» » Yeni patentler Microsoft'un katlanabilir çift ekranlı bir akıllı telefon hakkında ciddi olduğunu gösteriyor
23:23 Cuma 4 509
16-11-2018, 23:23
Mobile 509 4

Yeni patentler Microsoft'un katlanabilir çift ekranlı bir akıllı telefon hakkında ciddi olduğunu gösteriyor

Microsoft, yaklaşık 10 yıldır üzerinde çeşitli kod adlarıyla çalıştığı katlanabilir çift ekranlı cihazı hakkında çalışmalarını hızlandırıyor. 2016 yılı itibariyle Microsoft Andromeda kod adıyla tekrar geliştirilmeye başlanan cihazın 2018'ın son aylarında duyurulması bekleniyordu.
Ancak daha sonra Temmuz 2018 gibi gelen bilgilere göre Microsoft, cihazın henüz hazır olmadığını düşündüğü için geliştirme sürecini devam ettirme kararı aldı. Açıkçası bu karar cihazı yakından takip edenler tarafından sevinçle karşılandı çünkü cihazın tam olarak olgunlaşmadan piyasaya sürülmesi, Microsoft'un imajını derinden sarsabilirdi.

Bu arada elbette diğer üreticiler de boş durmuyor; geçtiğimiz hafta Samsung da kendi Geliştirici Konferansında çalışan bir prototipini tüm dünyaya gösterdi.

Microsoft'un bugüne kadar yaptığı prototip donanımlar hakkında ise herhangi bir somut delil bulunmuyor. Ancak 2016 yılından itibaren Microsoft adına alınan patentler cihazın sahip olabileceği yapı ve özellikler hakkında ciddi bilgiler içeriyor.

Microsoft Andromeda kod adıyla geliştirilen cihaz için yalnızca donanımsal değil aynı zamanda yazılımsal çalışmalar da gerçekleştiren yazılım devi, benzersiz bir Windows deneyimi için elinden geleni yapıyor.

Şimdi ise Microsoft'un Andromeda'sına ait bir dizi yeni patentler yayınlandı. Gelin bu patentlere bir göz atalım;


Çok ekranlı cihazda uygulama başlatma patenti


Çok ekranlı cihaz için kullanılacak uygulama ekranı patenti


Cihazın kullanım yönüne göre çalışan uygulama modu patenti


Çoklu ekran cihaz için ses ayarı patenti


Çok ekranlı cihaz için objelerin taraması patenti


Donanım yapılandırmasına dayalı ekran seçimi


Birincil ve ikincil ekranların yapılandırılması


Çoklu kamera ile nesne taraması


Çoklu ekranlı cihazda senkronize görüntü gösterimi

Microsoft'un yerleşkesinde prototip cihazların kullanıldığına dair söylentiler uzun süredir yer alıyor ancak cihazın neye benzediği hakkında en ufak bir sızıntı elimizde yok. Muhtemelen yukarıda yer alan patentlerdeki özelliklerin büyük bir çoğunluğunu Microsoft Andromeda'da görüyor olacağız.
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın ya da sosyal ağları kullanarak giriş yapın: Y

4 Yorum
 1. Ziyaretçi Faruk
  Ziyaretçi Faruk
  9 Aralık 2018 04:32
  Merhaba, Lumia 830'umda 1703 sürümü var, en güncel sürüm olan 1709'a nasıl yükseltebilirim?

  İnterop tools ile falan telefonu farklı bir model olarak göstersek olur mu acaba?
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   9 Aralık 2018 11:00
   Windows Insider Programına katılıp Release Preview halkasını seçmeniz yeterli olacaktır en güncel sürümü kararlı bir şekilde edinmeniz için.
   1. Ali
    Ali
    9 Aralık 2018 13:52
    Windows insider programı kalkmamışmıydı ? Şimdi mesela bende Lumia 640 XL olsa ve ben gelişirici kısmından insider'e geçsem ne gibi değişiklikler olur ?_ birde mağazada insider diye bir uygulama var Microsoft'un onu indirdiğim ile ne gibi değişiklikler olur ? Windows 8.1 demi işe yarıyor o ? Windows 8.1'de insidr programı var mıydı ?
    1. Tolga Altaş
     Tolga Altaş
     9 Aralık 2018 14:31
     Insider Programına yeni yapılar gelmeyecek. En son kararlılık ve güvenlik güncellemelerini alırsınız sadece. Windows 10 Mobile için geçerli Insider Programı.