» » İster inanın ister inanmayın, Microsoft mobil sektöre girmekte hala hevesli
00:28 Pazartesi 1 1 505
4-09-2017, 00:28
Mobile 1 505 1

İster inanın ister inanmayın, Microsoft mobil sektöre girmekte hala hevesli

İster inanın ister inanmayın ancak Microsoft'un mobil için hala stratejisi var. Evet defalarca başarısız oldu ancak yenilen pehlivan güreşe doymaz!
Bu kulağa çılgınca gelebilir, farkındayım. Ve bu makale sizi şaşırtabilir. Ancak önce keyifle arkanıza yaslanın ve makalenin devamını okumak için hazırlanın.

Yazıyı okumaya başlamadan önce belli başlı noktalar hakkında sizinle önce hemfikir olmalıyız. İşte hemfikir olmamız gereken o noktalar:
  • Microsoft'un bir mobil stratejisi var.
  • Bu strateji başarısız oldu.
  • Bu strateji başarısız olmasına rağmen hala uygulanmaya devam ediyor.

Anlaşmamız gereken en önemli nokta Microsoft'un bir mobil stratejisinin var olduğudur. Bu stratejinin devam etmesi için başarılı ya da başarısız olmasına gerek yok, her halükarda devam ediyor.

Bu yazıda ele alacağımız noktaların hiçbirisi direkt olarak Microsoft tarafından açıklanmış bir stratejinin parçası değildir. Ancak Microsoft'un yaptığı yatırımlar, geliştirmeler ve açıklamalar izlenerek Microsoft'un stratejisinin analizi yapılarak hazırlanmıştır.

Telefonlarda kullanılabilen Windows


Pocket PC 2000, Windows CE tabanlı bir mobil işletim sistemiydi ve Microsoft'un mobil alan için yaptığı ilk atılımdı. Pocket PC 2000'i başarısız olarak nitelendiremeyiz zira PDA cihazları şaha kaldırmıştı.

Windows'un bu sadeleştirilmiş versiyonu diyebileceğimiz işletim sistemi, masaüstü arayüzünde var olan Başlat menüsü ve diğer öğeleri andıran bir kullanıcı arayüzüne sahipti. Günümüzün (ya da belki 2000'lı yılların) standartlarına göre mobil uyumlu bir yapıya sahip olduğunu söylemek pek de doğru olmaz. İşletim sisteminin yapısı simgesel tabanlıydı ve bu simgelerin boyutu oldukça küçüktü. Bu durum da PDA cihazların mutlaka bir kalem yardımıyla kullanılmasını şart kılıyordu. Ancak bununla birlikte cebe sığabilen bir Windows sürümü vardı ve Microsoft için Pocket PC bir başarıydı.

Pocket PC, Windows Mobile 5.0 oldu (ve 6.5 sürümü ile kullanılmaya devam etti) ve Office dahil olmak üzere Windows'un iş dünyası için sunduğu özel çözümlerin tamamını teknik anlamda ceplerde taşınabilir hale getirmeyi başardı. Bu cihazların günümüzdeki gibi uygulama temelli bir yapıya sahip olmadığını hatırlamamız bu noktada biraz önem taşıyabilir. Ancak bu, Pocket PC için herhangi bir uygulama olmadığı anlamına da gelmiyor. Masaüstü Windows'u kullanırken kurduğunuz programlar gibi Pocket PC'de de uygulama desteği mevcuttu ancak bunlar Windows Mağazası gibi merkezi bir yerden edinilmiyordu. Kullanıcılar bu uygulamaları güvenilir bir Mağaza üzerinden edinmek yerine tıpkı Windows'un geçmişindeki gibi internet üzerinden herhangi bir siteden ediniyorlardı.

Windows Mobile cihazlar zamanlarına göre kıyaslandığında güçlü birer cep bilgisayarlarıydı. Microsoft'un mobil pazarda kullanıma sürdüğü bu mobil işletim sistemi e-posta gönderme, mesajlaşma, webde gezinme, dosya yönetimi, uygulama kullanımı ve daha fazlasını kullanıcılara sunuyordu.

Microsoft'un mobildeki stratejisi buraya kadar gayet iyiydi.

Mobil cihazlar artık bilgisayarlarla aynı güce sahip


2007 ve 2008'de Microsoft'un kurumsal odaklı mobil stratejisi, Apple'ın ve Google'ın tüketici odaklı akıllı telefonları ile geliştiricilerin bir araya gelmesi sonucu çöküş yaşadı. Mobil uygulama tabanlı olan bu cihazlar PC deneyimi yaşatmaktan oldukça uzaktı ve tüketiciler de böyle bir cihazı zaten günlük hayatlarında kullanmak istemiyorlardı.

Microsoft, tüketicilere ulaşabilmek için Windows Phone 7 mobil işletim sistemini hazırladı ve piyasaya sürdü.Canlı kutucuk tabanlı arayüze sahip bu yeni mobil işletim sistemi, masaüstü arayüze sahip Pocket PC'den tamamen farklı bir yapıya sahipti. Ancak dosya yönetimi ve diğer standart özellikler cihazda var olmaya devam ediyordu.

Microsoft, bu adımı ile rakiplerine ve tüketicilerin taleplerine yanıt verecek bir mobil işletim sistemi ile pazara çıktı. Bu yeni mobil işletim sistemi tıpkı rakipleri gibi dokunarak kullanmayı kolaylaştıran bir arayüze sahipti. Yazılım devi, Pocket PC'de olduğu gibi masaüstü ve mobil için ortak çekirdek ile yoluna devam etmek için çalışmalarına devam ediyordu. Microsoft'un Windows 10 ile beraber hayatımıza yerleştirdiği terimlerden birisi olan OneCore (Tek çekirdek) aslında firmanın mobil atılımlarının hepsinde temelde yer almaktaydı. Bu durum, Microsoft'un masaüstündeki başarısını mobil cihazlara da taşımak için oldukça önemli bir durum arz ediyor.

Burada Microsoft'un mobil stratejisi pazara yeni giren bir oyuncu için hiç de fena sayılmazdı.

OneCore, akıllı telefonlarda Windows'un temelini oluşturuyor


Microsoft'un akıllı telefonlar için yaptığı tüm atılımlar aslında OneCore hedefini gerçekleştirmeye yöneliktir. Rakiplerinin aksine Microsoft hiçbir zaman mobil kullanım için mükemmel bir deneyim yaratmaya odaklanmamıştır. Firma her zaman akıllı telefonunuzda masaüstünde yapabildiğiniz işlemleri de yapmanızı kolaylaştıran adımlar üzerinde çalıştı. Bu da rakiplerinden doğal olarak ayrıştırıcı bir özellik olarak ortaya çıktı. Windows Phone ve Windows 10 Mobile ile beraber diğer işletim sistemlerinde bulunmayan özellikler Microsoft sayesinde hayatımızda yer edinmeye başladı.

 
Bu durum belki Microsoft'un mobildeki işini zorlaştırıyor olabilir ancak firma her zaman mobilde olmayı yürekten istedi ve yatırımlarını bunun üzerine gerçekleştirdi. OneCore, Windows'un tüm yeteneklerini mobil cihazlara getirebilmek için önemli bir adım ve Microsoft bu konuya yatırım yaparak oldukça önemli adımlar atıyor.

Microsoft, OneCore'u geliştirdikçe, mobil platformunu da ayakta tutmak için mücadelesini sürdürdü. Windows Phone 7 ile beraber son kullanıcının sevdiği ve diğer mobil işletim sistemlerinde bulunan özelliklerin Microsoft'un mobil işletim sisteminde bulunmaması onları Android'e yönlendirdi. Dahası, platform için geliştirici desteğinin sağlanamaması uygulama temelli tasarlanan mobil işletim sistemini zorda bıraktı.

Windows Phone 8 ve Windows 8 ile beraber Pocket PC'den beri sürdürdüğü OneCore hayaline büyük ölçüde yaklaşmış durumdaydı. Ancak geride bıraktığı Windows Phone 7.5b kullanıcıları vardı. Bu kullanıcıların sayısı zamanında milyonları aşıyordu ve hiçbirisi telefonlarını Windows Phone 7.5'ten Windows Phone 8'e yükseltemediler. Windows Phone 8.1 ile mobil ve masaüstü birbirine yaklaştı ancak bitirici adım Windows 10 ve Windows 10 Mobile ile atıldı. OneCore'un tamamlanmasıyla beraber Evrensel Windows Uygulamaları doğdu ve bu uygulamalar Microsoft'un yıllardır istediği gibi tek bir kodla her iki platformda da çalışma özelliğine sahipti.

Yine de Windows 10 Mobile'a baktığımızda, Windows'un masaüstü sürüme göre oldukça eksiği bulunan bir yapıya sahipti. Firmanın başından beri hedefi masaüstünde yapabileceğiniz tüm şeyleri cep cihazlarıyla yapmaktı. Bunun için de Windows 10 Mobile'ın desteği 2018'de sonlandıktan sonra "CShell" arayüzüyle beraber ARM işlemcilerde çalışan Windows'lu cihazlar ile mobil sektördeki hedefine ulaşmış olacak.

CShell ile beraber ARM işlemciye sahip Windows 10 cihazlar ceplere geliyor


ARM işlemciler üzerinde çalışacak olan Windows 10, masaüstünde kullandığınız Windows 10 ile tamamen aynıdır. ARM işlemciye sahip Windows 10 cihazlar ile pil ömrü uzun ve her zaman bağlı cihazlar hayatımızda yer alıyor olacak. Biz bu cihazlara ultramobil bilgisayarlar diyoruz. Bu cihazlar aslında birer bilgisayar ancak cep telefonu boyutlarına sahipler.

 
CShell'i bilmeyenler için açıklamamız gerekirse; bilgisayar arayüzünün daha küçük ekranlı cihazlarda dokunmatik arayüze sahip olmasına, ancak klavye, fare ve monitör bağlantısı ile masaüstü arayüze geçiş yapılmasını sağlayan bir sistem. Bu sayede mobil cihazınızı gerektiğinde bir akıllı telefon gibi, gerektiğinde ise bir masaüstü bilgisayar gibi kullanabiliyor olacaksınız. Aslında bu cihazlar temelde bir bilgisayar olduğu için Microsoft'un yıllardır süren vizyonu da nihayet tamamlanmış oluyor. Nihayet tam sürüm Windows artık masaüstünde, tablette ve cebe sığabilen cihazlarda kullanılabiliyor.

Microsoft'un Pocket PC'den beri sürdürdüğü stratejisi dolayısıyla günümüzde de var olmaya devam ediyor ve artık gerçekleşti denilebilir.

Bazı okuyucularımız bunun beklendiği gibi Microsoft'u başarıya götürmeyeceğini düşünebilir. Ancak unutmamamız gereken önemli noktalar var; Microsoft ne zaman yeni bir cihaz kategorisi oluşturursa o zaman başarılı oluyor. Ultramobil bilgisayarlar ise; bilgisayar, tablet ve telefonların birleşiminden oluşuyor. Başta iş dünyası olmak üzere pek çok kullanıcı aslında yanında her zaman Windows taşımaya ihtiyaç duyuyor fakat bunun henüz farkında değiller. Cep telefonları üretkenliği arttırabilen ürünler değil, yalnızca tüketim amaçlı kullanılıyor. Ancak Windows, daima üretkenliği arttıran bir yapıya sahip ürün olmuştur. Bundan dolayı Windows'un ceplere sığan bir yapıya bürünmesi oldukça önemli bir adım. Eğer Microsoft, geçmişte Surface ürünlerinde yaptığı gibi yeni mobil cihazını da başarıyla pazarlayabilirse önümüzdeki yıllarda mobil pazar bir hayli hareketlenecek gibi.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

1 Yorum
  1. Ali
    Ali
    5 Eylül 2017 15:51
    Uzun yıllardır istenilen noktaya geldi demek ki Microsoft. One Core Tek Çekirdek'de herşeyi toplamak. Hem x86-64 tabanlı işlemcilerde Microsoft çalışacak onda çalışan herşey de ARM tabanında da çalışacak. Bu ürünleri en kısa süre içinde almak istiyorum... ARM de başarıya ulaşırsa bu iş bu sefer tamamdır amaaaa önce Mağazaaa !!!  sunglasses