» » Windows 10 Mobile başarılı olsaydı bile Microsoft akıllı telefon stratejisini değiştirecekti
14:43 Perşembe 10 1 607
10-08-2017, 14:43
Mobile 1 607 10

Windows 10 Mobile başarılı olsaydı bile Microsoft akıllı telefon stratejisini değiştirecekti

Kısa bir süre önce Microsoft'un akıllı telefon pazarındaki Windows 10 Mobile ile sürdürdüğü "beta testinin" sonlandığını ve artık ARM tabanlı ultramobil bilgisayarlara geçiş yaparak sektöre yatırım yapmaya devam edeceğini açıklamıştık.
Geçtiğimiz aylarda Terry Myerson'ın Mary Jo Foley ile gerçekleştirdiği röportajda Microsoft'un mobil stratejisi ile ilgili önemli bilgiler bize aktarılmıştı. Microsoft'un sektördeki pazar payı %1'in altında ancak firma yatırımlarını gerçekleştirmeye devam ediyor.

Teknik olarak Windows Mobile'da benzersiz iki şey vardır; birincisi hücresel bağlantı, ikincisi ise ARM tabanlı işlemciler. İkisi de gelecekteki stratejide önemli rol oynamaktadırlar.

ARM tabanlı işlemciye sahip ve hücresel bağlantı özelliğine sahip cihazlara yatırım yapmaya devam edeceğiz. Ne tür bir aygıta yatırım yapacağımızı söylemiyorum, hep birlikte göreceğiz. ARM işlemciye ve hücresel bağlantıya sahip Windows cihazlar... Bu tür şeylere yatırım yapmayı bıraktığınızda yeniden başlamak oldukça zor.

Bir şeyi büyütmek için yatırım yapmak kolay, ancak teknik bir stratejiye yatırım yaparken.. Bazı insanlar bunu sorgulayabilir, özellikle de okuyucular arasında.

Şu anda hepinizin Windows 10 Mobile'ı sevdiğini biliyorum ancak firma çok daha büyük bir strateji için adım atmaya çoktan başladı. Gelecekteki cihazlar için teknik altyapı hazırlanmaya devam ediyor ve bu gerçekten zorlu bir süreç.

Bazı hayranların Windows 10 Mobile'ın yakın zamanda diğer Windows tabanlı işletim sistemleri gibi öleceğini kabullenmesi oldukça zor bir durum ancak durum tam olarak böyle.

Microsoft artık Windows 10 Mobile'ı geliştirmeye devam etmeyecek ancak yine de geçmişte firmanın mobil stratejisinin bir parçasıydı.

Microsoft hala oyunda


Windows 10 Mobile yavaş yavaş ömrünün sonuna doğru ilerlerken Microsoft'tan Myerson, mobil pazarda olacaklarını ve yeni bir işletim sisteminin var olacağını doğruladı. Bu da en azından hayranlar için ufukta bir umut var demek.

 
Myerson'ın gelecekte çıkacak olan mobil cihazlar hakkında küçük bilgiler vermesi ve aynı şekilde Microsoft'un CEO'su Satya Nadella'nın Mayıs ayı itibariyle aynı bilgiler çevresinde açıklama yapması Windows 10 Mobile'ın ömrünü doldurduğunu ancak Microsoft'un mobil cihazlardan vazgeçmediğinin habercisi.

Ancak bu durum Windows 10 Mobile hayranları için oldukça zor bir durum. Yıllarca destekleyip severek kullandıkları işletim sisteminin tamamen sonlandırılacağını öğrenmek pek çok kullanıcı tarafından hoşça karşılanmıyor. Ancak büyük resme bakıldığında ARM tabanlı cihazlarda çalışacak olan Windows 10 çok daha büyük şeylerin habercisi. Ultramobil bilgisayar konsepti ile çok daha güçlü cihazlara sahip olup günümüzün telefon mantığından uzaklaşmak iyi bir fikir olabilir. Telefonlar uzun yıllardır aynı yapıya sahip ancak teknoloji sürekli gelişiyor. Neredeyse bilgisayarımızdan daha güçlü mobil işlemciler bulunmakta. Microsoft buradaki potansiyelin farkına vararak sektöre yeni bir soluk aldırmaya hazırlanıyor.

Eğer Windows 10 Mobile gerçek anlamda başarılı olsaydı Microsoft yine de ultramobil bilgisayarlara yönelik bir strateji oluşturmaya devam edecekti.

Beklemede kalın


1990'larda çıkan Pocket PC'lere baktığımızda Microsoft, Windows'un cebe sığacağını çok önceden öngörmüştü. Mobil cihazlar için gerçekleştirilen her stratejinin ardında aynı hayali gerçekleştirmek yatıyordu. Pocket PC, Windows Mobile, Windows Phone ve şimdi de Windows 10 Mobile... Tüm denemeler kendi içerisinde belirli başarılara ulaşsalar da sonuçta hepsi başarısız oldu.

 
Teknik olarak baktığımızda OneCore stratejisi Windows 10 Mobile için önemli avantaj sağlıyordu. Bilgisayar ve telefonda aynı çekirdeği kullanmak her iki sistemin de birbirinin büyümesine yardımcı olacaktı.

Kağıt üzerinde Windows 10 Mobile için geliştirilen uygulamalar Windows 10'da, Windows 10 için geliştirilen uygulamalar ise Windows 10 Mobile'da çalışıyor olacaktı. Bu sayede her iki platformdaki sistemler için çıkan yeni uygulamalar da birbirlerini besleyecekti.

Bu sayede herhangi bir Windows 10 kullanıcısı için Windows 10 Mobile deneyimi çok daha tanıdık olacaktı ve benzer bir deneyim almak için Windows 10 Mobile tercih etme sebebi artacaktı. Ancak durum daha önceki denemelerde de olduğu gibi planlandığı şekilde ilerlemedi.

Ancak her ne olursa olsun Microsoft'un daimi stratejisi Windows üzerinden ilerliyor. Windows derken gerçek anlamda masaüstünde kullandığımız Windows'tan bahsediyorum, Windows 10 Mobile'dan değil. Bundan dolayı Microsoft, Windows 10 Mobile'ı bir kenara bırakarak Windows 10'u ARM tabanlı işlemcilerde çalıştırmaya yönelik yatırımlarını sürdürmeye devam etti.

 
Bana kalırsa Microsoft için Windows 10 Mobile bir başarıydı, ancak her ne olursa olsun Microsoft'un vizyonundaki gibi telefonlarda gerçek anlamda Windows'u çalıştırmanın bir parçası olamayacak kadar farklı bir yapıya sahipti. Evet, Windows 10 Mobile mobil işletim sistemi olarak başarılı, ancak Microsoft'un istediği özel bir mobil işletim sistemi değil. Her yerde kullanılabilen bir işletim sistemi.

Windows 10 Mobile ve ARM işlemciler üzerinde çalışan Windows birbirini tamamlayan ikili


Microsoft'un Windows 10 Mobile işletim sistemi başarılı olsaydı muhtemelen akıllı telefonlar ve küçük ekranlı tabletlerde kullanılmaya devam edebilirdi. En azından 2018'in sonlarına doğru işletim sistemine olan destek kesilmezdi.

 
Microsoft, Windows 10 Mobile'ın Android ve iOS'ten sonra ciddi anlamda bir yüzdeye sahip olan bir mobil işletim sistemi olmasını umuyordu.

Ancak Microsoft, pazar için yaptığı yatırımları yeterince arttırmadı ve mevcut pazardaki ürünler yeterinde dominanttı. Üçüncü bir oyuncu olmak için yeterince çaba gösterilmemesi sonucu Windows 10 Mobile hiçbir zaman Windows'un bilgisayar pazarında olduğu kadar ciddi bir oyuncu olamadı.

Taşınabilir bilgisayarlarda tam sürüm Windows çalışacak


 
Microsoft'un geçmişte tam sürüm Windows'u telefonlara getirme gibi bir planı yoktu çünkü akıllı telefonlar için zaten Windows 10 Mobile işletim sistemine sahipti.

Ancak ARM tabanlı işlemcilerde Windows 10'un sorunsuz bir şekilde çalışması ile beraber CShell girişimlerinin başlaması sonucu Microsoft'un odaklandığı ana nokta artık tam sürüm Windows 10'un akıllı telefon boyutlarındaki ultramobil bilgisayarlara gelmesi.Tam sürüm Windows'un telefonlara gelmesi ve çalışması oldukça zor bir ihtimal. Ancak bir yandan ARM tabanlı işlemciler üzerinde çalışan Windows bunun bir işaretçisi olabilir.

Burada anlamamız gereken önemli nokta şu; Microsoft yeniden akıllı telefon sektörüne giriş yapmayı denemiyor, akıllı telefon boyutlarında ultramobil (ultra taşınabilir) bilgisayarlar ile beraber masaüstü işletim sistemini çok daha küçük ekranlı cihazlarda çalışabilen bir forma uygun hale getirip hayatımızın her anında kullanmamıza olanak sağlıyor. Yani masaüstünde kullandığımız Windows'u mobil cihazlarda kullanmak üzere optimize ediyor, ancak bunu yaparken de hem ultramobil cihazlarda, hem de bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlıyor.

Geçtiğimiz haftalarda Joe Belfiore'nin ARM tabanlı cihazlarda çalışacak olan Windows'un telefonlar için değil, bilgisayarlar için olacağını söylemesiydi. Bu açıklama, yukarıdaki açıkladığım modele oldukça uygun. Sonuçta gelecek olan cihaz bir akıllı telefon değil, ultramobil bir bilgisayar.

Ne olabilirdi?


Eğer Windows 10 Mobile başarılı olsaydı muhtemelen Microsoft'un taşınabilir mobil cihazlar için aynı anda iki oyuncusu olacaktı. Akıllı telefon isteyenler için yine de bir Windows 10 Mobile çözümü olmaya devam edecekti ancak ARM tabanlı işlemci üzerinde çalışan Windows tabanlı ultramobil bilgisayarlar. Bu senaryo gerçek olsaydı Microsoft tarafından her iki segment için cihazlar görebiliyor olacaktık ve tıpkı Surface serisinde olduğu gibi üçüncü parti üreticilere örnek olabilecek yapıya sahip olacaklardı.

 
Windows 10 Mobile ile çalışan akıllı telefonlar muhtemelen uygun fiyatlı ürünler olmaya devam edeceklerdi. Ultramobil bilgisayarlar ise daha pahalı bir çözüm olacaktı. Yazı içerisinde çokça defa değinmeye çalıştım; Microsoft'un uzun vadeli hedefi Windows'u her cihazda çalışabilen bir işletim sistemi haline dönüştürmek. Akıllı telefonlar, küçük ekranlı tabletler, Continuum aracılığı ile bilgisayara dönüşebilen ekranlarda kullanıma sunmak ve mevcut kullanım alanları.

Microsoft'un tek bir işletim sistemi ile birbirinden farklı olan pek çok cihaz üzerinde hizmet vermesi mevcut rakiplerinden ayrışması için önemli bir faktör olacaktır.

Microsoft elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor


Microsoft'un Windows 10 Mobile girişimi bir türlü istediği şekilde başarıya ulaşmadığı için tüm iş gücünü ARM tabanlı işlemcilerde çalışacak olan Windows'a aktardığı bir gerçek. Windows 10 Mobile şu anda tamamen ölmüş bir işletim sistemi değil, ancak zirveye oynadığını da söyleyemeyiz. Önümüzdeki bir yıl içerisinde Windows 10 Mobile için olan umutlar tamamen sönecektir. Ancak o zamana kadar Microsoft, Windows 10 Mobile için geliştirmeleri yapmaya devam ediyor olacak.

 
Windows 10 Mobile'ın başarısız olmasından dolayı tekrar yükselişe geçirmeye çalışmak yüzme bilmeyen birinin denizde çırpınmasına benzeyecek bir adımdı. Microsoft da bu anlamsız çırpınmayı gerçekleştirmek yerine yüzmeyi öğrenerek sektöre farklı bir noktadan giriş yapmaya hazırlanıyor. Günümüzde gittikçe her şey mobilleşiyor. Önce masaüstü bilgisayarlarımızı terk edip dizüstü bilgisayarlarımıza geçiş yaptık. Birkaç yıl içerisinde ARM tabanlı işlemciler daha da güçlendikçe dizüstü bilgisayarlarımızı terk edip ultramobil bilgisayarlara geçiş yapacağız. Eğer Microsoft kendini bu değişime adapte edemezse Windows'un pazardaki konumunu tehlikeye atabilirdi. Ancak firmanın ileri görüşlülüğü sayesinde Windows her zaman pazarda dominant kalmaya devam edecek gibi gözüküyor. Eğer Windows 10 Mobile başarılı olsaydı bile ilerleyen yıllarda ultramobil bilgisayarlar elbette pazara giriş yapacak olurdu, çünkü elimizde tuttuğumuz cihazlardan çok daha fazlasını beklemeye başlayacaktık. Microsoft ise siz henüz bunu istemeden sizin isteklerinizi karşılamak için elinden geleni yapıyor.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

10 Yorum
 1. Ali
  Ali
  11 Ağustos 2017 12:46
  [i]"Teknik olarak baktığımızda OneCore stratejisi Windows 10 Mobile için önemli avantaj sağlıyordu. Bilgisayar ve telefonda aynı çekirdeği kullanmak her iki sistemin de birbirinin büyümesine yardımcı olacaktı. [/i][i]
  Kağıt üzerinde Windows 10 Mobile için geliştirilen uygulamalar Windows 10'da, Windows 10 için geliştirilen uygulamalar ise Windows 10 Mobile'da çalışıyor olacaktı. Bu sayede her iki platformdaki sistemler için çıkan yeni uygulamalar da birbirlerini besleyecekti" [/i]
  Çok iyi bir düşünceydi. Bunu yapmaya Microsoft ne zaman kafaya koydu Tolga bilgin var mı ? yani yaklaşık 1 yıl mı yoksa 3 yıldır vs mi ? Bu düşünce neden başarısız oldu ? Benim bir diğer kafamı karıştıran olay şu. Mesela sıkı bir age of empries oyuncusuyum oyunu mağazadan indirip hem Bilgisayarımda de hem de Telefonumda oynayabiliyorum. Bu durum neredeyse bütün uygulamalarda mevcut olamaz mı ? bunun adına evrensel uygulamalar mı deniyordu ? One Core den kasıt bu değil miydi ??? en azından pc+Mobile one core de kalsaydı. Buarada yazı mükemmel olmuş eline sağlık. 
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   11 Ağustos 2017 13:43
   Microsoft bunu yapmaya Windows 10 ile beraber ortaya koyduğu UWP tabanlı uygulamalarla başladı. Bu düşüncenin başarısız olmasındaki en büyük neden UWP uygulamaların yalnızca Windows 10 bilgisayar, tablet, telefon, HoloLens ve Xbox One cihazlarda çalışmasıydı. Dolayısıyla geliştiriciler pazarda henüz çok fazla büyüklüğe ulaşmamış Windows 10 dünyası yerine tüm Windows ürünlerinde çalışabilen (tabi bu esnada telefon, HoloLens ve Xbox'ı gözden çıkartıyorlar) Win32 tabanlı klasik uygulama yapmaya yöneldiler. Bundan dolayı da Mağaza çok fazla canlanmayı sürdürmedi. Önümüzde uygulaması telefonlarla uyumlu olmasına rağmen geçtiğimiz aylara kadar yalnızca bilgisayar için uygulamasını yayınlamış olan Speedtest by Ookla var. Bu uygulamanın telefonlarda çalışabildiğini firmaya defalarca ben ilettim ancak uzun bir süre uygulamayı yalnızca bilgisayarlarla sınırlı tuttular. Yakın tarihte ise telefon için de yayınladılar. Geliştiriciler bir yandan da kendini yalnızca bilgisayarlarla sınırlandırıyor, telefon kitlesi ile uğraşmak istemiyor. AoE örneğine gelince; evet neredeyse tüm uygulamalarda bu olabilir, UWP'nin amacı da bu zaten. Ancak bu tamamen geliştiricinin insiyatifine kalmış bir durum olduğundan dolayı Microsoft "Sen Win32 tabanlı uygulama yapma, gel UWP yap," diyemiyor. PC, Mobile, Xbox ve HoloLens hepsi OneCore'un bir parçası, ancak geliştiriciler uygulama yaptığı sürece. Örneğin burada şöyle bir sıkıntı daha var, evet UWP ile Xbox için de uygulama yayınlayabiliyorsun ancak kontrolcü ile kullanıma optimize etmedikten sonra kullanıcılar onu satın almaya yönelmiyor. Bu da geliştirici için ekstra çalışma demek oluyor bir yandan.
   1. Ali
    Ali
    12 Ağustos 2017 12:21
    Cevap için Teşekkürler Tolga. Kaliteli bilgilerin var bizleri aydınlatan. Şimdi OneCore aslında Microsoft tarafından başarıldı diyebiliriz değil mi ? çünkü istediği sonucu sundu ama geliştiriciler (development) win32 ye takılı kaldığı için bir nevide başarıya ulaşamadı diye bilir miyiz? Bir diğer kafama takılan şu: mesela bakıyorum VLC Player her platformda var tam bir OneCore örneği sanki şöyle: Xbox One, PC, Mobile, Holographic, Hub bunların hepsi çıkıyor. ve mimari kısmına bakınca x64, x86, ARM çıkıyor. İşletim Sisteminde de Windows 10, Windows 10 Mobile yazıyor sadece... Ama Age Of Empries'de Mimari x64, x86, ARM yazıyor İşletim Sistemide: Windows 10, Windows 8.1, Windows 10 Mobile, Windows Phone 8.1, Windows Phone 8. şimdi durum böyle olunca bu sistemde Windows phone 8 de çalışan aynı zamanda Windows 10 PC de de çalışıyorsa buda OneCore sonucu oluşan bir durum mu ? Eğer böyleyse eski uygulamaları aslında Geliştiriciler sağını solunu düzeltse yada olduğu gibi bridge tarzı bir program vardır belki orasını bilmiyorum yeniden portlasa hem mağaza için hemde geliştirici için iyi bir durum değil mi ? UWP (evrensel Windows Uygulaması) demek OneCore demek değil mi acaba ??? Yani sistem çok iyi kafam da bundan dolayı duman... ;)
    1. Tolga Altaş
     Tolga Altaş
     12 Ağustos 2017 14:52
     OneCore temelde başarılı gibi gözükse de tam anlamıyla UWP anlamında başarıya ulaştığını söyleyemeyiz. Çünkü geliştiricilerin önemli bir kısmı hala UWP uygulamaları benimsemiş durumda değil. Ayrıca diğer platformlardaki kadar Windows platformuna yatırım yapmıyorlar çünkü servislerin bir çoğu tarayıcıdan da erişilebilir durumda. Dolayısıyla hem web için hem de UWP için yatırım yapmanın mantığını çözememiş durumdalar. Age of Empires örneğinde Windows Phone 8 desteğinin bulunması uygulamanın Silverlight tabanlı olmasından kaynaklanıyor. Yani Windows 8 ile beraber ortaya çıkan ve aslında UWP'nin yapmayı başardığı şeyi yapmaya çalışan bir sistem. Ancak bu sistemde bilgisayar ve telefonlar için ayrı ayrı uygulama hazırlamak gerekiyordu. Şimdi ise UWP ile beraber tek bir uygulama yaparak bu sorun çözüldü. Windows 8'de çalışan uygulamaların Windows 10'da çalışmasını OneCore'a değil daha çok Windows'un müthiş geriye dönük uyumluluğuna bağlamalıyız. Silverlight tabanlı bir uygulamayı UWP yapmak için geliştiricinin uygulamayı en baştan yazması gerekiyor. Yani onun için bir bridge bulunmamakta. Evrensel Windows Platformu, OneCore'un bir parçası ancak Silverlight tabanlı uygulamalardan tamamen bağımsız.
     1. Ali
      Ali
      12 Ağustos 2017 15:26
      Age of Empires oyunu Microsoft'un olmasaydı bu kadar da uğraşılmazdı belki ;) Ama Windows'un müthiş geriye dönük uyumluluğu her şeyin başında geliyor. O konuda Microsoft firması iyi iş çıkartıyor. hakkını vermek gerekli...
 2. Ali
  Ali
  12 Ağustos 2017 12:28
  Tolga bu yazıyı ayrıca yazıyorum. Mesela az önce Moment Browser indireyim dedim normal web sitesinden gezerken karar verdim sayfa şu: [i]https://www.microsoft.com/tr-tr/store/p/monument-browser/9nblggh1nsvj  
  [/i]
  Şimdi burada diyor ki;[b][i] 
  Sistem Gereksinimleri Minimumda Maksimumda aynı =
  İşletim Sistemi: Windows 10, Windows 10 Mobile,
  Mimari: ARM, x64, x86   [/i][/b]

  [i][b]UYGULAMAYI AL[/b][/i] kısmını tıkladığımda [i][b]Mağaza açıldı. [/b][/i]Mağazada yazanlar şu şekilde:

  [i][b]Sistem Gereksinimleri Minimumda Maksimumda aynı =
  Windows 10 sürüm 10.586.0 veya daha üstü gerekli
  Mimari: x64 gerekli [/b][/i]

  Haydi bak şimdi kafam karıştı az önce ki yerde Mimari: ARM, x64, x86  yazıyordu şimdi tuttu sadece x64 gerekli dedi. ??? yani aynı şeyler yazmamakta. neden acaba ya ? bununla ilgili mağazada bir düzenlememi gerekli acaba. yada mağaza uygulamasında senin bilgisayarın içerikleri ile ilgili olanı mı yazıyor sadece yani belki x64 olmasa x32 i olsa onu mu yazacaktı. linkte ki web sitesinde ki yerde de olabilecek tüm mimari sistemlerini mi yazıyor acaba ? Tolga bu konu ile ilgili bir makale Lütfen  frowning Bu yazıyı az önce yazdığın yoruma cevap kısmında yazmadım ayrıca yazdım ki karışmasın ortalık daha fazla dedim kendi kendime  bowtie 
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   12 Ağustos 2017 14:57
   Son paragraf içerisinde yazdığınız bilgi tamamen doğru, web tabanlı mağazada uygulamanın tüm cihazlar için olan uyumluluk bilgileri yer almakta ancak Mağaza uygulamasında yalnızca cihazınızla ilgili uyumluluk bilgileri yer almakta. Uygulamada fazla detayın yer almaması ise tamamen bilgi kirliliğini önlemeye yönelik. Web kısmında yer alan bilgiler ise hem telefondan hem de diğer tüm cihazlardan erişime açık olduğu için tüm uyumluluk bilgilerini listeliyor.
   1. Ali
    Ali
    12 Ağustos 2017 15:22
    Teşekkürler Tolga. O zaman şöyle: Telefona kurulan kısmı ARM mimarisi, PC'ye kurulan kısmı da işletim sistemi 32 bit ise x32 mimarisi eğer işletim sistemi 64 bit ise x64 mimarisini mağaza tanıyor ve ona göre kuruyor...

    Peki son sorum şu olsun. Bu yazılımı yapan bir geliştirici (development) bunları visual studio 'da tek bir sefer yazıp mı mağazaya ekliyor yada ARM için ayrı x32 için ayrı x64 için ayrı tek tek yazarak mı mağaza'ya ekliyor. yada zaten uygulamayı yazarken bunlar kod olarak içine gömülüyor mu ? eğer uygulama yazarken aynı anda bir kod gömülü pratiği varsa geliştiriciler buna göre daha rahat UWP yapabilirler diye düşünüyorum ama ayrı ayrı olsa gerek ki halen birçok uygulamanın mobilde olanı PC de yok, PC de olanı mobilde yok...
    1. Kurban
     Kurban
     13 Ağustos 2017 07:28
     Tolga bey bu sorunun cevabını bende merak ediyorum. Yukarıda ki soru cevap sayesinde de benimde merak ettiğim ama bir turlu soramadığım şeylerin cevabını almış oldum. Teşekkurler
    2. Tolga Altaş
     Tolga Altaş
     13 Ağustos 2017 14:27
     UWP uygulamalarda tek bir kod yazılıyor ve tek bir paket içerisinde yer alıyor her şey. O tek paket doğrudan Mağaza'ya gönderiliyor. Ancak paketin içerisinde SDK'ler içerisinde mevcut cihazlara göre.