» » Android, Microsoft için neden ciddi bir sorun?
18:54 Perşembe 3 2 337
20-04-2017, 18:54
Mobile 2 337 3

Android, Microsoft için neden ciddi bir sorun?

Android'in durdurulamaz yükselişi devam ediyor. Bu ayın başında Android, internete en çok bağlanan cihazlarda ilk defa Windows'u geçti. Bu veriler her ne kadar bağımsız bir veri firması olan StatCounter'a ait olsa da Android'in yaygınlaşması bu ihtimalin gerçekliğini doğruluyor.
Bu durum Microsoft için ciddi bir problem. 1980'lerden itibaren bilgisayar piyasasının lideri Microsoft için "taşınamayan obje" olan Windows, "durdurulamayan güç" Android tarafından alt edildi.
  
Microsoft'un bu konudaki en büyük eksiliği, Android'in ortaya çıkmasının ardından on yıl geçmemesine rağmen ciddi bir derecede mobil pazara yönelmemesi. Mobilize günümüzde en büyük kullanım noktalarından birisi, insanlar tüm temel ihtiyaçlarını mobil yollarla çözmeye çalışıyorlar. Ancak Microsoft bu konu hakkında yıllarca sessiz kaldı ve mobil kısmına gereken önemi vermedi.

Kader değil


Android'in günlük internete bağlanan cihazlar arasında Windows'u geçip birinciliğe oturması çok da şaşırtıcı bir sürpriz değil. Android 2008 yılından itibaren tüketicilerin hayatına girdi ve hızla büyümeye başladı. Bu esnada ise Microsoft mevcut pazardaki iOS'le bile yeterince rekabet etmezken Android'in dominant pazarlama anlayışı ile başa ihtiyacı bile duymadı.

Başlangıçta açık kaynaklı bir proje olan Android, daha sonra Google'ın tescilli bir işletim sistemi haline geldi. Google, Android'i çok iyi pazarlayarak üçüncü parti üreticiler için en iyi tercih konumuna getirdi. İlk başta açık kaynak kodlu olan proje daha emeklerken geliştiriciler tarafından merak konusu olmuştu. Google bu durumu çok iyi kullanarak geliştiricileri etrafına topladı ve üçüncü parti üreticiler için Android'i en iyi tercih haline getirdi.

Google, üçüncü parti üreticileri Google Play Store'a da bağlı hale getirdi. Elbette bu kurala uymayan üreticiler de yok değil. Xiaomi ve Amazon gibi üreticiler cihazlarına varsayılan olarak Google Play Store'u yerleştirmiyorlar. Ama her üretici de farklı bir mağaza açmayı hedeflemiyor. Android, ücretsiz bir işletim sistemi ancak Google gelirini Play Store üzerinden elde ediyor. Üreticiler de Play Store'u cihazlarına kurduklarında Google tüm gelirini tüketicilerden elde eder konuma geliyor.

 
Temelde Google, işletim sisteminden kazanmıyor görünüyor olsa bile aslında satılan cihaz başından büyük bir gelire sahip. Android'in kendisinden gelir elde etmeyen Google, Play Store ile Play Store'da yer alan uygulama reklamlarından gayet iyi gelir elde ediyor.

Samsung, dünya çapında Android için en büyük üçüncü parti üretici oldu. Akıllı telefonlar, tabletler ve giyilebilir cihazlar konusunda Samsung, Android'i her zaman destekledi ve yaygınlaşmasında en büyük güç oldu.

Üstünlük


Samsung, tek başına Android piyasasının yüzde seksenine hakim bir marka. Bu tıpkı Microsoft'un bilgisayar piyasasının yüzde doksanına hakim olmasına benzer bir durum. Her iki durum da kısa sürede değişecek gibi durmuyor.

Android'in en büyük avantajı yalnızca mobil cihazlar değil, IoT ve giyilebilir pek çok cihaz için kullanılabilir olması. Bundan dolayı tüketiciler ve geliştiriciler Android'i oldukça benimsemiş durumdalar.Android her yerde olabildiğinden dolayı tüketicilerin gündelik hayatlarında sıkça kullanabildikleri bir platform. Microsoft için bu büyük bir sorun. Microsoft her ne kadar kişisel bilgisayar pazarının lideri olsa da kişisel bilgisayarların kullanım alanları oldukça sınırlı. Bugün, pek çok üründe sanal asistanlarla beraber Android çalışıyor. Bu da tüketicilerin farkında olmasalar bile Android kullandıkları anlamına geliyor.

Ne yazık ki Microsoft bu konu hakkında çok radikal ve hızlı kararlar almadı ve alacağa da benzemiyor. Muhtemelen Android bu pazardaki dominantlığını sürdürmeye devam edecek ve yaygınlığını arttıracak.

Vizyon


Google'ın CEO'su Sundar Pichai geçen yıl yaptığı bir röportajda "telefonunuzda, giyilebilir cihazlarınızda, aracınızda ve evinizde olmak istiyoruz," şeklinde bir açıklama yapmıştı. Bu temelde bir yapay zeka ürünüdür. Microsoft'un stratejisi şu anda "önce mobil, önce bulut" iken Google ise stratejisini mobilden yapay zekaya taşıyor. Google, zaten yapay zeka konusunda ne kadar ciddi olduğunu bizlere Pixel adlı ürününü tanıtırken gösterdi.Bu, Microsoft'un yapay zeka stratejisi olmadığı anlamına gelmiyor elbette. Ancak Google bunu çok daha göz önünde ve başarılı bir şekilde yapıyor.

Ne yazık ki Cortana 500 milyon cihaz üzerinde çalışabilecek haldeyken dil desteğinin az olmasından dolayı sınırlı bir kullanım alanına sahip. Google'ın yapay zekası diyaloğa pek fazla girmiyor ancak Apple'ın Siri asistanı bu konuda hiç fena değil ve Cortana'dan çok daha fazla böyleyi destekliyor.

Samsung da pazara giriyor


Samsung da Google'dan bağımsız olarak Viv adlı bir yapay zeka geliştirmeye devam ediyor. Samsung'un geliştirdiği yapay zeka da tıpkı Android'in çalışma mantığı gibi belli bir cihaz için tasarlanmamış durumda. Doğal olarak Viv, her cihazda çalışmak üzere tasarlanıyor.Viv yapay zekasının, Samsung'un Galaxy serisindeki telefonlarda yer alması aslında yalnızca bir başlangıç. Viv'in, yakın zamanda Samsung'un tüm cihazlarında yer alması bekleniyor.

Siri ve Google Assistant gibi Viv de yakın zamanda hayatımızın bir parçası olabilir.

Pazarlama çok önemli


Şu anda Cortana, Türkçe için aktif olsa ve telefonunuzda kullansanız büyük ihtimalle teknoloji ile arası hiç olmayan ya da az çok bilgisi olan birisi sizin Siri kullandığınızı iddia eder. Siz uyarsanız bile son kullanıcının aklında yapay zeka denildiğinde şu anda ilk olarak Siri geliyor. Özellikle telefon kısmında.

Bana kalırsa Microsoft ürünlerini pazarlamak için çok daha iyi yollar bulmak zorunda ve daha fazla çaba sarf etmesi gerekiyor. Aşağıdaki videoyu izlerseniz, Google'ın televizyon reklamlarıyla kendi asistanını kullanıcılara ne kadar iyi bir şekilde tanıttığını görebilirsiniz.Google yalnızca yukarıdaki televizyon reklamı ile sınırlı kalmıyor, Duo ve Allo adındaki iyi yeni yapay zekaya sahip mesajlaşma hizmetini de agresif reklam politikalarını kullanarak kullanıcıların gözünün önünden ayırmıyor.

Google, tüm servislerinin tanıtımında duyguları kullanıyor. Cortana; Windows 10, Android ve iOS'te olmasına rağmen tüketiciler arasında çok fazla tercih edilen bir asistan değil.

Android evimizde


Google Home, Google'ın Alexa benzeri sesle etkileşime geçilen akıllı ev kontrol merkezidir. Android telefonlardaki "Ok, Google." şekliyle çalışıyor. Google Home tüketiciler tarafından çok fazla benimsenmiş bir ürün değil, Burada Alexa'nın daha önce piyasaya çıkması da bir neden olarak görülebilir. Ancak Google, bu ürünün pazarlamasını çok iyi bir şekilde yönetiyor ve potansiyel müşterileri kendine çekiyor.

[media=https://www.youtube.com/watch?v=aQn5wiDyUHo]


Tüketiciler şu anda Google Home'u bir çözüm olarak görüyorlar ve potansiyel alıcı durumundalar. Cortana'nın yakın zamanda Alexa ve Google Home benzeri bir ürünle piyasada yer alacağı bilinen bir gerçek. Ancak bunu tüketiciler bilmiyor. Microsoft ürünlerini sıkıca takip eden kullanıcılar için bile Cortana'nın evlere geleceği haberi bilinmeyen bir gerçek olabilir.

Eğer bu şekilde devam ederse Google Home ve Alexa'nın yanına gelecek olan Cortana evlere giremeyebilir. Hem pazara çok geç giriş yapıyor, hem de ürünün bilinirliği şu anda neredeyse sıfır.

Ayrıca Microsoft'un otomobiller için bir çözüm sunmaması da hala bir eksiklik. Android Auto'nun yanında bir Windows çözümü bulunmaması Microsoft'un bu tür konuları ne kadar geriden takip ettiğini gösteriyor.

Giyilebilir ürün kullanıyor musunuz?


Akıllı saatler ve spor bantları tahmin edildiği kadar tüketicilerle buluşmadı. Yine de akıllı saatler ve sağlık ürünleri için Android Wear ve Apple'ın Apple Watch'ı bu konuda bir çözüm. Microsoft ise bu tarafta Band'e sahipti. Ancak geçtiğimiz dönemde Band'in de yenilenmeyeceği haberi geldi.

 
Tüketiciler bileklerinde bazı basit işlemleri takip etmek istediklerinde genellik Android tabanlı ürünleri tercih ediyorlar. Microsoft'un ise bu konuda büyük bir çözümü yok. Aslında dürüst olmak gerekirse mevcut durumda herhangi bir çözümü yok. Microsoft eğer Band'in yerine geçecek bir ürün tasarlıyorsa bile perakendeciler ürünü satmak isteyecekler mi emin değilim.

Microsoft'un son zamanlarda en başarılı olduğu konu kesinlikle "karma gerçeklik"tir. HoloLens ile hayatımıza karma gerçeklik faktörü girdi ve Microsoft şu anda bu konuda bir lider. Ancak bu ürün mevcut haliyle tüketiciler için bir tercih değil. HoloLens şu anda yalnızca geliştiriciler ve üreticiler için bir ürün olarak sınırlanmış durumda.

Fakat HoloLens'in ikinci sürümü tamamen iptal edilerek şu anda üçüncü sürümü üzerinde çalışılmaya başlandı. Bu sırada Android veya iOS tabanlı bir rakip geldiğinde HoloLens'in liderliğini kolayca elinden alabilir mi? Bekleyip göreceğiz.

Microsoft tüketicilere nasıl ulaşacağını biliyor mu?


Microsoft, uzun yıllardan beri kurumsal odaklı bir şirkettir. Bilgisayar sektöründeki başarısı, ilk başta kurumsal odaklı olmasından kaynaklanıyordu. İş yerlerinde kısa süre içerisinde yaygınlaşmaya başlayan Windows, hemen ardından insanların evlerinde de yerini almaya başladı.

 
Android ve iOS ise tamamen Microsoft'un Windows'unun aksine tamamen son kullanıcı odaklı olarak pazarlanıyorlar. Son kullanıcı odaklı pazarlanan bu ürünler, tüketicinin daha çabuk ürünü benimsemesine neden oluyor ve pazarda bu denli yüksek bir ivme ile yükselişe geçebiliyorlar. Microsoft'un kısa süre önce Android'e karşı olan kaybının ardından artık pazarlama sistemini değiştirmesini umuyoruz. Microsoft eğer dikkat etmezse PC tarafındaki hakimiyetini bile uzun vadede Android'e kaptırabilir.

Samsung'un Galaxy S8 ile beraber çıkarttığı DeX Dock her ne kadar Contiuum'un bir çakması olsa dahi son kullanıcı Continuum'un ne olduğunu bilmediği için bir yenilik olarak görülüyor. Buradan Microsoft'un iki yıl içerisinde Continuum'u pazarlamak için herhangi bir şey yapmadığını anlayabiliyoruz. Elbette DeX Dock, Microsoft'un yüzde doksanına hakim olduğu bilgisayar pazarı için bir tehdit oluşturmuyor ancak Microsoft dikkatli olmalı. Mobilize ilerleyen dönemlerde hayatımızın en büyük parçası olacak ve görünen o ki Microsoft bu konuda herhangi bir şey planlamıyor.

 
Chromebook'larda olduğu gibi Android uygulamaları da Samsung'un Galaxy S8'i ile çalışabiliyor. Bu özellik henüz bir başlangıç olsa da ilerde tüm Android telefonlarında yayılmaya başlayabilir. Bu da mobil pazarın hakimi olan Android'in ilerde çok farklı bir şekle evrilmesi anlamına gelebilir. Android; akıllı hoparlörler, yapay zeka, akıllı telefonlar, giyilebilir ürünler ve kişisel bilgisayarlarda yer alıyor. Peki Microsoft bu konuda ne yapıyor?
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

3 Yorum
 1. salih
  salih
  20 Nisan 2017 19:39
  yanlış hatırlamıyorsam DeX Dock 'un geliştirme sürecinde Windows'un da parmağı var diye okumuştum tanıtımında söylemişlerdi 
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   20 Nisan 2017 19:48
   DeX Dock'ta Office uygulamalarının daha iyi çalışabilmesi için Microsoft özel bir optimizasyon işlemi gerçekleştirmişti. Bunun haricinde bir bilgi varsa da ben haberdar değilim.
 2. Semih Yazıcı
  Semih Yazıcı
  20 Nisan 2017 20:30
  Yönetim kurulunda bir sorun var sanırım sadece CEO bu kadar şirketi batıramaz. Vizyon ve İnovasyon eksikliğinin göstergesi bütün bunlar.