» » Windows 10 Mobile'a olan umudunuzu korumanız için 5 iyi neden
19:42 Salı 2 2 047
7-03-2017, 19:42
Mobile 2 047 2

Windows 10 Mobile'a olan umudunuzu korumanız için 5 iyi neden

"Windows 10 Mobile öldü!" diye bazı yayın organları haber yapmaya devam ederken biz gerçeklerden bahsetmeye devam ediyoruz. Lumia 950 XL hala almak için mükemmel bir cihaz.
"Telefonlarda Windows"un pazar payı düşüyor olabilir ancak bir zamanlar Almanya, İtalya ve İngiltere gibi ülkelerde oldukça popüler olduğunu unutmamak gerekiyor.

Microsoft, birkaç yıl önce Nokia'nın telefon bölümünü satın aldı ve donanım stratejisini değiştirdi. Hikayenin geri kalanını biliyorsunuz, şu anda pazarda yeni bir cihaz yok.

Nokia zamanında geliştirilmesi başlanılan McLaren'ın iptali duyurulduğunda takipçiler için oldukça üzücü bir durum yaşandı. Bu cihaz muhtemelen birçok üçüncü parti üreticiye ilham olabilecekti ve pazarda yeni bir konumlandırmaya neden olacaktı. Burada Microsoft'un telefon stratejisini saatlerce tartışabiliriz ama bu makalede başka bir konuya değineceğiz.

Windows telefonlar ölmedi!

Mevcut pazar payı açısından ele aldığımızda Windows telefonlar çok küçük bir paya sahip olabilir ama kullananlar için ölü değil. Microsoft, telefon pazarında %0'a yakın paya sahip olsa bile Windows 10 Mobile'ı güncellemeye ve geliştirmeye devam ediyor.

 
Peki herkesin ölü dediği işletim sistemi neden hala güncelleniyor? Microsoft, açıkça gösteriyor ki ilerleyen dönemde telefon pazarına yeniden girmeyi planlıyor ve şirketin başka bir seçeneği de yok. Microsoft, mevcut kullanıcıların ilgisini görmezden gelemez. Birçok kullanıcı Windows telefonunu her ne olursa olsun seviyor ve günlük hayatında kullanmaya devam ediyor.

Fakat bir de platform değiştirenler var. Bu kısım ise işletim sisteminden vazgeçebiliyor fakat Microsoft hizmetlerini almaya devam etmek istiyor. Microsoft, burada mevcut uygulamalarını kullanıcı memnuniyeti ve diğer pazarlarda etkin rol almak için diğer işletim sistemlerine de çıkartıyor.

Bu her ne kadar bazı Windows telefon kullanıcılarını sinirlendirse de aslında oldukça mantıklı bir hareket. Kullanıcı bu sayede Microsoft ürünlerinden tamamen uzaklaşmıyor ve alışkanlıklarına bağlı kalıyor. Böylece ilerleyen dönemlerde bir Surface Phone gördüğümüzde, sisteme geri döndüğünde kaldığı yerden devam edebilecek.

Surface Phone'dan bahsetmişken; CShell, Windows 10 ARM ve yeni Surface Phone bir arada çıktığında muhtelemen mobil tarafta büyük bir hareketlenme göreceğiz. Çünkü bu mevcut mobil cihazlara rakip değil, tamamen kendi segmentini oluşturacak bir cihaz olacak. Bu adım aynı zamanda Windows 10 Mobile'ın ve UWP'nin gelişimini de olumlu yönde etkileyecek.


Topluluk

Windows telefonların kullanıcı oranı her ne kadar düşük olsa da kendi içerisinde oldukça canlı bir Insider topluluğu var. iOS ve Android'e göre kullanıcı oranı az olabilir ama Twitter, Instagram, Feedback Hub ve forumlarda oldukça sıkı bir şekilde Windows 10 Mobile hakkında tavsiyeler, kullanıcılar tarafından Microsoft'a iletiliyor.

 
Sadece geribildirimler mi? Hayır, Lumia cihazlarının büyük bir kısmı Zeiss ve Pureview teknolojisi ile birlikte geliyor ve bu cihazlar gerçekten DSLR kameralarla kapışabilecek düzeyde fotoğraflar çekmenize olanak sağlıyor. İşte yukarıda gördüğünüz bu fotoğraf ise Instagram'daki bu fotoğraf topluluklarından birisi olan @NothingButANokia'ya ait.

Bizim ülkemizde Microsoft Türkiye, Windows Insiderlar için özel bir etkinlik henüz düzenlemiyor fakat dünyanın çeşitli bölgelerinde Insiderlar için çeşitli buluşmalar yapılıyor. Bunun haricinde Twitter'daki #WindowsInsiders etiketi ile yetkililere ulaşılabiliyor ve konu hakkında cevap alabiliyorsunuz.

Bunun çok saçma bir sebep olduğunu düşünebilirsiniz fakat platforma gönül adamış kişiler ile tanışmak ve onlarla beraber ufkunuzu geliştirmek gerçekten harika bir deneyim. Ayrıca karşılık beklemeden yardımlaşmak da buna dahil edilebilir.

Windows 10 Mağazası

Windows 10 Mobile'ı hayatımızdan çıkaramamamız için en önemli faktörlerden birisi ise mağaza. Diğer platformlarda bulamayacağınız birçok uygulamada var. Üstelik diğer platformdaki resmi uygulamalara göre daha iyileri bile var. Örneğin myTube!'da resmi YouTube uygulamasında bulunmayan birçok özellik mevcut. Reklamsız gezinme bunlardan yalnızca biri. Hatta YouTube Red abonesi olmadan arkaplanda müzik bile oynatabiliyorsunuz.

 
Ben telefonda çok fazla uygulama kullanan birisi değilim. Windows 10 Mobile cihazımda Afterlight, Fused, Slack, İşCep ve Yemeksepeti gibi uygulamaları kullanıyorum. Bunun haricinde ise yalnıca Twitter, Facebook, Instagram ve WhatsApp gibi sosyal medya ve iletişim uygulamalarını kullanıyorum.

Bizdeki mevcut uygulamaların büyük kısmı iOS'e nazaran daha geç güncelleniyor ve güncel özellikleri gecikmeli olarak kullanıma sunuyor ancak bu kural çoğu Android uygulaması için de geçerli. Son zamanlarda ise en büyük açıklardan bir tanesi kapandı. WhatsApp Durum özelliğini duyurdu ve Instagram Hikayeler özelliği ile kullanım alışkanlıklarını değiştirdi. Snapchat artık kimsenin umurunda değil.

Ancak her şey olumlu gitmiyor tabi. Bazı uygulamalar platformu terk etti ve kısa vadede geri döneceğe benzemiyor. Genellikle bu tür ayrılan uygulamalar, tarayıcı ile hizmet vermeye devam ediyor fakat bu elbette bir native uygulama deneyimi sunmuyor.

Fakat birçok kullanıcının da popüler uygulamalara ulaşmada sorun yaşaması hoşlarına gitmiyor. Biliyorsunuz, geçtiğimiz yaz aylarında büyük bir Pokemon Go furyası olmuştu. Oyunun diğer platformlara çıkması, fakat Windows 10 Mobile için yayınlanmaması çoğu kullanıcı için hayal kırıklığı olmuştu. Her ne kadar bağımsız geliştiriciler oyunun API'larını kullanarak kendi imkanlarıyla bir proje oluştursa da orijinali kadar iyi olmadı.

Arayüz

Ben açık konuşmak gerekirse Android ve iOS'in standart arayüzlerini oldukça çirkin buluyorum. iOS'de arayüzde kişiselleştirme yapmak yalnızca arkaplanı değiştirmekten ibaret, Android'de ise sonsuz konfigürasyon var. Ama gerçekten mükemmel anlamda tasarlanmış kullanıcı arayüzü yok gibi. Ben Android tarafında yalnızca MIUI 5'i sevmiştim.

Ama yine de Android tahmin ettiğiniz kadar serbest değil, Windows 98'den beri yapabildiğimiz arayüz değiştirmesinden daha derinine izin vermiyor.

 
Windows 10 Mobile'ın arayüzü bu iki işletim sisteminden de tamamen farklı. Canlı kutucukların boyutunu ve renklerini ayarlayabilirsiniz. Ayrıca uygulamayı ya da bildirim merkezini açmadan uygulamaya ait bildirimleri veya önemli verileri görebilirsiniz. Bu özelliklerin herhangi birisi diğer işletim sistemlerinde bulunmamakta. Android'de widgetlar var fakat Windows 10 Mobile'ın canlı kutucukları ile aynı şey değil.

UWP

Ben hala Windows 10 Mobile'ın UWP'nin nimetlerinden tam olarak yararlanamadığını düşünüyorum. Bu gelişmeyi Windows Phone 8 zamanından beri bekliyorduk ve Windows 10 Mobile ile birlikte gerçekleşti. Fakat UWP uygulamaların olması için geliştiricilere ihtiyaç var. Geliştiricilerin olması için ise kullanıcılara. Kullanıcı olması için ise cihaz olması gerekiyor. Fakat Türkiye ve dünyanın bazı pazarlarında Windows 10 Mobile cihazlar satışta bulunmuyor.

 
Tabi ki UWP duyurulur duyurulmaz Mağazada uygulama patlaması yaşanması benim tarafımdan beklenmiyordu. Böyle bir kesimin olduğunu iyi biliyorum çünkü. Fakat Windows 10 artık bir yılı aşkın süredir hayatımızda ama UWP uygulamalar açısından önemli bir gelişme yaşamadık.

Bilmeyenler için UWP, geliştiricilerin uygulamalarını bir kere kodlayıp tüm Windows cihazlarda çalıştırabileceği bir platformdur. PC için kodlanan bir uygulama aynı zamanda Mobile, Xbox ve HoloLens'de de çalışabiliyor. Bu da geliştiriciler için iş gücü ve zamandan oldukça iyi bir şekilde tasarruf anlamına geliyor.

Mevcut MDL2 kullanıcı arayüzü, son kullanıcılara çok çekici gelmiyor. Tabi geliştiricilerin bu arayüzü etkili kullanamaması da bir etken. Bundan dolayı Microsoft, Project NEON ile MDL2 arayüzünü güncelliyor. Bu güncelleme Redstone 3 yapıları ile birlikte kullanılmaya başlanacak. Yeni arayüz güncellemesi animasyon ve yarı saydamlığı temel alıyor. Tüm bunlara ise "akrilik" deniliyor. Bir de CShell var ki gerçekten Windows 10'a devrim sağlayacak bir yenilik. Özellikle Xbox tarafına fayda sağlayacak olsa dahi Windows 10 Mobile'daki örneklerini de görmek heyecan verici olacak.

 
Tüm bunların haricinde bir de ARM'da Windows 10 çalışması söz konusu. ARM üzerinde Windows 10 çalışmaya başladığında Windows 10 kullanan cihazların sayısı çok daha artacaktır. Bu da daha fazla potansiyelin sistemde bulunması anlamına geliyor.

Sizin Windows 10 Mobile'ı sevme nedeniniz ne?

Ben şu anda Lumia 1520 kullanıyorum ve açıkçası cihazımdan memnunum. Daha iyi olabilir mi? Elbette, fakat diğer platformlara baktığımda imreneceğim bir durum göremiyorum. Araştırmalara göre Windows Phone kullanmayı bırakan kullanıcıların azımsanmayacak bir kısmı platforma geri dönmek istiyor fakat ihtiyaç duydukları uygulamalar Windows 10 Mobile'da yok. Microsoft, son kullanıcıyı heyecanlandıracak gelişmeler yapıp güzel bir cihaz çıkartırsa, geliştiricilerin de platforma gelme ihtimali artacaktır.

Siz de MSFThaber'e giriş yaparak yorum kısmında Windows 10 Mobile ile ilgili düşünceleriniz bizimle paylaşmayı unutmayın!
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

2 Yorum
 1. Emre Can Aslan
  Emre Can Aslan
  7 Mart 2017 20:07
  bende lumia 1520 kullanıyorum , gayette memnunum snapchat deseniz umrumda değil şahsen yüzüme köpek efekti verip şap şap yalama sesi çıkaran bir uygulamayı da nasıl kullanırlar bilmem :D sisteme gelecek olursak eksik yok ama bazen sistem şişiyor ve telefonu resetlemek zorunda kalıyorsun buda olacak artık ama bazı kullanıcılar bundan şikayetçi bir diğer sorun ise sistemin sd kart ile uyumsuzluğu bu sorunun rs2 insider yapılarında kalktığına bizzat şahit oldum başka da birşey yok zaten :D yazarında eline sağlık.
 2. FlamesForZuljin
  FlamesForZuljin
  8 Mart 2017 00:35
  Daha önce Windows Phone 8.1'li cihazlar kullandım. Sonra Windows 10 Mobile kullanmak için Xiaomi Mi 4 aldım, cihaz kıtlığı yüzünden. Bu sistemi gerçekten seviyorum. Ölmesini istemiyorum, yüzde 5'lik pazar payı varken çok daha iyiydi tabii ki ama sonradan düşmeye başlayınca üzüldüm. Yine de sistem ölene kadar kullanırım çünkü Microsoft servislerini tam anlamıyla kullanabilmek çok güzel. Kişileri Outlook'da saklama, fotoğraflar uygulamasının OneDrive desteği v.s. Gerçekten güzel sistem. Harcanmaz umarım.