» » 2016’da Windows 10 Mobile dünyasında neler oldu?
13:56 Cuma 0 1 017
30-12-2016, 13:56
Mobile 1 017 0

2016’da Windows 10 Mobile dünyasında neler oldu?

Microsoft’un donanım konusunda 2016’da başarılı olduğunu söylememiz gerek; tabi mobil kısım hariç. Gerek Surface, gerek Xbox tarafında hem ailedeki üyeler güncellendi, hem de yeni ürünler eklendi. Fakat geçtiğimiz 12 ay Windows Phone hayranları için oldukça kötü geçen bir dönemdi. 2015’in sonlarında Nokia’nın alımının tamamlanmasından sonra 5. nesil Lumia’lar piyasaya sürüldü. Cihazlar bir çok yenilik getirse de beklenen inovasyonu sağlayamadı.

Microsoft, Windows Phone’dan vazgeçmedi ama çok kötü bir yıldı


Bununla beraber Windows Phone 8.1’de olan cihazların tümünün Windows 10 Mobile güncellemesi alacağı sözünden geri dönülmesinden dolayı mobil taraftaki kullanım yüzdesi iyice düştü. Bu geri adım yüzünden bir çok Lumia kullanıcısı Microsoft’un güvenini kaybetti ve platform değiştirdiler. Bununla beraber Windows 10 Mobile’ın pazar yüzdesi de artmadığı için uygulama mağazasında çok fazla bir genişleme de gerçekleşmedi. Şu anda dünya üzerinde 400 milyondan fazla Windows 10 kullanan cihaz olsa da UWP beklenen ilgiyi görmedi, bununla beraber Mobile tarafı da zenginleşmedi.

Platformu terk edenler olsa dahi Windows 10 Mobile’ın çok sadık bir kullanıcı kitlesi var. Bu kullanıcıların güvenini kazanmak için Microsoft yıl içerisinde defalarca Windows 10 Mobile’ın desteklenmeye devam edeceğini açıkladı. Fakat sadık kitle bile cihaz yükseltmesi yapmaya pek gönüllü değildi. Özellikle Türkiye’den bahsedecek olursak; Microsoft’un özellikle Amerika, Kanada, Avusturalya ve Avrupa’nın geri kalanında yaptığı mükemmel indirimler Türkiye’ye uğramadı. Lumia 950 ve 950 XL’in çok komik rakamlara ($250-$300) satıldığı dönemde ülkemizdeki Dolar kuru da makulken bu indirimler Türkiye’de gerçekleştirilmiş olsaydı muhtemelen sadık kitlenin cihaz yükseltmesi mümkün olacaktı.

Windows Phone’un pazar payı bu yıl çöküş yaşadı


Windows Phone’un pazar payı Amerika Birleşik Devletlerinde çift haneli rakamlara ulaşamasa dahi Avrupa’nın belirli bölgelerinde başarılı bir ivme yakalamıştı.
 
Microsoft’un Nokia’yı satın almasının ardından öldürdüğü en inovatif fikre sahip olan Nokia McLaren ilk defa 640 ile beraber Microsoft markası mobil cihazlarda kullanılmaya başlandı. Bu cihazlarda Lumia’nın enerjik yüzü olan renkli kapaklar devam etti fakat 5. nesil Lumia’lar ile renkli kapaklardan vazgeçildi. @evleaks’in sızdırdığı render görüntülerinde 950 ve 950 XL için mavi kapaklar mevcuttu fakat piyasaya çıktığında asla bunları göremedik. Mozo’nun ürettiği harika kapaklar mevcuttu fakat Türkiye ve daha bir çok bölgede bu ürünlere erişmek ya çok maliyetli ya da imkansızdı.

2016 içerisinde bizi heyecanlandıracak bir donanım görmek ise çok zordu. HP Elite x3 ile pazara yeni bir amiral gemisi girdi. Fakat cihazın hem fiyatı, hem de firma tarafından iş odaklı konumlandırılması nedeniyle son kullanıcılar cihaza çekimser yaklaştı.

Windows 10 Mobile aslında yalnızca telefonlar için bir işletim sistemi değil, aynı zamanda tabletler için de kullanılabilir durumda. Fakat pazarda Alcatel Pixi 3’teb başka bir cihaz görmek pek mümkün olmadı. Üreticiler genellikle Windows kullanan bir tablet üretmek istediklerinde masaüstü Windows deneyimini cihazlarında yaşatmak istiyorlar.

Tüm bunların sonunda şaşırtıcı olmayan bir sonuç çıktı; Windows Phone’un pazar payı %1’in altına düştü.

Microsoft, Mağaza’yı zenginleştiremedi


Temmuz 2015’te Microsoft’un CEO’su Satya Nadella Windows 10’un yayınlanmasından iki hafta once ZDNet’e Mobile stratejilerini uzun uzun açıkladı. Kendisi açıklamasında “Telefonda ilerleme kaydettiğimizden emin olmak için yapmamız gereken her şeyi yapacağız.” şeklinde bir açıklama bulunmuştu. Bununla beraber gerek masaüstü Windows 10, gerek Mobile kısmında ücretsiz yükseltmeler ile beraber kullanıcı kitlesini arttırdılar.
Facebook, bu yıl Windows 10 Mobile’ı en çok destekleyen geliştiricilerden bir tanesiydi.

Kullanıcı kitlesi arttıkça ürünün geliştiriciler için daha cazip olacağı öngörülmüştü. Fakat bu öngörü gerçekleşemedi ve hala Windows Mağazası, Apple’ın App Store’u ve Google’ın Play Store’unun çok gerisinde. Tüm bunları bir kenara bıraktığımızda sıkça kullanılan mevcut uygulamaların bir kısmı Mağaza’dan ayrılırken bir kısmı ise hala Windows 10 Mobile için güncellenmedi bile.Bu durum ise Windows 10 Mobile’ın düşük pazar payı ile açıklanabilir. Mobil pazarda büyüme yakalayamayan Microsoft, geliştiricilere de umut aşılayamadı. Bundan dolayı çoğu geliştirici uygulamaları UWP yapmak yerine ya platformu terk etti ya da uygulamalarına yatırım yapmayı durdurdu.

Microsoft, iş dünyasına odaklanmakta haklı mı?


Nadella’nın ZDNet’e yaptığı açıklamalarda Windows 10 Mobile yüklü cihazlar üç farklı tabana hitap ediyordu. Bunlar; fanlar, platform değiştirmek isteyen yeni alıcılar ve işletme kullanıcıları.
Lumia 650, Microsoft tarafından iş dünyası düşünülerek pazarlandı.

İşletmeler için en iyi pazarlanabilecek olan ürün Continuum idi. Fakat burada bir tezatlık söz konusuydu. Microsoft, işletmeler için 650’yi konumlandırmıştı. Baktığımızda ise 950, 950 XL ve x3’de Continuum desteği bulunmasına rağmen 650’de bu destek yoktu.Windows 10 Mobile gerçekten ticari kullanıcılar için iyi bir tercih mi? Bilişim Teknolojileri yöneticilerinin bir çoğunun favori cihazı fakat gerçek iş sahasında hala isteneni tam olarak sağlayamıyor. İş dünyasında Office ürünlerinin en çok kullanılan ürünlerinden ikisi olan Outlook Posta ve Outlook Takvim hala masaüstü uygulamasındaki bir çok özellikten mahrum.

Şu anda Windows 10 Mobile hala sadık kitlesi için bir işletim sistemi olmayı sürdürüyor. Gerçekten telefon olarak ne aldığını bilen ve uygulama eksikliğinin farkında olan kullanıcılar bunlar. AdDuplex’in verilerine göre Windows Phone kullanıcıları bir telefona $400’dan fazla vermek istemiyor. Fakat firmanın son istatistiklerine göre Amerika Birleşik Devletlerinde en popüler Windows 10 Mobile yüklü üçüncü cihaz Lumia 950.

Windows 10 Mobile’ın gerçekten diğer cihazlardan öne çıkan bir yönü var mı?


Windows Phone 8 günlerine geri dönmek gerekirse Microsoft’un mobil işletim sistemi diğerlerine göre oldukça farklılaşmış bir yapıya sahipti. Evet, canlı kutucuklar en büyük fark fakat bu Windows Phone 7’den beri var, ben bundan bahsetmiyorum. Mesajlaşma, rehber ve Glance yapısı ve Nokia’ya özel uygulamalar bulunuyordu. Bugün, Windows 10 Mobile’da ise harika bir sorunun farkına varan fakat tam olarak çözemeyen Continuum var. Continuum, dizüstü bilgisayarınız bozulduğunda size anlık olarak çözüm sunabilir fakat mevcut haliyle asla bir bilgisayar deneyimi sunamıyor.
Continuum mevcut haliyle öne çıkan bir özellik değil.

Bir de güncellemeler var; Android tarafında çok fazla ürün ve üçüncü parti üretici bulunuyor ve bundan dolayı cihazlar aylarca güncelleme bekliyor. Bazı cihazlara ise kesinlikle güncelleme gelmiyor. Bu da güvenlik sorununu oluşturuyor. Üçüncü parti üreticiler kişiselleştirme ve optimizasyon güncellemelerini ara dönemlerle yayınlasalar da Android’in sürüm yükseltmesi için çoğu zaman uzun uzun çalışmaları gerekiyor. Windows tarafında ise aylık ya da belirli dönemler arasında Microsoft tarafından güncellemeler tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi mobil cihazlara da geliyor.

Fakat; Android ve iOS kullanıcılarının Windows 10 Mobile’ı kıskanabileceği bir özellik bulmak genel anlamda oldukça zor. Hemen hemen tüm Microsoft hizmetleri pazarlama politikası gereği diğer işletim sistemlerinde de mevcut. Hatta bazı Microsoft uygulamaları Windows 10 Mobile ile kıyaslandığında Android ve iOS’de çok daha iyi çalışmakta. Snapchat, YouTube (resmi uygulama) ve Pokemon GO gibi popüler servislerden yararlanmak istiyorsanız Windows 10 Mobile’ı tercih etmeniz sizin için pek iyi değil.

2017’de ne beklemeliyiz?


Sızdırılan Windows 10 14997 yapısı ile beraber Creators Update güncellemesi ile gelecek yeni özellikler de basına sızmış oldu. Fakat Creators Update’ın hala mobil cihazlara ne gibi yenilikler getireceğini tam olarak bilemiyoruz. 2016’nın son çeyreğinden itibaren artmaya başlayan ve basının Surface Phone olarak adlandırdığı Microsoft’un yeni telefonu hakkında çok büyük umutlar var. Cihaz hakkında hala somut bir sızıntı olmadığı için yazılanlar dedikodudan öteye geçmiyor. Bundan dolayı yazımda muhtemel Surface Phone’dan bahsetmek istemiyorum. Fakat geçtiğimiz haftalarda ARM mimarili üzerinde çalışan Windows 10 tanıtımından sonra mobil sektörde de çok şey değişebilir. Önümüzdeki sene Win32 uygulamaları çalıştırabilen Snapdragon’lu bir mobil cihaz görmek mümkün gibi duruyor. Tabi mobil cihazınızda kullanabilmek için uygulamaların tamamen UI düzenlemesine ihtiyacı olacağı aşikar. En azından mobil cihaz üzerinden kullanılamasa bile Continuum ile bu imkan sağlanırsa Microsoft’un hedeflediği iş dünyasında başarı yakalaması muhtemel.


Fakat şimdiden belirtelim; ARM mimarisi üzerinde çalışan Windows 10’in demosu her ne kadar Snapdragon 820 üzerinde gerçekleştirilse bile Snapdragon 835 ile beraber kullanıma sunulacak. Yani pazardaki mevcut HP Elite x3 ve daha eski cihazlar bu özellikten faydalanamayacaklar.Geçtiğimiz haftalarda Microsoft’un baş Pazarlama Sorumlusu Chris Capossela bizimle ilginç bir bilgi paylaştı “Kısa vadede üçüncü parti üreticiler ile çalışmalarımıza devam edeceğiz ve umarız Windows 10 Mobile’da kalmak isteyen kullanıcılar için harika cihazlara sahip olacağız.” dedi.

Chris, her ne kadar “kısa vade” olarak adlandırsa da Microsoft tarafından Redstone 3 yayınlanana kadar (bu da 2017’nin son çeyreği oluyor) yeni bir cihaz görmemiz pek mümkün olmayacak. Hatta Windows Central’ın yazarı Zac Bowden’a göre Microsoft, Snapdragon 835 ile cihaz çıkartmak istemiyor. Çok daha güçlü bir işlemci arayışında olduğunu belirtiyor. Bunun sonucunda ise ürünün lansmanı 2017 sonunda yapılabilir fakat 2018’den önce pazarda bulunmayabilir. Araya üçüncü parti üreticiler yeni cihazlar sürebilir. Hatta HP’nin Mobile World Congress’te tanıtmayı planladığı son kullanıcı odaklı bir Windows 10 Mobile cihazının olduğunu biliyoruz. Windows 10 Mobile’ın farklılaşması için gerçekten Surface cihazlarda yaptığı gibi inovasyona ve güçlü donanıma ihtiyacı var. Bugüne kadar en çok satan Lumia cihazlar her ne kadar düşük fiyatlı ürünler olsa da bundan sonra pazara yeni bir soluk getirmesi gerekiyor. Farklılaşma için yüksek donanım ve Continuum’un iyileşmesi gerekiyor çünkü düşük bütçeli bir Windows 10 Mobile almanın bir avantajı yok. Hatta Android modellerine göre uygulama bakımından eksisi var.

Microsoft, 2016 yılında izlediği içe kapanık mobil politikası yüzünden çok fazla kullanıcı kaybetti. Özellikle benim çevremde gördüğüm kadarıyla çoğu kullanıcı platforma tamamen küstü. Bir kısmı ise Android ve iOS’te aradığını bulamadığı için platforma geri döndü ve sadakatlerini tazelediler. Gelecek sene Microsoft mutlaka mobil taraftaki oyunu değiştiren hamleler yapmalı.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y