» » Microsoft'un Surface Phone'u, Windows Phone hayranları olmadan da başarılı olabilir
02:10 Cumartesi 2 2 106
22-07-2017, 02:10
Mobile 2 106 2

Microsoft'un Surface Phone'u, Windows Phone hayranları olmadan da başarılı olabilir

Windows Phone fanları, sizi üzecek birtakım haberlerim var: Microsoft'un efsanelere konu olan Surface Phone'u siz olmadan da başarılı olabilir.
Windows telefonlar birkaç yıl önce özellikle Avrupa'da ciddi bir pazar payına sahipti, ancak son yıllarda Microsoft'un izlediği politikalar nedeniyle 2017'nin ilk çeyreğinden itibaren dünya genelindeki pazar payı %0.1'e kadar düştü. Ancak Microsoft'un bir sonraki büyük adımı olan Surface Phone'un başarılı olması için size ihtiyacı olmadığını bilmeniz gerekiyor.

Microsoft, Windows 10 Mobile'ı piyasaya sürdükten sonra donanım ve yazılım konusunda kullanıcıları pek güldürmedi. Bundan dolayı pek çok Windows telefon sever sisteme küstü ve pek hoşnut olmasalar da artık iOS ve Android işletim sistemine sahip bir cihaz kullanmaktalar.

Microsoft'un yeni telefonu muhtemelen akıllı telefonlar ile bilgisayarları birleştiren yeni bir kategori oluşturmayı hedefliyor. Firma, Surface markalı ürünleri ile her neredeyse her seferinde yeni bir kategori yaratıyor. Surface Laptop hariç bugüne kadar çıkan tüm Surface cihazlar teknolojik ürünler için yeni bir kategori belirleyici ürün ünvanına sahipti. Görünüşe göre Microsoft, Surface Phone ya da adı her ne olacak ise bunu sürdürmeyi devam edecek.

 
Unutmamak gerekiyor ki Windows telefon hayranları, muhtemelen yer yüzündeki mobil cihazlar anlamında en tutkulu bireylerden oluşmaktadırlar. Hayranlar, Microsoft'un donanıma ve yazılımına para veriyor ve Mağaza'dan alışveriş yaparak Microsoft'a para kazandırmaya devam ediyorlar. Ayrıca gönüllülük esaslı olan Insider Programına katılarak gelecekte yayınlanacak olan yenilikleri deniyor ve geribildirimleri ile işletim sisteminin gelişmesine katkıda bulunuyorlar. Ancak dürüst olalım; Microsoft bu tutkulu topluluk olmadan da başarılı olabilir.

Windows telefon hayranları artık küçük bir gruptan oluşuyor


Hayranlar, Windows telefonların iPhone'un gölgesinde kalmasına ve piyasada virüs gibi yayılan Android cihazların arasında yol olmasından dolayı oldukça şikayetçiler.

 
Elbette bu tutkulu topluluk Windows telefonlar için en iyisini istiyor. Microsoft'un mobil piyasadaki yolculuğunda hepimiz onunla birlikte yürüdük ve gelişmelerin her anında firmanın yanında olduk.

Birçoğumuz Microsoft'un amiral gemisi cihazlarını aldık ve gelişmekte olan bu işletim sistemine yatırım yaptık. Bir kısmınız işletim sistemi hatalarından dolayı bıkkınlık yaşıyor olabilir ancak geribildirimler olmadan gelişme sürecinin uzayacağı da bir gerçek. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi; Microsoft biz olmadan da Surface Phone ile başarılı olabilir.

Microsoft'un uzun vadeli planlarının içerisinde daima bilgisayarlar yer almakta ve firma bugüne kadar asla telefonları bu planların içerisine dahil etmedi. 2017'nin ilk çeyreği ile beraber neredeyse yok olan bu topluluk ile beraber artık firma için telefon hayranları ciddi bir değer değil.

Bu bir gerçek; Windows telefonların artık neredeyse bir pazar payı yok ve "Diğer" kategorisi ile aynı yüzdeyi paylaşıyor. Bu duruma gelinmesinin en büyük nedeni firmanın izlediği politika elbette. Kullanıcıları sisteme küstürmesi ve onları desteklememesi, aynı zamanda sistem hakkında herhangi bir yenilik veya geleceği konusunda açıklama yapılmaması tüketicileri sistemden iyice uzaklaştırdı.

Oyun bitmedi


 
Microsoft muhtemelen gelecek olan Surface Phone için mobil stratejisini küçültüyor. Ancak mobildeki bu suskunluk mevcut Windows telefon hayranları tarafından hoş karşılanmıyor. Bu konuda özel bir açıklama yapılmaması ve resmi anlamda yeni bir cihaz üzerinde çalışıldığı bilgisinin basına aktarılmaması bu tutkulu topluluğu mutsuz ediyor. Microsoft bir yandan bir sonraki büyük adımı olacak olan cihaz üzerinde çalışmaya devam ederken Windows 10 Mobile üzerindeki belirsizlik topluluğu öfkelendiriyor.

Microsoft'un yeni cihazı için tüm eski cihazlardan vazgeçtiğinin artık biraz farkına varmanız gerekiyor. Yazının önceki kısımlarında yazdığım gibi Microsoft muhtemelen yeni bir cihaz kategorisi yaratmak için titizlikle çalışıyor. Ancak bu durum sonucunda eski cihazlara ne olacağı hakkında kesinlikle bir bilgi bulunmuyor. Microsoft zaten 950 ve 950XL ile beraber akıllı telefonlar ile bilgisayarları bir araya getirmek istiyordu. Bunula ilgili olarak ise Continuum teknolojisini tanıtmıştı.

Bana kalırsa Microsoft'un bir sonraki telefonu ARM işlemci üzerinde çalışan bir Windows 10 cihaz olacak. Geçtiğimiz günlerde Joe Belfiore, Windows 10 ARM'ın yalnızca bilgisayarlar için geliştirildiğini ve telefonlarda çalışmayacağını bildirdi. Yeni cihaz büyük ihtimalle bir akıllı telefon olmayacak. Akıllı telefon özelliklerine sahip bir bilgisayar olacak ve cebinizde taşıyabileceğiniz ölçülere dönüşebilecek. CShell ile beraber telefona uyumlu bir arayüze sahip olmasını beklediğim cihazın aynı zamanda geçmiş dönemdeki cihazlar gibi Contiuum desteğine de sahip olması şart. Satya Nadella'nın telefon hakkındaki söylemlerini birazcık incelediğimizde ortaya çıkacak cihazın cebe sığan bir bilgisayar olabileceğini çıkartmak çok da zor değil.

Windows 10 ARM ile beraber mükemmel bir mobil cihaz ortaya çıkabilir


Yukarıda bahsettiğim açıklamaların kafanızda bir telefon olarak canlanmasını istemiyorum, gelecek olan cihaz büyük ihtimalle patentlerde olduğu gibi katlanabilir bir yapıya sahip olacak. Çift ekrandan teki kullanıldığı esnada CShell, telefon için kullanılabilir arayüzü aktif edecek. İki ekranı aynı anda kullanmaya başladığınızda ise muhtemelen tabletlerle benzer bir arayüzle karşılaşacağız. Ayrıca cihazı Contiuum ile tam bir Windows 10'a dönüştürmek de zor olmayacaktır.

Özellikle Creators Güncellemesi ile beraber OneNote gibi yazılımlarda arttırılan kalem desteği yalnızca Windows 10 S için değil, Surface Phone için de yapılıyor olabilir. Bu da cihazın kalem desteğine sahip olabileceği anlamına geliyor. Microsoft zaten kalem desteğine sahip bir telefonu Lumia 950 ve 950XL ile yapmak istiyordu. Ancak bu vizyondan daha sonra vazgeçti.

Microsoft muhtemelen yeni Surface Phone ile beraber yalnızca telefon deneyimi sunmak istemiyor, cebinizde bir bilgisayar taşımanızı istiyor. Joe Belfiore'nin konuşmasında imalı bir şekilde kullandığı "telefon benzeri deneyimler için Windows 10 Mobile bulunuyor." demesi muhtemelen bir işaret.

Ultramobil cihaz ya dane derseniz deyin, Surface Phone muhtemelen bir bilgisayar ile yapabileceğiniz her şeyi yapmanıza izin veren bir cihaz olacak. Ancak cihazın konumlandırılması ciddi bir önem arz ediyor. Günümüzdeki mobil cihazlar çok daha kolay tüketilebilir ihtiyaçlar için kullanılmakta. Sosyal medya takibi, basit mobil oyunlar ve internette gezinme gibi. Ancak bilgisayarlar ise üretkenliğin üst düzeyde kullanıldığı aletler. Eğer tanıtımda Surface Phone, çok fazla bilgisayarmış gibi gösterilirse bu son kullanıcı için iyi bir itibar oluşturmayabilir.

Akıllı telefonlar günümüzde bilgisayarlardan daha fazla kullanılıyor. Telefonunuzu, Continuum ile bir bilgisayara dönüştürmek aslında kötü bir fikir değil. Tüm verileriniz tek bir cihazda olacak ve sizinle beraber gelecek. Mevcut Lumia 950, 950 XL ve HP Elite x3 ile de bunu yapabilirsiniz ancak bu tam Windows 10 deneyiminden oldukça uzak bir deneyim oluşturuyor.

Geçmiş alışkanlıklardan kopamayanlar


Microsoft için geçmişteki alışkanlıklarından kopmayan bireyler büyük bir sorun olabilir. Bugüne kadar yalnızca akıllı telefon kullanan bu bireyler, telefon özelliğine sahip bu cep bilgisayarlarına alışmakta zorluk yaşayabilir. Ayrıca yeni cihazın tam olarak "telefon" sınıfına girmemesi pek çok kullanıcı için kavraması oldukça zor bir kavram. Özellikle Microsoft, bu durum için resmi bir kavram açıklamadığından dolayı ben de tanımlayıcı terimler bulmakta zorlanıyorum.İnternet üzerinde sesli ve görüntülü görüşme yapabilmek için milyonlarca insan bilgisayarlarından, telefonlarından veya tabletlerinden Skype kullanıyor. Ancak Skype da yukarıda belirttiğim gibi geçmiş alışkanlıklarından kopamayan bireyler için alışması zor bir yazılımdı. Skype gençler arasında çok hızlı yaygınlaşmaya başlasa da yetişkin bireyler arasında oldukça zor yayılan bir yazılım oldu. Özellikle metin tabanlı mesajlaşmaya alışmış bireyler tarafından da ilk başta yadırganan Skype daha sonradan günümüzde bir standart haline geldi.

Microsoft'un uzun vadeli ARM hedefleri, hem telefon hem de bilgisayar kullanıcılarını aynı anda hedeflediği için Windows telefon hayranlarından çok daha geniş bir kitleye hitap ediyor. Ayrıca mobil pazara girmeye çekinen pek çok bilgisayar üreticisinin de pazara girmesini sağlayacak olan bu yöntem ile ultra mobil cihazların yaygınlığı pazarda artıyor olacak.

Zamanla yeni kategori oluşturan bu cihazlar iOS ve Android kullanıcılarının da dikkatini çekme potansiyeline sahip. Çünkü mevcut iOS ve Android kullanıcılarının deneyimleri birbirlerine oldukça benziyor. Ancak Microsoft'un ultimate mobil cihazı onlara farklı bir deneyim sunmayı hedefliyor olacak. Bu da, hali hazırdaki mobil işletim sistemlerinin dengesini değişebileceği anlamına geliyor.

Muhtemel Surface Phone'un teknik özellikleri ve boyutu hakkında kesinlikle bir bilgi bulunmuyor. Ancak cihazın katlanabilir olması, gerektiğinde telefon, gerektiğinde daha büyük ekrana dönüşerek bir tablet, gerektiğinde ise Continuum kullanılarak bir masaüstü bilgisayar dönüşmesi en büyük beklentiler arasında. Şimdilik bunlar sadece birer beklenti. Ancak Joe Belfiore'nin üstüne bastığı bir diğer önemli noktadan söyleyebileceğimiz gibi, bu cihazların şarjının çok çok uzun süre gitmesi bekleniyor. Bu kıyaslamanın hangi cihazlarla yapıldığı henüz belli değil ancak bir bilgisayar sınıfında bulunacak olan telefondan bahsettiğimizi düşünürsek laptoplara kıyasla olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı yazının orta kısmından itibaren "Windows çalıştırıyorsa şarjı nasıl olacak?" gibi bir fikre kapılmanızı istemiyorum.

İş dünyası, en büyük oyuncu olabilir


Microsoft, Windows 10'u her ne kadar kullanıcı odaklı geliştirse de ilk geliştirme sürecinin birinci adımının iş dünyası odaklı yapıldığını biliyoruz. Windows 10 Mobile'ın da HP'nin talepleri sonucunda iş odaklı güncellemeler alacağı gelen bilgiler arasında. HoloLens ve Surface Hub gibi pahalı donanımlar ise yine Microsoft tarafından iş dünyası odaklı olarak pazarlanıyor. Yeni Surface Phone'un da ucuz olmasını kimse beklemiyor. Diğer pahalı donanımlar gibi Surface Phone da iş dünyası odaklı tanıtılabilir. Microsoft ve Nokia uzun yıllardır Windows Phone ve Windows 10 Mobile'ı ucuz telefonlar üreterek yaygınlaştırmaya çalıştı ancak bu çok da başarılı olmadı. Firma bundan dolayı bu stratejiden tamamen vazgeçip deneyimli olduğu iş dünyasına odaklanabilir.

Firmaların büyük kısmı hali hazırda Windows kullanmaktalar. Bu, onların alışmış oldukları mevcut işletim sistemlerini ceplerinde taşımaları için büyük bir fırsat. Firmalar, çalışanları nereye giderse gitsin onların en uygun ortamda verimli bir şekilde çalışmasını istiyor. Ceplerinde taşıyabildikleri telefon ile firmalar bunları çalışanlarına kolayca yaptırabilirler. Ayrıca firmalar, çalışanları için yüksek adetli siparişler verdiği için Microsoft'un perakende satışları arttırmaya yönelik ekstra çaba göstermesine de gerek kalmıyor. Eğer firma çalışanları bu konseptten memnun olursa günlük cihazlarını da ihtiyaçları doğrultusunda Microsoft'un Surface Phone'u ile değiştirebilirler.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

2 Yorum
 1. Burak
  Burak
  3 Ocak 2018 13:59
  Telefon pazarında başarılı bir cihaz ortaya çıkarsa tekrar dönerim.
 2. Ali
  Ali
  7 Ocak 2018 14:13
  hani ballmer diyordu ya development diye diye bağırıyordu ya önce bu sorunu halletmeliler. ön kamera ve arka kamera iyi olmalı. bakın bunları yapmazlarsa en iyi işlemci en iyi ram bilmem ne inanın kullanıcı kafasında bir şey uyandırmıyor. adam kredi çekip i phone alıyor ama inanıyorum ki surface mobile ondan daha iyi olacak ama gidip almayacak niye bana uygulaması yok o yok bu yok var mesela diyelim instagram canlı yayı özelliği yok bunlar hep problem. Umarım tez zamanda UWP uygulamalar artık patlar da telefonda full Windows 10 çalıştıracağı için sorunlar ortadan kalkar...