» » Yeni Surface Andromeda patenti cihazın dışında ekran olabileceğini gösteriyor
19:22 Cumartesi 6 2 861
6-10-2018, 19:22
Mobile 2 861 6

Yeni Surface Andromeda patenti cihazın dışında ekran olabileceğini gösteriyor

Microsoft'un gizemli Andromeda cihazına ait yeni bir patent ortaya çıktı ve bu patente göre cihazın dışında not almayı kolaylaştırmak için mürekkep tabanlı bir ekran bulunuyor.
Andromeda'nın varlığı herkes tarafından sorgulanabilir ancak patentlerin varlığını kimse sorgulayamaz; cihazın neye benzeyebileceğine dair fikirleri bu patentler sayesinde öğrenebiliyoruz.

Şimdi ise ortaya çıkan yeni bir patent sayesinde cihazın dışında mürekkep tabanlı bir ekranın yer alabileceği ihtimali ortaya çıktı ve bununla beraber cihazın dışında bulunan ekranlarla kalem ile not alabilme ve karalama yapılabilme ihtimali doğdu. Andromeda'nın dışında da fonksiyonel bir kullanım yapısı olabileceği daha önce söylentilerde yer alıyordu ancak bugüne kadar cihaza dair herhangi bir patentte buna rastlanmamıştı.


Patent, özel olarak cihazın dışarısında yer alması planlanan mürekkep tabanlı paneli tanımlıyor. Patentte cihazın kapalı durumda olduğunda bile kullanılabileceği ve kullanıcılar tarafından kalem ile not alınmaya devam edilebileceği bilgisi yer alıyor.

Geçtiğimiz hafta Microsoft, yeni Surface cihazlarını duyurdu ve beklenildiği üzere bu cihazlar arasında Andromeda yer almadı. Microsoft'un gizemli cihazı önümüzdeki yılın bahar dönemine kadar yalnızca patentlerle anılmaya devam edilecek gibi gözüküyor. Cihazın bugüne kadar yalnızca patentlerle anılması ise gerçekten üretime hazır olmadığı anlamına gelmiyor; muhtemelen Surface ürün geliştiricileri cihazın bir prototipine sahipler ve ihtimaller üzerine çalışmaya devam ediyorlar.

Peki siz mürekkep tabanlı bir ekran hakkında ne düşünüyorsunuz? Kullanmak keyifli ve pratik olur muydu? Andromeda'nın çıkacağına hala inancınız var mı? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın!
Hakkında: MSFThaber kıdemli teknoloji editörü. Türkiye'nin ilk ve tek Windows'a odaklanmış YouTube kanalı Pencereler'in kurucusu. Windows, Xbox ve diğer Microsoft donanımları da dahil olmak üzere Microsoft'un haberlerine, incelemelerine, editöryal makalelerine ve daha fazlasına odaklanıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum Ekle

Okunamayan kodu yenilemek için resmin üstüne tıklayınız


Güvenlik kodlarından sıkıldınız mı?
Güvenlik kodlarını biz de sevmiyoruz ancak botlardan korunmamız için ihtiyacımız var. Fakat kurtulmanız çok kolay, yalnızca bir dakikanızı ayırarak ücretsiz bir hesap oluşturabileceğinizi unutmayın. Şimdi ücretsiz bir hesap oluşturun ve bir daha güvenlik kodları ile muhatap olmayın. MSFThaber'e üye olarak yorumlarınıza gelen cevapları takip edebilir ve diğer kullanıcılar ile iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz bir hesap oluşturmak için buraya tıklayın.

6 Yorum
 1. Ziyaretçi Kurban
  Ziyaretçi Kurban
  7 Ekim 2018 10:13
  selamlar tolga. ya abi senin siteye girmeyi alışkanlık haline getirmiş insanları bazen çok üzüyorsun. aylardır haberleri yeni görüyorum. 2 aydır haberler yeni geldi ama buda güzel ;) Üstat diğer sitelerden haberler okuyorum adamlar kaliteyi bile överken yermek durumunda hissidiyorlar kendilerini yani microsoft bunlara ne yaptıysa ohhh iyi olmuş ciğerleri hala yanıyor herhalde. o yüzden senden daha çok haber okumak istiyoruz. the verge , windows central, mspower vb vb birçok sitede çok haber var ama ingilizce anlamadığımız için problem sayfa çada bazı çeviriler okurken tam çevirilerinde de yorum kısmı filan da translate olmuyor yada çeviri dönmeyebiliyor. Microsoft ignete 2018 fuarında birçok şey tanıtmış nedir bunlar ? surface pro 6 diyor mesela surface pro 5 var mı ki ? yada arasında ki pro4 pro 5 pro 6 gelişimleri bir özetlesen mesela diyorlar ki dış cephe aynı ama teknik özellikler gelişmiş diyorlar. kimisi microsoft typ-c ye savaş açı neden üzerinde yok diyor. giydiren giydirene bu teknoloji sitelerinde. herhalde microsoft türkiye para versin diye mi kötülüyorlar anlamadım ? yerel medyacılar gibi dürümüne haber mi yapıyorlar acaba ? dürüm söyleyeni öven medyacılar gibi. çok sinir oluyorum. bu konuda teknopat recep baltaş ve ali güngör objektif birde teknoseyir var buradaki haberler yorumlar inceleme videoları gerçekten objektif ve dengeli yeriyorlar yereceksede... iyiye iyi kötüye kötü ama diğer siteler hemen kendileri aklında ki yorumlarını gerçek haber gibi yansıtıp metine döküyorlar. bu konu can sıkıcı. neyse Allah ıslah etsin artık ne diyelim. bunun önünede sizin gibi gerçekten microsoft'a hakim insanların haber yazmadı daha iyi. keşke yeni çıkan uygulamaların birde videolarını ön incelemesini koyabilsen. mesela launcher nedir ne işe yarar, your phone, telefon eşlikçisi ? telefon eşikcisi ile your phone arasında ki fark gibi videolarla bize anlatsanız ve gösterseniz ne güzel olur. Ama sizden ricam şu son gelişmeleri bir detaylıca inceleyip haberini yapsan tabi vakit konusunda probleminiz yoksa. mesela DXR çıkmış ama bunun RTX ile sorun olacağını böyle olması gerektiğii yazmışlar yani bunu hadi biz yemeyiz ama haberin başlığına bakan microsoft yine bencil davrandi diyecekler. halbuki Nvidia'nın RTX ışın izleme teknolojisi yerine, DXR Windows 10 kullanan herkes için evrensel bir standart olacak. bu spekülatif haberin önüne geçmek gerek... kusura bakmayın uzun oldu ama bu derdi biri ile paylaşmalıydım :))
  1. Ziyaretçi Kurban
   Ziyaretçi Kurban
   7 Ekim 2018 10:23
   birde şu adamdan aldıklarını söylüyorlar : The Next Web editörü Napier Lopez ya adamın yazdığı ile kendi yazdıklarının arasında everest kadar fark var. (bing çeviriden anladığım kadar) :D bu arada yukarıda şu cümle yanlış olmuş "gerçekten microsoft'a hakim insanların haber yazmadı daha iyi" haber yazması daha iyi olacaktı...
  2. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   12 Ekim 2018 12:07
   Aylardır çok yoğunum, taşıma süreci ve eğitimimle ilgili yeni adımlar attığım için buraya vakit ayıramadım açık konuşmak gerekirse. Microsoft için nedense durum böyle; insanlara ne yapsa yaranamıyor. Benim kişisel görüşüm Microsoft yazılımlarına herkes kolayca ulaşabildiği için böyle, Apple yazılımlarını kullanmak için donanımı da satın almak gerekiyor (resmi yollardan bahsediyorum tabi) ve bu kitle de oldukça düşük. Windows kullanıp Apple övenler de genelde izledikleri hype videolarından etkileniyor bence. Yargılamıyorum ancak Microsoft'un bu algıyı bir şekilde düzeltmesi gerektiğini de düşünüyorum. Ignite 2018'de bizi ilgilendiren pek bir şey yok, temel olarak o etkinlik kurumsal çözümlere odaklı. Yapılan Surface etkinliğini de canlı izledim çok güzel cihazlar ancak daha önceden yaptığım haberler çok detaylı olmasına rağmen beklediğim ilgiyi görmediği için bunlarla ilgili bir şeyler yazmak istemedim. İlgi görmemesinin en temel sebebi de tabi ki cihazların resmi olarak Türkiye'de satışa sunulmaması. Surface Pro serisinde gelişmeler genellikle iç donanım güncellemelerinden ibaret oluyor; daha iyi ekran, daha iyi işlemci ve bellek hızları gibi. Henüz Pro serisinde ilk tanıtımından beri devrim niteliğinde bir değişim yaşanmadı. Microsoft Type-C'ye savaş açmadı, yeni cihazlarda kullanmak istiyorlar ancak bu nesle de koymadılar nedense. Gel gelelim ki Type-C hala USB kadar yaygın değil, yani günlük hayatta bilgisayara Type-C ile ne bağlıyor son kullanıcıların büyük kısmı emin değilim. Bende herhangi Type-C girişli bir ürün yok kulaklık dışında.

   Türkiye'de Microsoft'a odaklanmış benim bildiğim kadarıyla bir yazar ya da haber editörü yok. Genel olarak tüm konulara hakimler ve elbette insan olmanın getirdiği yönden dolayı kendi kullandıkları cihaza odaklı daha fazla içerik üretiyorlar. E biraz da ticari yönü var haber sitesi işinin; en çok tık getiren konular hakkında içerik yapmak daha çok gelir getiriyor. Your Phone ile Telefon Eşlikçiniz uygulaması aslında farklı platformlarda aynı uygulamalar. Your Phone (Telefonunuz), Windows 10 uygulaması; Telefon Eşlikçiniz ise Android uygulaması ve birbirleri arasında haber alıp vermeye yarıyorlar. Bilgisayarda bulunan Telefon Eşlikçisi ise tamamen gereksiz bir uygulama. Herhangi bir fonksiyonu yok, yalnızca Microsoft'un diğer platformlarda bulunan uygulamalarını gösteriyor. Video işi gerçekten çok daha fazla uğraştırıcı. Belki bahar döneminde diyelim...
 2. Ali
  Ali
  12 Ekim 2018 08:50
  Maalesef yerli teknoloji sitelerinde özgün bir bakış açısı yok denilebilir. Kurban arkadaşın dediği gibi iki site var böyle objektif olan başka da yok. Tolga'nın site tematik yani direk Microsoft alanında ama iyi ki varsın. Gerçek yazılarınla Microsoft firması hakkında doğru gelişmeleride yanlış gelişmeleride buna uygun ekran kartı pc laptop gibi donanım ile ilgilide kıyaslamaları vs senden öğrenmek güzel. Başarılarının devamını dilerim... Daha fazla vakit ayırırsın umarım siteye ve pencereler kısmına ;)  hımmm ayrıca pencereler demişken _there was an unexpected error loading the section data. Try to refresh later_ diye bir uyarı çıkıyor PC uygulamasında ama ona rağmen videolar oynuyor ama mobil kısmında videolar gözükmemekte direk ekranı bu yazı kapsamakta bilgin vardır da yinede yazayım dedim ;))
  1. Tolga Altaş
   Tolga Altaş
   12 Ekim 2018 12:11
   Uygulama artık aktif değil ve Pencereler için içerik üretmek gerçekten ciddi zaman istiyor benim için. Özellikle master döneminde buna vakit ayırabileceğimi de pek düşünmüyorum, bir yandan da vakit ayırmak istiyorum. Türkiye'de teknoloji siteleri mevcut trend ne ise ona yönelir, gelecek trendler hakkında ancak yumurta kapıya dayandığında haber yapılır. İki ekranlı bilgisayarlar ve katlanabilir mobil cihazlar bağıra bağıra geliyor ancak hala günümüz trendleri üstüne yoğunlaşılmış haberler var. Huawei ve Samsung'un katlanabilir mobil cihaz patentleri olmasa zaten Türkiye'de kimsenin katlanabilir cihazlardan haberi olmaz. Halbuki neredeyse 2-3 yıldır bağırıyoruz biz katlanabilir cihazlar (Andromeda) yolda diye. Yapacak bir şey yok, Türkiye'de bu sektör böyle oturmuş. Şimdi katlanabilir ekranların gereksiz olduğunu savunurlar, çıkınca da yere göğe sığdıramazlar.
   1. Ali
    Ali
    12 Ekim 2018 12:35
    Tek kelime ile Türkiye için konuyu özetlemiş ve kapatmışsın. Tebrikler... Dünya'da sanki böyle değil gibi mesela 2-3 yıldır Microsoft'un bu patentlerini takip ederek Samsung'un hatta ZTE'nin buna benzer bir telefonu çıktığını belirten (translatelerden anladığım kadar) haberleri görüyoruz ama dediğin gibi Türkiye'deki internet sitelerinde önemsenmez sonra apple çıkartsın samsung çıkartsın oooowwwoooowwwoooo derler... Ya Microsoft Türkiye'de iyi reklam yapamıyor bu kabulüm ama bu sitelerde gerçekten sürekli yermeye çalışıyorlar. övdükleri apple Macintosh bir makine kullansınlar bakalım ram - hard disk vb donanımlar takıp kullanabilirler mi yada taksalar bile maaliyeti nedir ? ucuz olunca Microsoft kötü birde iki kulaktan dolma bilgilerle "ya onda da sürekli mavi ekran veriyor" gibi konuşur dururlar halbu ki baksa ki Ram yada diğer donanımlarla alakalıdır ama anlatamazsın. Ben bir dönem Macintosh kullandım inan dellendiriyordu PAT diye gidip çince yazılar geliyordu hemde orijinal yazılımlı ve donanımlı bu intel işlemciler üzerinde olduğu dönemlerde kullandım bir TV kuruluşunda. Final Cut iyi ama PC çok çıldırtıyordu. özetle; Elit gözüken herşey bizim ülkemizde maalesef güzel gözüküyor... YAZIK... Microsoft gibi yerelleşmiş bir firmada bazı yanlış adımlarında hemen sorguya çekiliyor ve Microsoft Türkiye bu durumu kontrol edemiyor varsa yoksa kurumsal şirketlere nasıl ne satarız olmuşlar... onada YAZIK...
Gizliliğinizi önemsiyoruz
Size daha iyi hizmet verebilmek için MSFThaber'de çerezler kullanıyoruz. MSFThaber'i kullanırken çerezlere izin verdiğinizi unutmayın.
Kabul ediyorum
Kabul etmiyorum
Çerez politikamız