinde mümkün oluyor olacak.

Tüm bunlara ek olarak yeni gelen bilgilere göre cihaz, çift ekranın da verdiği destek sayesinde iki farklı ekranda iki farklı uygulama çalıştırabilecek. Bu da Andromeda'nın çoklu görev özelliğinin temel kullanım alanlarından birisini oluşturacak.

Microsoft, eskiden Continuum olarak adlandırdığı teknolojisini Andromeda ile beraber Productivity (Üretkenlik) Modu olarak yeniden adlandırabilir. Tıpkı Lumia telefonlarınızda olduğu gibi cihazınızı daha büyük bir ekrana dağladığınızda masaüstü Windows 10 deneyimini daha büyük bir ekranda edinebileceksiniz.

Andromeda: Fiyatı ve çıkış tarihi


Cihazın henüz fiyatlandırılması ile ilgili resmi bir kaynak sızıntısı bulunmuyor. Ancak Andromeda'nın, yaratacağı yeni chaz kategorisinin en iyi cihazı olacağını biliyoruz. Bu da Andromeda'nın ucuz olmayacağının garantisini veriyor. Kesin değil, ancak en düşük depolama alanına sahip modelin $1000'ı geçmemesi bekleniyor.

Kaynaklara göre Microsoft, bu yıl içerisinde Andromeda'yı piyasaya sürmek için hazırlıklarını tamamlamaya çalışıyor. İlk başta cihazın bu yılın Ekim ayında piyasaya çıkması bekleniyordu ancak yazılım ve donanımın daha da olgunlaştırılması amacıyla cihaz önümüzdeki yıla ertelendi. Muhtemelen Microsoft Andromeda'yı önümüzdeki yılın ilkbahar aylarında göreceğiz. Ancak tıpkı diğer Surface ürünleri gibi resmi yoldan Andromeda'nın da Türkiye'ye gelmesini beklemeyin.

Daha fazlası var


Yeni bilgiler geldikçe bu makaleyi güncellemeye devam ediyor olacağız. Bundan dolayı CTRL+D kısayolunu kullanarak bu makaleyi sık kullanılanlarınıza ekleyin ve sık sık ziyaret edin! Peki siz Andromeda hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda fikrinizi belirtmeyi unutmayın!

Surface Phone'un kullanıcı arayüzü, teknik özellikleri, fotoğrafları ve daha fazlası
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Hatırlatma
MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

3 Yorum
 1. Wpsamet
  Wpsamet
  7 Ocak 2018 22:21
  Bu haberler gerçekten ağız sulandıracak cinsten ancak çok zor olduğunu düşünüyorum microsoft yıllardır kullanıcı kitlesini kendinden uzaklaştırdı ve bu cihaz en iyi şekilde satışa çıksa bile çok sağlam fiyat indirimleri kampanyalar yapmalı ve iyi reklam yapmalı yoksa kullanıcıların güvenini tekrar kazanması oldukça zor bu tarzda düşük donanımlı bir cihaz çıkarırsa kullanıcılar daha rahat deneyimleyebilecektir microsoft şu anda bataklığın dibine kadar batmış ve son bir hamleyle ya çıkacak ya da tamamen batıcak diyebilirim
 2. Ali
  Ali
  24 Ocak 2018 11:19
  Selamlar Tolga. [i]"Yeni bilgiler geldikçe bu makaleyi güncellemeye devam ediyor olacağız. Bundan dolayı CTRL+D kısayolunu kullanarak bu makaleyi sık kullanılanlarınıza ekleyin ve sık sık ziyaret edin!" [/i]Bölümü güzel olmuş. geçenlerde benim merak ettiğim ve cevabını aldığım uygulamaya devam diyorsun yani. Güzel oluyor böyle hem haberde tekrara düşmemek te oluyor eski tarihte olanı güncelleyip üste çekmek ;) bu + ya tıklayınca da [i]"Surface Phone'un kullanıcı arayüzü, teknik özellikleri, fotoğrafları ve daha fazlası" detay [/i]açılmasıda başka güzellik katmış siteye.
  Şimdi gelelim Andromeda hakkında ki düşümcede; daha önceleri de söylediğim gibi Microsoft'un mobil sektöründe kurtarıcısı. Daha önce bir makalen vardı Microsoft Windows 10 Mobile tutsa da bu girişimi yapacaktı diye evet ben buna sonuna kadar katılıyorum. Ya düşününce kafa da çok mantıklı. Yıllardır süre gelen karmaşayı kaldırmak gibi bir şey. Yıllar önce disketten başlatmalar vardı cd den başlatmalar çıktı formatlardın dönüşümüde öyle hep bir software yanında hardware gereksinimi vs. vs. ama bu olay bi tutarsa tek bir Windows 10 çeşit cihaz ! Windows PC-Mobile-Xbox-Hololence-surfaceHUB-hibrit dizüstüler vb. tek Windows da bir Cshell arayüzü desteğiyle entegra olması belki de ilerde buna bire gerek kalmayacak. Bunları filan da düşününce geleceği parlak bir yapı diye düşünüyorum amaaa burada Microsoft'un artık hayata geçirme eylemleri önemli. Belki de Ballmer zamanında olsa kesin çıkar derdik ama Nadella çok farklı yerden bakıp dönüş yapabiliyor... Bu bazen iyi ama genelde güveni kırıcı bir unsur oluyor ve Microsoft kriz ve stres sürecini yönetemiyor. Bir şeyi kaldırıyor ama yerine ne geleceğini açıklamıyor yada açıklayamıyor burada da biz son kullanıcıların tepkisini topluyor...
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   24 Ocak 2018 16:30
   Bazı ana konular için artık bu yolu izlemek daha mantıklı gibi gözüküyor. Yeni gelişmeler için ayrı haberler eklenecek ancak konu ile ilgili tüm detayların bulunduğu makaleler de bulunacak. Aynı şekilde üyeler makale başlığının üstünde bulunan yıldız ikonuna tıklayarak favori makalelerim özelliğini kullanarak da benzer işlemleri gerçekleştirebilir.
   Şimdi CShell için de bu kapsamda geniş bir makale yayınladım. Gelecek olan modüler Windows 10'a dair tüm kaynakları da böylece tamamlamış olduk. Nadella inanmadığı ürünü piyasaya çıkartmak istemiyor ve aslında haklı. Ballmer zamanında çıkan Windows RT ve Surface RT ürünlerinin hüsranlığı Microsoft'a büyük zararlar verdi. Belki Nadella'nın bakış açısına biraz daha odaklanmak gerekiyor. Başta ben de sitede sayısız defa eleştirdim kendisini ancak düşündüklerini direkt olarak bizlere aktarmadıkları için anlamamız zorlaşıyor. Ben üstüne düşündüğüm zaman ancak ne planladıklarını sızıntılar sayesinde az çok anlayabiliyorum. Analiz yapmak da temelde böyle bir şey ancak bu analizlere varmak vakit alıyor. Maalesef etrafımda da Windows hakkında konuşabileceğim kişi olmadığı için beyin fırtınası yapmak zor oluyor. Zaten öyle birisi olsa YouTube'da bir iki kere denediğim podcastlere devam ederdim.