» » Neden Windows 10 Mobile'ın ölümünün iyi bir şey olduğunu düşünmelisiniz?
13:35 Salı 0 1 796
29-08-2017, 13:35
Mobile 1 796 0

Neden Windows 10 Mobile'ın ölümünün iyi bir şey olduğunu düşünmelisiniz?

Her iyi şeyin bir sonu vardır. Windows 10 Mobile'ın yavaş yavaş ölüme terk edilmesi de kesinlikle bir tesadüf değil.
Windows 10 Mobile'ın ölümü neredeyse kimse tarafından süprizle karşılanmandı. Pencerenin iyi tarafından bakanlar için de, kötü tarafından bakanlar için de Windows 10 Mobile'ın her geçen gün ciddi derecede kan kaybettiği su götürmez bir gerçekti.

Şimdilerde ise artık yalnızca şu konu konuşulmakta; ARM işlemciye sahip ultramobil bilgisayarlarda tam sürüm bir Windows 10 çalışacak ve bu çalışan cihazın daha küçük ekranlarda kolaylıkla çalışabilmesi için CShell gibi yeni yazılım iyileştirmeleri gerekiyor. Tabi bir de Microsoft'un Andromeda OS adında geliştirmeye devam ettiği farklı bir yazılım çalışması var. Ancak CShell ve Andromeda konularının ikisi hakkında da Microsoft tarafından resmi bir açıklama yapılmadığı için bu ikisinin aynı proje veya bağlantılı bir proje olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Windows 10 Mobile'ın ölümünden sonra en çok mağdur olanlar ise platforma gönül vermiş ve cihazlarını kullanmaya devam etmek isteyen kullanıcılar olacak. Bu kullanıcılar belirli bir süre sonra cihazları için herhangi bir yazılım güncellemesi alamayacaklar. Güncelleme alınmaması durumdan dolayı pek çok tüketici bu durumdan pek hoşnut değil. Ancak Windows 10 Mobile'ı geride bırakıp ölümünü izlemek iyi bir şey olabilir.

Platformun gücü


Microsoft oldukça iddialı, Windows 10 ile beraber OneCore platformuna oturan sistem artık en küçük ekrandan en büyük ekrana kadar tamamen senkronize bir şekilde çalışıyor ve bu diğer platformlarda göremeyeceğiniz bir şey.

 
Ancak OneCore bünyesinde bulunan Windows 10 Mobile aslında Windows 10 ile beraber eş zamanlı bir şekilde geliştirilme sürecine giremedi. Dahası Windows 10 Mobile, Windows olmasına rağmen aslında gerçek bir Windows değil. Ink kullanımı ve daha pek çok Windows'un içerisinde barındırdığı iyi ve başarılı özelliklerin hiç birisi Windows 10 Mobile'da bulunmuyor. Yazılım devinin akıllı telefonlar için hazırladığı mobil işletim sistemi her ne kadar Windows 10 ile aynı çekirdeği paylaşıyor olsa da, Windows 10'un güçsüz bir kardeşiydi.

ARM üzerinde çalışacak olan Windows ise, Andromeda projesi ile beraber artık Microsoft nihayet tam Windows deneyimini ceplerimize getiriyor olacak. Continuum ve diğer mevcut teknolojilerin de sayesinde bir cep telefonunu anı zamanda farklı taşınabilir cihazlara dönüştürebilerek kullanım alanınızı da arttırabiliyor olacaksınız.

Sonunda her şey rayına giriyor


Windows 10 Mobile'ın ölümü ile beraber bilmeniz gereken en önemli şey ise nihayet Microsoft'un OneCore stratejisinin tam anlamıyla gerçeğe dönüşüyor olmasıdır. Bu adım sayesinde Windows platformunda bulunan tüm cihazlar artık tam sürüm Windows tabanında bulunuyor.

 
Microsoft, Windows 10 Mobile'ın Windows tabanında olduğunu söylediğinde tüketiciler bilgisayarda kullandıkları Windows ile telefonda kullandıkları Windows'un benzer yanlarının olduğunu ancak ikisinin aynı Windows olmadığı sonucuna rahatlıkla varabilirler. Windows 10 Mobile, Windows 10'a  kıyasla oldukça sınırlı bir yapıya sahiptir ancak standart bir tüketici için bir ayrımı kavramak her zaman kolay olmayabilir.

Mac kullanıcıları iOS'in, Chrome kullanıcıları da Android'in mobil cihazlar için tasarlandığını gayet iyi bir şekilde biliyorlar. Ancak Microsoft, aynı marka altında hem masaüstü, hem de mobil çözüm sunduğu için bu tüketicilere biraz daha karmaşık gelmiş olabilir. Sonuçta Windows 10 bir Windows iken, Windows 10 Mobile aslında tam olarak bir Windows değil.

Ancak ARM tabanlı ultramobil bilgisayarlar ile birlikte telefonlarda kullanacağınız Windows, masaüstünde ve dizüstünde şu anda kullandığınız Windows ile tamamen aynı olacak. Unutmayın, Windows 10 Mobile akıllı telefonlar için tasarlanmıştı ve yetenekleri sınırlıydı. Ancak günlük olarak kullandığımız Windows'un yapabileceklerinin sınırı bulunmamakta ve şimdi bu Windows ceplerimize geliyor.

Telefonların tanımı


Microsoft'un ve ortaklarının hemen hemen her akıllı telefonu başarısızlıkla sonuçlandı ya da kitlelerin ilgisini yeterince çekemedi.

Microsoft'un mobil sektöre yeniden giriş yapması kaçınılmaz bir gerçek ve tüketicilerin belirli bir kısmı bu adımın ne zaman atılacağını merak ediyor. Neyse ki artık yolun sonlarına yakın olduğumuzu ancak önümüzdeki birkaç ay içerisinde bu adımın atılmayacağını biliyoruz. ARM üzerinde çalışan Windows ile beraber masaüstünde ve dizüstünde kullandığımız Windows, hücresel veri yeteneklerine sahip bir şekilde evrilmeye çoktan başlamış durumda. Bu da firmanın Windows 10 Mobile ile pazardan çekilip ultramobil bilgisayarlarla yeniden girmesinin temel hareketi.

Microsoft'un katlanabilir cihaz patenti. 

Bu yatırımlar, Microsoft'un artık doğrudan iPhone veya Android'le rakip olmayacağının en büyük göstergesidir. Ortaya çıkacak olan cihaz, şimdiye kadar kullandığımız tüm akıllı telefonlardan eşsiz bir şekilde farklı olacak. Tüketicilerin büyük bir kısmının akıllı telefonlarını bir anda bırakıp Microsoft'un ultramobil bilgisayarına geçmesini beklemiyorum ancak bu adım Microsoft'u mobil pazara yeniden sokacak ve değişimin başlangıcı olacak.

Microsoft, Surface ailesi ile daima yenilikleri teknoloji dünyasına kazandırıyor ve üçüncü parti üreticilere örnek cihazlar gösteriyor. Surface Phone'un da bu şekilde bir örnek cihaz olacağını söylememize gerek yok. Surface Pro ile beraber ikisi bir arada cihazlar artık hayatımızın önemli bir parçası haline geldi ve diğer tüm üçüncü parti üreticiler de ikisi bir arada cihazlar üretiyorlar. Surface Phone'dan sonra da ultramobil bilgisayarlara ilgi, üçüncü parti üreticiler tarafından başlayacaktır.

Yeni cihaz kategorisi, bilgisayarların geleceği


Windows 10 Mobile'ı öldürmek, Microsoft'un artık tamamen bilgisayarlara odaklanmasını sağlıyor. Bunun sayesinde ise firma ceplere girebilen bir bilgisayar tasarlayarak yeni bir cihaz kategorisi oluşturmaya hazırlanıyor. Surface ailesinin tüm üyeleri Windows ile çalışmakta, eğer Windows 10 Mobile'a sahip bir Surface cihaz görseydik bu tıpkı işletim sistemindeki ayrım gibi cihazlar arasında da bir ayrım oluşturacaktı.

Ayrıca Windows 10 Mobile'ı bir mobil cihazda kullanmayarak yeni bir cihaz ile kategori oluşturmak Microsoft'un üçüncü parti üreticiler tarafından benimsenmesini daha da kolaylaştıracaktır. Beklenilen Surface Phone, üçüncü parti üreticilerin ultramobil cihaz tasarlamaları için ilham verici bir tasarıma sahip olmalı. Cihaza ait son patentlere baktığımızda üzerinde iki adet yedi inçlik ekran bulunmakta. Bu da Courier konseptinin Microsoft tarafından terk edilmediği anlamına geliyor.

Bu yeni cihaz kategorisi ile iş dünyası kesinlikle şu anda aradığı kanı bulabilir. Firmalar şu anda mobil cihazlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar için ayrı ayrı yatırım yapmaktalar. Ancak Microsoft'un Surface Phone'u çıktığında tek bir cihazı telefon, tablet, dizüstü veya masaüstü olarak kullanmaya başlayabilecekler. Microsoft'un üçüncü parti ortakları da Surface Phone'un yapısını kavrayıp kendi markaları ile benzer ultramobil bilgisayarları piyasaya sürdüğünde tüketicilerin alışkanlıkları bu alana doğru kaymaya başlayacaktır. Microsoft, tüm büyük ürünlerini ilk başta iş dünyasına entegre etmektedir ve ardından genel tüketicilere sunmaktadır. Bunların arasındaki en büyük iki örnek ise Windows ve Office'dir. Tüketiciler, iş yerlerinde bu iki yazılıma olan bağımlılıklarını arttırırlar ve günlük yaşamlarında da alışkanlıklarını devam ettirmek için bu yazılımları ücreti ile satın alıp kullanmaya devam ederler. Eğer firmalar Android ve iOS cihazları bırakıp ultramobil bilgisayarlara geçiş yaparak çalışanlarının alışkanlıklarını değiştirirse, çalışanlar günlük hayatlarında da ultramobil bilgisayar kullanmaya yönelebilir.

Eğer Microsoft, ultramobil bilgisayarı bir telefon olarak konumlandırırsa bu tüketicilerin algısı üzerinde daha kolay anlaşılmaya neden olabilir. Sonuçta tüketicilerin büyük bir kısmı günlük yaşamlarında en fazla akıllı telefonlarıyla etkileşime geçiyorlar. Yazılım devi yeni cihazını bir bilgisayar olarak konumlandırırsa, tüketiciler bunun bir telefon olarak kullanıldığını anlayabilir ancak bilgisayarların kalın ve ağır donanım yapıları onları itebilir. Ancak telefonlarının bilgisayar yeteneklerine sahip olduğunu ve bunu yaparken de ince ve hafif yapısını kaybetmediğini söylerse, işler değişebilir.

Kişisel bilgisayarlar yeniden tanımlanıyor


Modern akıllı teleofnlar, telefon olmanın yanı sıra aynı zamanda Continuum benzeri çözümleri kullanarak farklı amaçlarla kullanılabiliyorlar ve bu da kişisel bilgisayarlara olan bağımlılığı giderek azaltıyor.

 
Her ne kadar günlük hayatımızın hala büyük bir parçası olmasa da bu Continuum benzeri araçlar, bilgisayarlar ile akıllı telefonlar her geçen gün birbirlerine yakınlaştırıyor. Microsoft aslında şu anda mobil pazarda bir oyuncu olmasa bile dolaylı yoldan bu ve benzeri araçlarla rekabet etmek zorunda kalacak.

Microsoft'un "tek Windows" stratejisi, başarısız bir akıllı telefon girişiminin ardından gerçeğe dönüşüyor. Diğer firmalar akıllı telefonlarda kullandıkları sistemleri daha yetenekli hale getirmeye çalışıp bilgisayar olarak kullandırmaya çalışırken Microsoft hali hazırda yetenekli olan Windows ürününü akıllı telefonlara uyumlu bir hale getirip bilgisayar kavramını mobilize edip yeniden tanımlıyor olacak.

Windows 10 Mobile'ın ölmesi, Microsoft'un geleceğe yönelik daha akıllı bir strateji izlemesi için oldukça önemli bir gelişme oldu. Her ne kadar mobil işletim sisteminin kaderine terk edilmesi pek çok kullanıcı tarafından acı içerisinde karşılansa da gelecekte hepimizi daha güzel şeyler bekliyor olacak.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y