» » Windows telefonlar neden başarısız?
23:27 Cuma 4 4 701
10-02-2017, 23:27
Mobile 4 701 4

Windows telefonlar neden başarısız?

Etrafınızdaki çoğunluğun genellikle Android ve iOS kullanıcılarından oluştuğu kaçınılmaz bir gerçek. Lumia kullanıcıları her ne kadar pazarda olsa da yeterince yaygın değiller. Hatta bazı kullanıcılar Windows işletim sistemine sahip telefon gördüklerinde hala şaşırabiliyorlar.
Microsoft'un mobil işletim sistemi olan Windows Phone geçtiğimiz yıllarda pazarda çok dominant ve gözle görülür bir oyuncuydu. Tamam, ufak bir kitleye hitap ediyordu fakat kendinden söz ettiriyordu ve aradığınız zaman pazarda bulabiliyordunuz.

Microsoft, mobil pazara girdiğinde Android ve iOS çoktan köşelerini kapmışlardı. Özellikle Windows Phone 7 ile birlikte tüm ülkelerde satışa sunulmayan cihazlar dolayısıyla büyük çoğunluk Windows telefonların ilk jenerasyonlarını göremedi bile.

iPhone pazarda kendini lüks tüketim ürünü olarak konumlandırıyordu ve ilk başta erişilemez algısını iyi oluşturulmuştu. Bundan dolayı iPhone kullanmak bir ayrıcalık gibi duruyordu. Evet, iPhone ile telefon dünyası büyük bir evrim ve yeni bir ivme yakaladı. Birçok yeniliği iPhone ile öğrendik. Fakat bir şeyi ilk yapmak onu en iyi yaptığınız anlamına gelmiyor.

Gelelim Android kısmına; Android, iPhone'a göre biraz daha farklı bir stratejiye sahipti. Kendisi cihaz üretmiyor, yazılımı üçüncü parti üreticilere sağlıyordu. Bir altyapı hazırlanıyor ve üreticiler diledikleri gibi yazılımı özelleştirebiliyor. Bu da her üçüncü parti üreticinin farklı özellikleri sisteme entegre etmesine olanak sağlıyor ve cihazını diğer üçüncü parti üreticilerinkinden ayrıştırmasına olanak sağlıyordu. İlk başta bu yarış donanım ile başladı fakat Android'in potansiyeli o kadar fazlaydı ki arayüz değişiklikleri ve özel dahili yazılımlar ile çeşitlendi. Fakat buradaki sorun ise Android'in güncellemelerinin üçüncü parti üreticilere kalmasıydı.

iOS kendi cihazını kendisi üretiyor ve tüm kullanıcılara aynı anda güncelleme veriyor, Android altyapıyı hazırlıyor ve üçüncü parti üreticilere dağıtıyor. Üçüncü parti üreticiler ise canı isterse güncelleme veriyor ya da vermiyor. Şimdilerde Android One diye başka bir programın sonucunda giriş ve orta seviyedeki cihazlara güncellemeler Google tarafından sağlanıyor. Windows ise başta Android gibi geliştiricilere yalnızca altyapı sağlıyor ve gerisine karışmıyordu. Fakat Nokia'yı satın altıktan sonra kendisi de bir üretici oldu ve Nokia modelleri dahil tüm ürünlere güncelleştirmeleri aynı anda veriyor. Pazarda HP Elite x3 var, o da güncellemeleri hemen alamasa da çok kısa süre içerisinde aradaki farkı kapatıyor. Android'in Nougat'ı çıkışından aylar geçse dahi pazarda kendine %1 dilim bile oluşturamadı.


Microsoft'un daha önceden de mobil pazara girme atağı yaptığını belki çok azınız biliyorsunuzdur. Turtle ve Pure adında iki cihazı piyasaya sürdüğü gibi geri çekmişti fakat bu yazıda bundan bahsetmeyeceğim. iPod'ların rakibi olarak Microsoft, Zune'u çıkartmıştı. Zune, iPod kadar satmamıştı fakat kendisine çok kemik bir kitle oluşturmuştu. Zune'un kendine has sorunları elbette vardı fakat kullananların vazgeçemediği açıkça ortadaydı. Zaten bilgisayarlarda ilk Windows 8 ile gördüğümüz Modern UI'ın temelleri de Zune'a dayanıyor. Zune'un ardından Windows Phone 7 ile ilk defa tanıştık. Windows Phone 7, iOS ve Android cihazlara rakip olarak dokunmatik arayüzlü bir işletim sistemiydi. Daha önceki Microsoft'un Pocket telefonları gibi kalem kullanmıyordu. Windows Phone 7'li cihazlar Türkiye'ye gelmedi fakat bildiğimiz Windows Phone 8'in oluşmasında büyük bir temel oldu.

Microsoft, Android'in yaptığı gibi kendisi cihaz üretmiyor, üçüncü parti üreticiler ile anlaşıyor ve onlara yazılım sunuyordu.  İlk ortaya çıkan cihazlara şöyle bir baktığımızda gerçekten estetik anlamda vasat ürünler olduğunu görüyoruz. Çünkü üreticilerin hepsi dikkat edersiniz bilgisayar ile deneyimli. Telefon ile deneyimli olan o zamanlar yalnızca HTC var ve zaten Desire serisindeki benzer bir tasarımını da burada kullanmış.

[media=https://www.youtube.com/watch?v=G3pHac6Otqk]

Windows Phone 7 ile beraber en kaba tabiri ile tuğla telefonlar piyasaya sürüldü. Fakat canlı kutucuklar o zamandan beri vardı ve herkes için yeni bir deneyimdi. Birçok Windows kullanıcısı bu uzun süre içerisinde platform değiştiriyor fakat dönenlerin büyük kısmı ise arayüze çok fazla alıştıkları için platformdan kopamıyor.

Şimdi biraz zaman yolculuğu yaparak Windows Phone 8 zamanına gidelim. Pazara Finlandiyalı telefon devi Nokia da giriyor. Lumia 900, Lumia 1020 ve Lumia 520 gibi çok satılan cihazlara imza atıyorlar. Bu ürünlerin hepsi zamanında kendini diğer mobil telefonlardan ayrıştıran özelliklere sahipti. Bu cihazlar gerçekten çok sattı, çıktıklarında basında da oldukça ilgi gördüler. Fakat Microsoft, artık Lumia üretmiyor.

Bu cihazlar pazarlanırken kendini ifade etmeleri için diğer platformdaki ürünlerle oldukça fazla kıyaslandı. Android ve iOS bilindik oyunculardı fakat Windows Phone yeniydi ve kimse alışkanlıklarından vazgeçip riske girmek istemiyordu. Şimdi izleyeceğiniz videoda Lumia 1020'nin kendini nasıl diğer ürünlerden ayrıştırdığına dair bir reklam izleyeceksiniz.

[media=https://www.youtube.com/watch?v=nP6gy8UXGnA]

Bizim ülkemizde reklamlarda farklı bir markanın ürününü kullanmak yasak olduğu için bu tür reklamlar bizde yayınlanamıyor. Fakat Amerika'da serbest ve Microsoft bunu iyi kullanmıştı. Bu reklamlar hali hazırda platformda olan kullanıcılar, hem de yeni telefon almayı düşünen kullanıcıları oldukça heyecanlandırıyordu. Ama uzun süredir yoklar. Windows 10 Mobile ile birlikte yok oldular.

[media=https://www.youtube.com/watch?v=wj-LK_08Xcg]

Burada ise telefonun diğer platformlardan oldukça hızlı olduğuna dair bir video izledik. Bu videoda gördüğünüz gibi Windows ile iOS karşı karşıya. İnsanlar yeni bir platforma geçmekten ürktükleri için Windows'u deneyimlemiyor ve bundan dolayı sistemin avantajlarını göremiyorlardı. Bu reklamlar ile Windows'un özellikleri kullanıcılara aktarıldı ve bir potansiyel yaratıldı.

Ama... Kullanıcıların bir akıllı telefondan beklediği en önemli şey uygulamalardı ve bunlar Windows'da her zaman sorunlu oldu. İnsanlar telefonlara ilgi göstermediği için geliştiriciler de platforma destek vermiyordu. Bu geliştiricilerin en doğal hakkı çünkü bir uygulama geliştirmek hem zaman hem de masraf olarak kaynak tükettiren bir şeydi. Hem firmalar, hem de geliştiriciler bunu çok iyi bir şekilde kullanmak zorundaydı. Artık tüketim çok hızlıydı ve hali hazırda iki platform için kaynak tüketirken üçüncü bir oyuncu henüz olgunlaşmamışken onunla içli dışlı olmak istemiyordu.

İşte sorun tam da burada... Microsoft ve üçüncü parti üreticiler, cihazlarını tam olarak anlatamıyor ve insanların yeni cihazları denemesi için çok iyi bir fırsat sunmuyorlardı. Bundan dolayı insanlar hali hazırda içli dışlı olduğu sistemi değiştirip alışkanlıklarından vazgeçmek istemiyordu.

Zamanda yine atlama yapacağız fakat arada olanlardan biraz bahsedelim; Windows Phone 8.1 çıktı, Nokia yeni cihazlar ve özellikler duyurdu ve Microsoft sonunda Nokia'yı satın aldı.

Tüm bunların ardından Windows 10 Mobile duyuruldu. Windows 10 ile beraber Microsoft'un mobil işletim sistemi birleşiyor ve tek çekirdekte buluşuyorlardı. Geliştiriciler PC için geliştirdikleri uygulamayı tek bir kodlama ile aynı zamanda telefon için de sunabileceklerdi. Bu sayede hali hazırda milyarlarca bilgisayarda kurulu olan Windows'un gücü ile artık Windows telefonlar için de uygulama çıkacaktı. Ne de olsa bilgisayar için uygulama yazılacaktı ve OneCore sayesinde bilgisayar için yazılan uygulama telefon için de yayınlanacaktı. Aslında Microsoft bunu Windows Phone 8 ile vaat etmişti fakat gerçekleştesi Windows 10 Mobila'a kadar sürdü.

[media=https://www.youtube.com/watch?v=BV9Ea70d7jI]


Tüm bunların yayında Windows 10 Mobile ile birlikte hayatımıza Continuum girdi. Bu sayede tam bir bilgisayar deneyimi olmasa da bir ofis deneyimi yaratmada iyi olan telefonu bilgisayara dönüştürme özelliği hayatımıza girdi. Bu özellik çok fazla konuşuldu, hatta şu anda Samsung'un S8 için benzer bir özellik üzerinde çalıştığını da biliyoruz. Fakat Microsoft bu özellikleri pazarlama konusunda oldukça başarısız. Yalnızca Microsoft değil, Microsoft'tan önce Nokia da ayrıştırıcı özelliklerini pazarlamada başarısızdı. En basit örneği ise geçtiğimiz sene iPhone'a gelen hareketli resim özelliği hali hazırda Windows cihazlarda 4 yıldır vardı. Bir çok teknoloji editörü bundan bir haberdi.


Şimdilerde ise...

Microsoft bambaşka bir şeyin üzerinde çalışıyor. Kimse tam olarak ne olduğunu bilmiyor ama "ultra süper bambaşka" gibi ilginç sıfatlara sahip. Bu cihaz muhtemelen dilenildiği taktirde PC, dizüstü bilgisayar, tablet ve elbette akıllı telefon olarak kullanılabilecek. Tek bir cihaz ile birden fazla ihtiyacı giderebileceğiniz bir ürün olacak. Fakat şu anda bunları konuşmak için çok erken, ayrıca güvenilir kaynak da yok.

Microsoft son yıllarda Surface ailesi ile şahane işler çıkartıyor. Surface Studio'yu hep birlikte gördük ve nasıl inanılmaz bir cihaz olduğunu hepimiz biliyoruz. Cihaz resmi olarak duyurulmadan önce çok çeşitli öngörüler vardı fakat hiçbiri gerçekleşmedi. Bir tek patent sızıntısı bize bir şeyler gösterebilmişti. İşte bu sızıntıların öne geçilmesinin sebebi ise Surface Studio'yu yalnızca 30 kişinin geliştirmesiydi. Çok küçük bir ekip cihazı geliştiriyor ve üst düzey Microsoft yetkililerinin bir çoğunun cihazdan haberi dahi olmuyor. Bu şekilde hem basındaki ve son kullanıcıdaki beklenti artıyor, hem de ürün çıktığında her yerde daha çok sansasyon yaratıyor.

Rudy Huyn geçtiğimiz aylarda Surface Phone olarak bahsettiğimiz cihaz için de aynı şeyden bahsetmişti. Cihaz üzerinde çok küçük bir ekip çalışıyor ve kesinlikle bilgi verilmiyor. Dolayısıyla sızıntılara da itibar etmemiz konusunda bizi açıkça uyarmıştı. Bu, benim muhtemel Surface Phone'a olan ilgimi kat kat arttırıyor.Bunun haricinde Microsoft bir de ARM üzerinde çalışan bir Windows geliştiriyor. Henüz gerçekten de bu konu hakkında konuşmak için çok erken ve ben de bu konu hakkında konuşmak istemiyorum. Fakat Continuum'un bambaşka bir evreye geçerek tam bir masaüstü deneyimi sunabilmesi muhtemel görünüyor olabilir. Ayrıca Microsoft'un yeni bir shell (kabuk) üzerinde çalıştığını da biliyoruz. Bu kabuk sayesinde Windows 10, cihaza göre uyum sağlayabilecek. Belki de telefonlarımızda tam sürüm Windows 10 barındıran Windows 10 Mobile taşıyacağız. Buradan cebimizde Win32 uygulamalarını çalıştırabileceğimiz anlamını çıkartmayın, fena yanılıyorsunuz. Telefonumuzda bir Windows 10 bulunacak fakat yalnızca UWP uygulamaları kullanabilecek. Continuum ile harici bir ekrana bağladığımızda ise tam bir Windows 10 deneyimi sunacak. Sonuçta Continuum'da cihaz şarj oluyor ve bu durumda pilinin bitmesi söz konusu bile olamaz.Eğer Microsoft, 5. nesil Lumia'larda yaptığı gibi bu özellikleri yalnızca kurumsal yönleriyle pazarlarsa yine yaptığı en büyük hatayı tekrarlar. Bu özellikler tüm Windows kullanıcıları tarafından kullanılabilir ve bunu pazarlamak ve hayattan örneklerle insanlara sunmak Microsoft'un elinde. Eğer Windows 10 Mobile'ın ardından çıkan 5. nesil Lumia'lardaki gibi çok pasif bir reklam kampanyası yaparsa gelecek ürünün bir anlamı kalmaz.

Windows Phone piyasada olduğu sürece "ÖLDÜ" haberleri geldi bildiğiniz gibi, fakat ölen falan yok. Bu sene 2017'nin sonbaharında bizi gerçekten çok farklı bir cihaz bekliyor bundan eminim. Microsoft'un vizyonunda mobil gerçekten önemli bir noktaya sahip ve burada da başarılı olmak istiyorlar. Geliştiricilerin platformu tercih etmesi için Microsoft'un cihaz satması lazım. Bu zamana kadar bunu başaramadığı için platformdaki uygulamalarda eksikler mevcut. Yeni cihazla hem firmaları, hem de son kullanıcıları etkileyecek yenilikler geldiği taktirde çok büyük bir cihaz satışı olacaktır ve geliştiriciler buradaki potansiyeli de fark edeceklerdir.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum EkleGüvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

4 Yorum
 1. sabri
  sabri
  11 Şubat 2017 01:54
  Bence W10 için güncelleme alacak cihazlar listesine bağlı kalmadı, 512Mb ram li cihazlar kaldırmıyor mu güncellemeyi şaka gibi. Eğer güncellemeyi alsaydı belki bir ihtimal tutunurdu. Ek olarak en çok kullanmak istediğimiz Cortana'yı bir türlü kullanamadık, Türkçe ve Türkiye ayarlarında. Adamlara Türkçe Cortana yayınladı Android'e şaka gibi daha biz kullanmadık eger gelseydi gerçekten çok tutulurdu sesli asistan Cortana buda cihaza ilgiyi arttırırdı ve daha çok tercih edilmesini sağlardı iş işten geçti. Onlar Lumia pazarınında başarısız oldular, kullanıcılar da mağdur oldu. Her iki tarafta zararda sonuç olarak....
 2. NokiaLumia
  NokiaLumia
  11 Şubat 2017 16:56
  Tüm bunlardan ziyade, sözlerinde durmadıkları için çok kullanıcı kaybetti microsoft. Windows 10 güncellemesini tüm modellere vereceği söylediler. Fakat dalga geçer gibi sözlerinden caydılar. Nokia Lumia 1320 kullanıyordum, güncellemeyi gerçekten uzun süre bekledim sabırla. Sonra güncellemeyi vermeyince kızdım cihazı sattım. Uuzun bir aradan sonra yine 1320 ile platform'a döndüm. Windows 10'u bir şekilde Lumia 1320 cihazıma kurdum. Gayet stabil ve akıcı çalışıyor. Anlamadığım neden 1320 gibi bir cihaza söz verdiğin halde güncellemeyi vermedin.


   Son olarak bir güncelleme vererek APK dosyalarını kurmamıza izin vermeli microsoft. Bana güvenlik demesin, güvenliği en iyi bilen işletim sistemi BlackBerry OS 10 bile APK kurmamıza izin veriyor.
 3. Sincap
  Sincap
  11 Şubat 2017 18:25
  Benim kafamı karıştıran şu: Yarın öbür gün bu surface phone çıktığı zaman mağaza iyileşecek mi ve bundan bizim şuan ki telefonlarımız faydalanacak mı ? Yani Google ile kavga halinde olan bir şirket Microsoft. Elimdeki telefon (Lumia 930) ileride kullanılmaz hale gelmez değil mi ? 
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   12 Şubat 2017 15:23
   Windows 10 Mobile olduğu sürece güncelleme almış cihazlar güncelleme almaya devam edecek. Fakat sisteme gelen özellikleri donanım desteklemiyorsa elbette bir yerden kırıpılmalar başlayacaktır. Fakat "bunlar eski, bunlara güncelleme vermeyelim," gibi bir düşünce yok şu an görünürde.